دمشق: برگزاری نشست بروکسل بدون حضور دولت سوریه محکوم و غیرقانونی است

به گزارش کاشیا، وزارت خارجه سوریه با ارسال نامه ای به سازمان ملل متحد گفت که دمشق برگزاری پنجمین نشست بروکسل بدون حضور دولت سوریه را محکوم می کند.

دمشق: برگزاری نشست بروکسل بدون حضور دولت سوریه محکوم و غیرقانونی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) وزارت خارجه سوریه در نامه ای رسمی به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت این سازمان برگزاری پنجمین نشست بروکسل بدون دعوت از دولت سوریه را محکوم کرده و سازماندهی کنندگان این نشست خواست تا با عدم تکرار این سیاست های شکست خورده رویکرد واقع بینانه و سازنده ای برای همکاری با دولت سوریه در راستای تامین نیازهای اساسی مردم این کشور اتخاذ کنند.

وزارت خارجه سوریه در این نامه تاکید کرد که دمشق با برگزاری این نشست مخالف بوده و آن را غیرقانونی می داند.

این وزارتخانه افزود مشارکت سازمان ملل متحد در این نشست به عنوان رئیس آن در سایه عدم حضور دولت سوریه نقض آشکار اصول منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت محسوب می شود که در همه آنها بر احترام به حاکمیت و استقلال جمهوری عربی سوریه و وحدت و تمامیت ارضی زمین های این کشور تاکید شده است.

وزارت خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد، اقدامات و اعمال تحریم های یکجانبه از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده و نیز تمدید آن ها و پیامدهای منفی این تحریم ها هم زمان با شیوع اپیدمی کرونا نشان دهنده تناقض و دو رویی در برخورد با شرایط انسانی در سوریه است.

در نامه وزارت خارجه روسیه آمده است که کمکهای انسانی با اعمال تحریمهای یک جانبه تناقض دارد و در واقع به نوعی تروریسم مالی و مجازات جمعی در سوریه تبدیل شده است. علاوه بر آن دبیرکل سازمان ملل متحد و مقامات ارشد در این سازمان بارها درخواست ها برای رفع این تحریمها را نادیده گرفته و نسبت به پیامدهای فاجعه بار آن در معیشت ملت سوریه و تامین نیازهای ضروری مردم این کشور همچون غذا، دارو، سوخت لوازم بهداشتی و حتی شیر خشک برای بچه ها بی توجه هستند.

این وزارتخانه شرح داد، مشارکت اتحادیه اروپا و ایالات متحده در سیاستهایی با هدف بی ثبات کردن امنیت سوریه، حمایت از اقدامات متجاوزان و اشغالگری در این کشور، نادیده دریافت جنایات گروه های تروریستی و حمایت مالی از آنها هرگونه ادعاهای این کشورها درباره نگرانی های بشردوستانه را انکار می کند. کشورهایی که در این کنفرانس مفتخر به ارائه کمک های انسانی به سوری ها هستند قبل از هر چیز باید از سرقت ثروت های سوریه و دارایی های فرهنگی و محصولات کشاورزی آن توسط بیگانگان جلوگیری کنند.

وزارت خارجه سوریه همچنین اعلام کرد که واقعیت ها نشان می دهد بسکمک از اهداکنندگان در این کنفرانس به تعهدات اعلامی خود عمل نکردند و در صورتی که بیشتر کمک ها به مناطق خارج از کنترل دولت سوریه ارائه شود، این عمل نتیجه ای جز طولانی تر کردن بحران و محدود کردن تلاش ها برای بهبود اوضاع بشردوستانه در سوریه ندارد.

این وزارتخانه افزود ، بهبود شرایط زندگی مردم سوریه مستلزم همکاری جدی و سازنده با دولت سوریه و حمایت از تلاش های آن در تامین نیازهای اساسی سوری ها در سراسر این کشور است؛ چراکه مرکز اقدامات بشردوستانه در سوریه دمشق بوده و هماهنگی سازوکارهای مربوط به ارائه کمک های بشردوستانه باید تحت نظارت دولت سوریه باشد. این ساده ترین معنای اصل احترام به حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی و وحدت این کشور است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1557

به "دمشق: برگزاری نشست بروکسل بدون حضور دولت سوریه محکوم و غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمشق: برگزاری نشست بروکسل بدون حضور دولت سوریه محکوم و غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید