آمریکا: پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به روسیه دادیم

به گزارش کاشیا، یک مقام آمریکایی توضیح داد این کشور پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را در اختیار روسیه و بعضی دیگر از اعضای شورای امنیت قرار داده است.

آمریکا: پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به روسیه دادیم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز آدینه گفته پیش نویس قطعنامه ای را که خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع نموده است.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ماه گذشته گفت مسکو با هرگونه کوشش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم ها مخالفت خواهد نمود. ممنوعیت های مربوط به معاملات تسلیحاتی با ایران روز 18 اکتبر به سرانجام می رسد و آمریکا به دنبال جلوگیری از انقضای این تحریم ها است.

کرافت در یک کنفرانس خبری روز آدینه گفت که پیش نویس این قطعنامه را در اختیار کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و استونی هم قرار داده و میخواهد به زودی آن را در اختیار سایر 15 عضو این شورا هم قرار دهد.

نماینده آمریکا گفت که او می خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت نموده تا اطمینان حاصل کند که همه می دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت ها در ماه اکتبر به سرانجام برسند.

این مقام آمریکایی گفت: چیزی که من به طرف ها می گویم این است که روز 18 اکتبر آیا ما می خواهیم اجازه دهیم روسیه به ایران سلاح بفروشد؟ آیا می خواهیم چین سلاح بفروشد؟ می خواهیم اجازه دهیم بقیه طرف ها به ایران سلاح بفروشند؟

وی اضافه نمود: تأکید می کنم که ضروری است روسیه و چین به اجماع جهانی در مورد رفتار ایران بپیوندند. این مسئله فقط به مردم ایران مربوط نمی گردد بلکه مربوط به کل مردم خاورمیانه است.

آمریکا که بیش از دو سال از زمان خروجش از برجام می گذرد، طی هفته های اخیر کوشش خود را برای تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران -که طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر مهرماه منقضی خواهند شد- شدت بخشیده است و حتی برای نیل به هدف خود به دنبال استفاده از ساز وکارهای تعریف شده در چارچوب برجام است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید نموده اند که آمریکا از برجام خارج شده و اساساً در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشورهایی که همچنان در برجام حضور دارند، مشخص تکلیف کند.

لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران چندی پیش در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری تاس که به مناسبت 20 ماه مه (31 اردیبهشت ماه) صدمین سالگرد روابط بین روسیه و ایران انجام شد، تأکید کرد که کوشش دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی بعید است که پیروز گردد.

وی گفت: تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر امسال (28 مهر ماه) به سرانجام خواهد رسید و من فکر نمی کنم که کوشش های دست وپا شکسته آمریکایی ها برای جلوگیری از این مسئله پیروزیت آمیز باشد. ایالات متحده که با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، خود با شدیدترین شکل قوانین بین المللی را نقض نموده و نتوانسته به تعهداتش عمل کند و اکنون هم مقامات واشنگتن در کوششند تا کشورهای دیگر را ترغیب به پای گذاشتن در همین جهت نمایند، هرچند به عقیده من، در این راه ناکام خواهند ماند.

این دیپلمات بلندپایه اضافه نمود: روسیه برای برطرف تحریم ها و ادامه همکاری های خود با ایران در عرصه نظامی فنی مسئله ای نمی بیند و اگر طرف ایرانی برنامه های خاصی را ارائه دهد، مسکو مطابق با استانداردهای بین المللی آنها را مورد آنالیز قرار خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1054

به "آمریکا: پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به روسیه دادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به روسیه دادیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید