افشاگری بولتون علیه ترامپ: امتیاز به اردوغان و رهبر چین

به گزارش کاشیا، جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا علیه ترامپ دست به افشاگری زده است.

افشاگری بولتون علیه ترامپ: امتیاز به اردوغان و رهبر چین

با تور پکن سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

اواخر سال 2018 رئیس جمهور ترکیه در یک تماس تلفنی با دونالد ترامپ درخواستی نامعمول را از او مطرح نمود: آیا او می تواند همراه با اعضای ارشد کابینه خود در تحقیقات کیفری درباره هالک بانک یکی از بزرگترین بانک های دولتی ترکیه مداخله نموده و حتی این تحقیقات را لغو کند؟

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری نیویورک تایمز، این تنها کوشش اردوغان برای اقناع دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به منظور توقف تحقیقات علیه هالک بانک که از سوی واشنگتن به نقض تحریم ها علیه ایران متهم شد نبوده است.

دولت اردوغان یک شرکت لابی گر تحت مدیریت یک دوست و حامی ملی دونالد ترامپ را به خدمت گرفت تا پرونده اش را در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا به نتیجه برساند.

براساس اعلام چند مشارکت کننده در این لابی گری ها تماس های تلفنی بیشتری بین این دو رهبر آمریکا و ترکیه که در آن این موضوع مورد بحث نهاده شد صورت گرفته است.

اخیرا جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ در کتاب جدیدش که به زودی روانه بازار می گردد فاش نموده که دونالد ترامپ یک سری امتیازات شخصی را به اردوغان و همچنین شی جینپینگ رئیس جمهور چین ارائه نموده است.

بعد از مطرح شدن این مسئله موضوع این کمپین، اعمال نفوذ اردوغان بار دیگر در واشنگتن حساسیت برانگیز شده است.

افراد مطلع به متن کتاب جدید جان بولتون گفته اند او در کتابش نوشته که نگرانی خود را از بابت این مسئله با ویلیام بار دادستان کل آمریکا در میان گذاشته و ویلیام بار نیز در پاسخ به مداخله ترامپ در دو پرونده مرتبط با ترکیه و چین اشاره نموده است: تحقیقات درباره هالک بانک و تصمیم سال 2018 دونالد ترامپ برای برداشتن تحریم ها علیه شرکت مخابراتی چینی زد تی ای.

وزارت دادگستری آمریکا روایت جان بولتون را مورد مناقشه قرار داده است. اما چند دموکرات ارشد آمریکا با استفاده از فرصت افشای مداخله ترامپ در پرونده های هالک بانک و زد تی ای گفتند این نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا از ریاست جمهوری برای اضافه کردن به ثروت خود و خانواده اش بهره برده است در حالی که شرکت خانوادگی او نیز روابط تجاری گسترده با ترکیه داشته و موضوع ساخت برج های جدیدی در چین را هم در نظر داشته است.

چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنای آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: چند عضو دولت آمریکا نسبت به معامله های دونالد ترامپ با دیکتاتورها نگرانی داشتند.

او پرسید آیا رئیس جمهور آمریکا هنگامی که با اردوغان یا شی جینپینگ و دیگران صحبت نموده منافع شخصی را مدنظر داشته است. شاید فرزندان او یک سری منافع شخصی در این موارد داشته اند باید پرسید آیا این رفتار بر سیاست خارجی کشور ما در قبال این کشورها تاثیر نگذاشته است؟

چند مقام سابق سیاست خارجی آمریکا شامل کسانی که در دولت های جمهوری خواه خدمت نموده اند در مصاحبه هایی گفتند ترامپ بعضا نقشی غیر معمول و آزار دهنده را در پرونده های تحریم ها و جرایم سطح بالا که مربوط به دولت های خارجی می شده ایفا نموده است.

فیلیپ زلیکو یک استاد تاریخ در دانشگاه ویرجینا که در دولت جورج بوش از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا بود گفت: آن چه که درباره این مداخله در پرونده هالک بانک می دانم حقیقتا نگران کننده و به شدت غیر عادی است.

براساس این گزارش مداخله ترامپ در تحقیقات هالک بانک اوایل آغاز به کار دولتش آغاز شد.

رودولف جولیانی وکیل ترامپ سال 2017 در نشستی با رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق دولت وی از ترامپ درباره مسئله آزادی رضا ضراب تاجر ترکیه ای سوال کرد.

رضا ضراب جولیانی را برای یاری کردن به آزادیش از زندان به خدمت گرفته بود. و مقام های سابق دولت ترکیه گفتند این کشور هم خواهان آزادی این تاجر بوده تا او علیه مقامات ارشد بانک شهادت ندهد یا اعضای خانواده اردوغان و خودش را درگیر پرونده نکند.

در این گزارش تصریح شد اردوغان در یک سری تماس های تلفنی شخصی در سال های 2018 و 2019 مکررا کوشش کرد ترامپ را برای استفاده از قدرتش برای محدود کردن اقدامات پلیسی و قضایی بیشتر علیه هالک بانک متقاعد کرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 639

به "افشاگری بولتون علیه ترامپ: امتیاز به اردوغان و رهبر چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری بولتون علیه ترامپ: امتیاز به اردوغان و رهبر چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید