حبس 80 کارفرما با میانگین بدهی 18 میلیارد ریال

هم اکنون 80 زندانی بدهکار دیات ناشی از حوادث کارگاهی در بند زندان های کشور تحمل حبس می نمایند که میانگین بدهی این افراد رقمی معادل 18 میلیارد ریال است.

حبس 80 کارفرما با میانگین بدهی 18 میلیارد ریال

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، با استناد به پرونده های مفتوح این نهاد حمایتی در حال حاضر 42 کارفرمای ایرانی بابت حوادث فوتی و 38 صاحب کار به دلیل موضوعات ساختمانی منجر به جرح در بند زندان حضور دارند که به دلیل عوارض ناشی از این حوادث و مبلغ سنگین محکوم ٌبه در این قبیل پرونده ها در مجموع 80 مددجو با رقم بدهی بالغ بر 150 میلیارد ریال در حبس بسرمی برند.

رقم بدهی ثلث پرونده های موجود به دلیل ایراد جراحت دماغی و نخاحی به مراتب از دیات نفس سنگین تر بوده و لذا با نهایت همکاری مجموعه های خیریه ای چون ستاد دیه، اما به دلیل مشخص سقف حمایتی از هر مددجو، بسیاری از این افراد علی رغم تامین بخشی از بدهی ممکن است تا مدت ها در حبس باشند.

الویت رسیدگی به پرونده های این کارفرمایان، نه حمایت مستقیم از مسبب بلکه بیشتر با هدف تامین بخشی از هزینه های درمانی و پزشکی آسیب دیدگان یک حادثه کارگاهی اجرا شده و رعایت احوال خانواده این مصدومان اختصاصا در این قبیل پرونده ها از جنبه حبس زدایی پررنگ تر است.

طبق استعلام به عمل آمده از سوی گروه های تحقیق ستادهای دیه استانی بیشتر این زندانیان خود کارگران ساده ای هستند که تنها به دلیل توفیق در دریافت یک سفارش کاری مربوط به بهسازی یا انجام اقدامات تاسیساتی در یک ساختمان در حال احداث، از چند دوست یا آشنا برای همکاری دعوت به عمل آورده اند اما به دلیل بی توجهی به ایمنی حوزه کار یا بی اطلاعی از برخی فروض قانون کار، با وقوع یک حادثه گرفتار بدهی های چند ده میلیونی و گاه چند صد میلیونی گردیده اند.

با استناد به پرونده های موجود و بایگانی گردیده در این نهاد حمایتی می توان گفت قریب به اتفاق مشکلات بدهکاران دیه ناشی از حوادث کار به خساست سرکارگر یا به اصطلاح کارفرما در بیمه کردن نیروهای تحت اختیار خود باز می شود، موضوعی که اگر خساست بی جا در قبال آن اعمل نمی شد قطعا شاهد این تعداد پرونده با این میزان از بدهی های سنگین نبودیم.

امروز اگرچه 8 استان کشور فاقد زندانی بدهکار دیه ناشی از حوادث کارگاهی هستند اما در مقابل، فارس با میزبانی از 15 محکوم، گلستان با 10 بدهکار و اصفهان با 7 مددجو بیشترین محبوس دیه را دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حبس 80 کارفرما با میانگین بدهی 18 میلیارد ریال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حبس 80 کارفرما با میانگین بدهی 18 میلیارد ریال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید