ترامپ کانادا را به آستانه جنگ تجاری با آمریکا کشاند

به گزارش کاشیا، کوشش نخست وزیر کانادا برای پرهیز از عصبانیت دونالد ترامپ تنها چند ساعت پس از اینکه به نظر می رسید با موفقیت به خاتمه رسیده است، با توهین باران شدن از سوی رییس جمهور آمریکا مغلوب شد.

ترامپ کانادا را به آستانه جنگ تجاری با آمریکا کشاند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

جدا از ریسک فزاینده جنگ تجاری میان آمریکا و کانادا، حمله شخصی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که کوشش داشت مواضع آشتی جویانه ای در مواجهه با تهدیدهای آمریکا در مورد پیمان تجاری نفتا و سایر موارد تجاری دوجانبه داشته باشد، ریسک های مالی و سیاسی داخلی برای وی به همراه خواهد داشت.

ترامپ پس از اینکه نشست گروه هفت را ترک کرد و برای حضور در نشست کره شمالی، راهی سنگاپور شد در توییتی نوشت: جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در جریان دیدارهای گروه هفت بسیار ملایم رفتار کرد و پس از اینکه نشست گروه هفت را ترک کردم، یک کنفرانس مطبوعاتی داد و تعرفه های آمریکا را توهین آمیز خواند و گفت مرعوب نخواهد شد.

این حمله هر گونه امید برای اینکه کانادا با صبر یا رفتار سنجیده ای که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ پیشه نموده است، از تعرفه های آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم معاف گردد یا درباره توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) مذاکره مجدد کند را در هم شکست.

دفتر ترودو در واکنش به چرخش ناگهانی رفتار ترامپ آن هم چند ساعت پس از اینکه با نخست وزیر کانادا به شوخی و خنده پرداخته بود، گفت ترودو در این کنفرانس مطبوعاتی حرفی نزده است که پیش از این نزده باشد.

ترودو به خبرنگاران گفت: ما کانادایی ها منطقی و مودب هستیم اما مرعوب نخواهیم شد. وی تکرار کرد کانادا علیه تعرفه های آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم تلافی خواهد نمود و اضافه کرد: منطق ترامپ توهین آمیز بوده است.

اگرچه این دو نفر از زمان به قدرت رسیدن ترامپ دیدارهای محبت آمیز و تماسهای تلفنی داشته اند اما رفتار و دیدگاه نخست وزیر کانادا به باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا نزدیک است.

چرخش 180 درجه ای رفتار ترامپ خشم و نارضایتی کانادایی ها و آمریکایی های هوادار تجارت آزاد را برانگیخت.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکا در توییتی نوشت: خطاب به متحدان ما: بیشتر آمریکایی ها موافق تجارت آزاد، جهانی سازی و حامی متحدانمان بر مبنای 70 سال ارزشهای مشترک مانده اند. آمریکایی ها با شما هستند حتی اگر رییس جمهورشان نباشد.

رولاند پاریس، مشاور سیاست خارجی سابق ترودو نیز رییس جمهور آمریکا را به باد انتقاد گرفت.

جمهوریخواهان نگران هستند که در آستانه انتخابات کنگره در نوامبر، اختلاف با کانادا به یک مشکل در ایالتهای متکی به زراعت تبدیل گردد.

در جریان نشست گروه هفت، ترامپ عکس صفحه توییتر خود را به عکس خانوادگی که با رهبران دیگر گروه هفت گرفته بود، تغییر داد.

منبع: ایسنا

منبع: خبر فوری
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 835

به "ترامپ کانادا را به آستانه جنگ تجاری با آمریکا کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ کانادا را به آستانه جنگ تجاری با آمریکا کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید