آفریقا، ازسرگیری مذاکرات سد النهضه

به گزارش کاشیا، وزیران کشورهای سودان، مصر و اتیوپی امروز گفت وگوهای خود را درباره سدالنهضه از سرمی گیرند.

آفریقا، ازسرگیری مذاکرات سد النهضه

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رسمی سودان، عمر قمرالدین وزیر خارجه و یاسر عباس وزیر آب و نیروی سودان امروز در نشست گفت وگوهای مربوط به آبگیری و فعال سازی سدالنهضه شرکت خواهند کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این نشست تحت نظارت جمهوری آفریقای جنوبی که ریاست دوره ای اتحادیه آفریقا را به عهده دارد، با حضور وزیرانی از کشورهای مصر و اتیوپی برگزار می گردد.

به گفته یک مقام مطلع سودانی، شرکت نمایندگان در این نشست درباره اعطای نقش بیشتر به کارشناسان اتحادیه آفریقا برای دستیابی به توافق قانونی و الزام آور در مورد سد النهضه گفت وگو خواهند کرد.

پیشتر خارطوم با بی فایده خواندن فرایند مذاکرات سد النهضه پیشنهاد داده بود که نقش بیشتری به کارشناسان اتحادیه آفریقا داده گردد تا آنان بتوانند پیش نویس توافقنامه ای را تهیه نمایند که مورد رضایت مصر، سودان و اتیوپی باشد.

این نشست در حالی برگزار می گردد که سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی هفته گذشته گفته بود که مرحله دوم آبگیری سدالنهضه آغاز می گردد و این موضوع هیچ ارتباطی به مصر و سودان ندارد. این سخن با واکنش سودان روبرو شد و این کشور به اتیوپی هشدار داد، مرحله دوم آبگیری سدالنهضه را بدوه توافق خارطوم و قاهره آغاز نکند.

قاهره نیز هفته گذشته با متهم کردن آدیس آبابا به دخالت در امور داخلی مصر کاردار اتیوپی را به وزارت خارجه مصر فراخواند .

قاهره و آدیس آبابا اختلافات عمیقی درباره حقابه مصر از آب رود نیل (محل احداث سد النهضه) با هم دارند و این اختلافات با شدت کمتری دامنگیر سودان نیز است. علاوه بر اینکه تنش های اخیر مرزی میان سودان و اتیوپی روابط دو کشور را حساس تر و بحرانی تر نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1362

به "آفریقا، ازسرگیری مذاکرات سد النهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، ازسرگیری مذاکرات سد النهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید