ترکیه کشتی تسلیحات را تا ساحل لیبی اسکورت کرد

به گزارش کاشیا، خبرگزاری فرانسه از اسکورت نیروی دریایی ترکیه از کشتی ها حامل تسلیحات نظامی این کشور به دولت وفاق ملی لیبی اطلاع داد.

ترکیه کشتی تسلیحات را تا ساحل لیبی اسکورت کرد

به گزارش گروه بین الملل کاشیا، منابعی در فرانسه از اقدام ترکیه در اسکورت کشتی های حامل تسلیحات از سوی نیروی دریایی این کشور اطلاع داد؛ تسلیحاتی که قرار است به دست دولت وفاق ملی لیبی برسد.

منبعی نظامی در فرانسه به خبرگزاری رسمی این کشور شامگاه پنجشنبه (دهم بهمن) گفت که یک فروند کشتی جنگی ترکیه، کشتی حامل خودرو ها و نفربر ها را تا ساحل لیبی همراهی نموده است. همزمان با این اقدام ترکیه، دولت فرانسه نیز گفته است که یک به دلیل اختلافات اخیر با آنکارا بر سر پرونده لیبی، چند ناوچه را به دریای مدیرانه اعزام نموده است.

دولت ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایر السرّاج که از سوی سازمان ملل و جامعه بین الملل به رسمیت شناخته شده است، حمایت سیاسی و تسلیحاتی می نماید.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ معمر القذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال 2015 با حمایت سازمان ملل و جامعه بین الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست السراج بر اساس توافق صُخیرات مغرب تشکیل شد. هم اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و مجلس وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیرو های سیاسی و نظامی حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیرو های موسوم به ارتش ملی لیبی نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست عبدالله الثنی و مجلس در طبرق زدند که به مجلس طُبرُق معروف است و طی این سال ها، بین نیرو های مورد حمایت این دو دولت و مجلس، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی طی این مدت بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف بندی های بین المللی و منطقه ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می نمایند.

حدود سه ماه پیش دولت ترکیه به ریاست اردوغان، دو تفاهم نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرز های دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شد.

دولت ترکیه ماه گذشته نیز بعد از دریافت درخواست یاری نظامی رسمی از سوی دولت وفاق لیبی، خاطرنشان کرد که نیرو های خود را به این کشور خواهد فرستاد. مجلس ترکیه نیز دوازدهم دی ماه با طرح اعزام نیرو برای حمایت از این دولت موافقت کرد.

آنکارا تا به امروز چند کشتی حامل تجهیزات نظامی مانند، پهپاد، خودروی نظامی به همراه مشاوران نظامی به طرابلس فرستاده است. در مقابل نیز کشور های عربی از جمله عربستان، امارات و مصر در رقابتی با ترکیه، دست به حمایت سیاسی و تسلیحاتی از ژنرال حفتر حمایت زده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 749

به "ترکیه کشتی تسلیحات را تا ساحل لیبی اسکورت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه کشتی تسلیحات را تا ساحل لیبی اسکورت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید