خبرنگاران ائتلاف سعودی از آتش بس دو هفته ای در یمن اطلاع داد

به گزارش کاشیا، تهران-خبرنگاران- ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان بامداد پنجشنبه بطور رسمی از اعلام توافق آتش بس در یمن اطلاع داد.

خبرنگاران ائتلاف سعودی از آتش بس دو هفته ای در یمن اطلاع داد

به گزارش تارنمای روزنامه عربستانی عکاظ سخنگوی ائتلاف سعودی گفت که این توافق به مدت 2 هفته و قابل تمدید خواهد بود.

المالکی اضافه نمود: فرصت برای کوشش مضاعف برای رسیدن به آتش بس جامع و دایمی در یمن مهیاست.

تأیید اعلام آتش بس جامع در یمن توسط ائتلاف سعودی ساعاتی پس از آن روی می دهد که خبرگزاری رویترز جهارشنبه شب به نقل از منابع مطلع اظهار داشت، ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی از نیمه شب چهارشنبه توافق انتها درگیری و آتش بس را در یمن در پاسخ به درخواست سازمان ملل متحد اعلام خواهد نمود.

این منابع اظهار داشتند که این توافق آتش بس از بامداد امروز پنجشنبه اجرایی می گردد.

اعلام آتش بس از سوی ائتلاف سعودی یک هفته پس از آن روی می دهد که بعضی منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته بودند،سازمان ملل متحد با ارسال پیشنهادی از طرف های درگیر در یمن خواسته بود که در سایه شیوع کرونا، مذاکرات صلح را به صورت فوری از سرگیرند.

محمد علی الحوثی رییس شورای عالی سیاسی یمن نیز چهارشنبه شب در حساب تویتری اش اظهار داشت: طرح خود را برای توقف نهایی و جامع جنگ در یمن در اختیار مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل متحد قرار دادیم.

الحوثی ادامه داد: برای گریفیث شرح دادم، چشم انداز ما برای پایان دادن به جنگ نهایی مبتنی بر راه چاره کامل است، هرچند این راه چاره پس از تأیید، نیازمند آن است که به همه پرسی گذاشته گردد.

محمدعبدالسلام رییس هیأت مذاکره کننده انصارالله در مذاکرات صلح گروه های یمنی در استکهلم سوئد نیز چهارشنبه شب با تأیید طرح پیشنهادی خود به گریفیث برای انتها یافتن درگیری ها اظهار داشت:به درخواست دبیر کل سازمان ملل برای توقف درگیری ها و آتش بس در یمن یک دیدگاه ملی و جامع ارائه شده است.

او تاکید نمود:دیدگاه ما ضامن یکپارچگی و استقلال یمن است و یک گفت وگوی سیاسی مطابق با مرحله جدید انتقالی در یمن را رقم خواهد زد..

در حالی خبر اعلام اتش بس از سوی ائتلاف سعودی در یمن اعلام می گردد که سعودی ها بارها با ادامه حملات به یمن، آتش بس های مکرر با یمنی ها را نقض نموده اند.

در همین ارتباط، منابع نزدیک به انصارالله یمن چهارشنبه شب اظهار داشتند که در 24 ساعت گذشته ائتلاف سعودی در 58 منطقه مختلف یمن را هدف قرار دادند که بیشتر آن در استان الجوف در غرب یمن صورت گرفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 947

به "خبرنگاران ائتلاف سعودی از آتش بس دو هفته ای در یمن اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ائتلاف سعودی از آتش بس دو هفته ای در یمن اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید