افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز، جنگ باخت باخت برای قطر

به گزارش کاشیا، با کمتر شدن محدودیت های اجتماعی و فعالیت های مالی و همچنین کاهش عرضه نفت از سوی کشورهای اوپک پلاس، قیمت نفت روندی افزایشی را در پیش گرفته است اما در بازار گاز هنوز اول بحران است.

افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز، جنگ باخت باخت برای قطر

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرگزاری گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، به لطف افزایش تقاضای نفت در بازار دنیای، با کمتر شدن محدودیت های اجتماعی و فعالیت های مالی برای کنترل شیوع کرونا در کشورها و همچنین کاهش عرضه نفت از سوی کشورهای اوپک پلاس، قیمت نفت فرایندی افزایشی را در پیش گرفته است اما در بازار گاز هنوز اول بحران است.

در حالی که بسیاری بر این باورند که تا مدت ها بعید است شاهد تکرار دوباره منفی شدن قیمت نفت در بازار دنیای باشیم اما مؤسسه CFTC اخیرا به کارگزاران، مؤسسات مبادله نفتی و دیگر دفاتر درگیر در مبادلات حوزه انرژی هشدار داده که منفی شدن قیمت همچنان احتمال دارد.

در بازار دنیای گاز نیز شاهد فرایند مشابهی هستیم.

قطر به عنوان بزرگترین صادر نماینده LNG در دنیا از یک طرف با کاهش تقاضا روبرو شده و از طرف دیگر مخازن ذخیره گازش رو به اتمام است و دیر یا زود این کشور مجبور خواهد شد یا فراوری خود را کاهش دهد و یا اینکه با پایین آوردن قیمت خود را درگیر جنگ بر سر تصاحب سهم بازار با کشورهایی نظیر روسیه، استرالیا، نروژ و آمریکا کند. در هر دو صورت شرایط برای قطر باخت باخت است.

پس از کاهش تقاضا برای LNG قطر در بازارهای آسیایی این کشور در ماه فوریه محموله های خود را به سمت شمال غربی اروپا روانه کرد اما پس از مدتی به خاطر شدت دریافت شیوع کرونا، در این بازارها نیز تقاضا برای گاز افت کرد و قطری ها مجبور شدند مازاد فراوری خود را ذخیره نمایند.

اما همانند آنچه در بازار نفت شاهد بودیم فضا برای ذخیره گاز به زودی تمام خواهد شد.

قطری ها در حال پر کردن 17 سوپر تانکر حمل گاز هستند و نکته اینجاست که هزینه ذخیره گاز در شناورها بسیار بیشتر از هزینه ذخیره نفت در نفتکش هاست و به همین خاطر آنها باید خیلی زود فکری به حال ذخایر خود نمایند.

پایین بودن هزینه فراوری LNG در قطر ممکن است باعث گردد این کشور به سمت پایین آوردن قیمت روی بیاورد که در صورت انتخاب این گزینه ممکن است شاهد همان اتفاقاتی باشیم که در بازار نفت بین عربستان و روسیه در جنگ بر سر قیمت بودیم.

در صورتی هم که قطری ها به کاهش فراوری روی بیاورند این مسئله هم برای آنها زیانبار است چرا که آنها مجبور شده اند فراوری نفت خود را نیز کاهش دهند.

حتی اگر شاهد کاهش فراوری LNG از سوی بازیگران بازار از جمله استرالیا و آمریکا هم باشیم شرایط قمیت گاز در کوتاه مدت همچنان مطلوب نخواهد شد.

همین حالا هم شاهد پایین بودن قیمت گاز برای تحویل در فصل تابستان نسبت به زمستانی که گذشت؛ هستیم.

چرا که قراردادهای آینده گاز با تخفیفات بسیار بیشتری نسبت به سال گذشته و سال های قبل از آن بسته می شوند که نشاندهنده فاز نزولی قیمت در آینده نزدیک است.

ممکن است طی هفته های آینده شاهد شکل گیری عرضه سنگین گاز در بازار و سقوط قیمت باشیم.

بلومبرگ پیش بینی نموده که این مسئله باعث خواهد شد تا در ماه اکتبر شاهد بالاترین مازاد عرضه فراوری گاز آمریکا در تاریخ این کشور باشیم.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که آنچه در بازار نفت طی ماه آوریل شاهد بودیم ممکن است تا حدودی طی هفته های آینده در بازار گاز تکرار گردد.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 924

به "افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز، جنگ باخت باخت برای قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز، جنگ باخت باخت برای قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید