توصیه های ضدکرونایی به مادران باردار

به گزارش کاشیا، ایسنا/ رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تمهیدات مراقبتی را برای زنان باردار در شرایط کرونایی تشریح کرد و گفت: اگر در این مراقبت ها اقداماتی مانند سونوگرافی، انجام آزمایش و ... درخواست گردد، انتظار می رود که نتایج، به نوعی به پزشک و ماما و سیستم بهداشتی که این آزمایش ها را درخواست نموده، اطلاع رسانی گردد و احتیاج و الزامی به حضور مادر برای نشان دادن این آزمایش ها به صورت دستی نباشد.

توصیه های ضدکرونایی به مادران باردار

دکتر نسرین چنگیزی درباره شرایط مراقبت ها از مادران باردار در دوران کرونا، گفت: درباره مراقبت های بارداری در زنان که بارداری معمولی داشته، سابقه بیماری های زمینه ای ندارند و افرادی که مبتلا به بیماری کووید-19 هم نیستند، تعداد مراقبت های بارداری از هشت به چهار مورد کاهش یافته است تا تماس با فضای بیرون و احتمال ابتلای آنها را به کرونا به حداقل برسانیم.

وی اضافه کرد: به این صورت که اولین مراقبت در شش تا 10 هفته اول بارداری برای این افراد انجام می گردد، مراقبت دوم حوالی 24 تا 28 هفته صورت گرفته، در هفته های 31 تا 34 مراقبت سوم و حوالی 37 هفته نیز چهارمین مراقبت بارداری از زنان باردار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در عین حال اعلام نموده ایم که اگر در این مراقبت ها اقداماتی مانند سونوگرافی، انجام آزمایش و ... درخواست گردد، انتظار می رود که نتایج، به نوعی به پزشک و ماما و سیستم بهداشتی که این آزمایش ها را درخواست نموده، اطلاع رسانی گردد و احتیاج و الزامی به حضور مادر برای نشان دادن این آزمایش ها به صورت دستی نباشد تا حداقل مواجهه مادران با محیط بیرون وجود داشته باشد.

چنگیزی همچنین گفت: مادرانی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند و یا جزو گروه هایی که احتیاجمند مراقبت های بیشتر هستند، قرار دارند، تعداد مراقبت هایشان در دوران بارداری کاهش نیافته، اما باز هم کوشش می گردد که فاصله فیزیکی به صورت قابل قبول در مراجعات آنها رعایت گردد. در عین حال مادران خودشان هم باید توجه داشته باشند که در زمان حضور در مطب و درمانگاه ها، حداقل دو متر با دیگران فاصله داشته باشند. همچنین از ماسک استفاده نموده و سعی نمایند دست شان یا شی آلوده ای با چشم، بینی و دهان شان تماس نداشته باشد.

تمهیدات مراقبتی برای مادران باردار مبتلا به کرونا

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت درباره شرایط مادران بارداری که به بیماری کووید-19 مبتلا شده اند نیز اظهار کرد: امکان مراقبت در منزل برای مادران مبتلا به کووید-19 در صورتی که بدون علامت یا دارای علائم خفیف باشند، وجود دارد و به آنها یادآوری می گردد که در صورتی که تنگی نفس پیش رونده یا درد قفسه سینه پیدا کردند و یا دچار کاهش سطح هوشیاری شدند، باید سریعا به بیمارستان مراجعه نمایند. از طرفی در منزل هم باید مایعات فراوان استفاده نموده و بر اساس توصیه و تجویز پزشک ممکن است برایشان تب بُر هم تجویز گردد. در مواردی ممکن است بیماری کووید-19 در زنان باردار خفیف باشد، اما به دلیل ابتلایشان به بیماری زمینه ای یا در شرایطی خاص، احتیاجمند مراقبت های ویژه باشند که در این صورت در بیمارستان بستری شده و مراقبت های لازم از آنها انجام می گردد.

چنگیزی ادامه داد: بعد از بهبود کووید-19 در مادران باردار، با توجه به اینکه در بعضی بیماری های ویروسی ممکن است موضوع اختلال رشد جنین مطرح باشد، مراقبت دقیق تر از جنین الزامی بوده و به این زنان توصیه می گردد که در صورتی که ابتلای قطعی داشتند، از نظر رشد جنین آنالیز شوند. بر همین اساس اولین سونوگرافی که برای رشد جنین برایشان انجام می گردد، 14 روز بعد از بهبود علائم بیماری کووید-19 است.

وی همچنین گفت: ممکن است برای افرادی که عفونت سه ماهه اول و دوم داشتند، آنالیز دقیقی بین 18 تا 23 هفتگی از نظر رشد جنین توصیه گردد. باید توجه کرد که در زنان باردار بدون علامت و غیر مبتلا به کووید-19، در زمان مراجعه به مراکز زایمانی حتما از این افراد یکسری سوال می گردد که شامل احتمال تماس و استعلام درباره تماس با فرد مشکوک یا مبتلا به کرونا در دو هفته گذشته، آنالیز شرایط درجه حرارت بدن و سوال درباره علائمی مانند سرفه، گلو درد، درد عضلانی، ترشحات بینی و احساس پری بینی و... بوده و اگر پاسخ هر یک از این سوالات مثبت باشد، معمولا فرد به متخصص عفونی برای انجام آنالیز های دقیق تر ارجاع می گردد.

توصیه های ضد کرونایی به مادران باردار

چنگیزی با بیان اینکه زنان باردار باید دستوراتی را مانند سایر افراد جامعه جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-19 رعایت نمایند، گفت: زنان باردار باید تا حد امکان در منزل بمانند، در اماکن عمومی فاصله دومتری را با دیگران رعایت نمایند، از اجتماعات بپرهیزند، از تماس با افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا بپرهیزند، دست هایشان ر ا به طور مرتب شسته و یا با محلول حاوی الکل 60 درصد ضدعفونی نمایند، از تماس دست ها با صورت بپرهیزند و به کرات سطوحی را که آلوده می گردد، ضدعفونی نمایند. همچنین مادران بارداری که فرزند کوچک دارند، باید توجه خاصی داشته باشند؛ چراکه عفونت در بچه ها خفیف و معمولا بی علامت است.

وی با بیان اینکه از 36 هفتگی بارداری به بعد توجه خاص به پرهیز از تماس مستقیم با بیماران توصیه می گردد، اضافه کرد: بیماری کووید-19 در زنان باردار به چند صورت می تواند وجود داشته باشد؛ این بیماری می تواند به صورت بی علامت باشد. یعنی در مواردی که نتیجه تست زنان باردار مثبت است، اما فاقد هر علامتی هستند. همچنین ممکن است بیماری به صورت خفیف با داشتن علائمی نظیر سرفه، تب، گلودرد، خستگی، سردرد، درد عضلانی و بدون تنگی نفس یا یافته های رادیولوژیک غیر طبیعی بروز کند. نوع دیگر کرونا در زنان باردار بروز بیماری با شدت متوسط است که در این صورت علایم اختلالات تنفسی بر اساس علائم بالینی یا یافته های رادیولوژیک و با اشباع گاز خون شریانی نرمال بروز می نمایند. نوع دیگر کووید-19 در زنان باردار بروز بیماری به صورت شدید و به این صورت است که تعداد تنفس در یک دقیقه بیش از 24 بار بوده و اشباع گاز شریانی کمتر از 95 درصد است. در نهایت هم ممکن است مادر باردار به مرحله ای از بیماری برسد که احتیاجمند مراقبت ویژه باشد که در این مرحله شاهد نارسایی تنفسی، شوک عفونی یا نارسایی چند عضوی هستیم.

تا به امروز انتقال کرونا از مادر به نوزاد ثابت نشده، اما...

چنگیزی با بیان اینکه بارداری و زایمان شانس ابتلا به بیماری کووید-19 را افزایش نمی دهد و دوره بیماری به دلیل بارداری شدیدتر نمی گردد، گفت: در عین حال علی رغم این که تا به امروز انتقال کرونا از مادر به نوزاد ثابت نشده است، اما رعایت شرایط فاصله فیزیکی برای تماس با نوزاد، حفظ پوشش های محافظتی و شستن دست ها در زمان مراقبت از نوزاد توسط مادر و همه مراقبین نوزاد الزامی است.

وی تاکید نمود: در عین حال توصیه می گردد که در زنان بارداری که سابقه تماس با فرد مبتلا، محتمل یا مشکوک به کرونا را دارند، مادرانی که تست شان مثبت است، اما بدون علامت هستند، به مدت 14 روز از زمان تماس با این افراد یا دریافت تست مثبت، خود قرنطینگی داشته باشند. برای موارد علامت دارِ با یا بدون تشخیص قطعی ابتلا به کووید-19 توصیه می گردد، حداقل به مدت 14 روز از زمان بهبودی علائم، خود قرنطینگی را رعایت نمایند. در عین حال از تمام زنان باردار درخواست داریم که تا 42 روز پس از زایمان با اطلاع به نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی یا مراجعه به سایت Salamat.gov.ir شرایط علائم یا ابتلای خود را برای پیگیری های بعدی به وسیله کارشناسان رابط پرخطر اطلاع دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1048

به "توصیه های ضدکرونایی به مادران باردار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های ضدکرونایی به مادران باردار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید