سلامت شهروندان؛ قربانی هم افزایی آلودگی هوا و کرونا

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران گفت: موج زمستانه بعدی کرونا با توجه به اینکه هوای آلوده نیز حاکم است، می تواند شرایط تنفسی را بدتر کند و تلفات ناشی از کرونا را افزایش دهد.

سلامت شهروندان؛ قربانی هم افزایی آلودگی هوا و کرونا

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم، حمید چوبینه درباره آلودگی هوا و میزان مراجعه به مراکز درمانی شهرداری تهران گفت: معمولا زمانی که هوا آلوده است؛ مراجعه افراد در معرض ناراحتی های قلبی و ریوی و کسانی که از آسم و آلرژی رنج می برند، به مراکز درمانی بیشتر می گردد.

او با بیان اینکه در هوای آلوده به سالمندان، بچه ها و افراد دارای بیماری های قلبی و ریوی توصیه می گردد از خانه خارج نشوند، گفت: اکنون که شرایط کرونا را نیز تجربه می کنیم، تاکید بر این توصیه چندین برابر است.

حمید چوبینه با اشاره به اینکه با توجه به شیوع کرونا باید هوشیارتر از گذشته عمل کرد، افزود: تجربه خاصی در گذشته داشتیم که در زمینه کنترل بیماری در موج اول ناشی از هوشمندی اجتماعی مردم و دقت مسئولان در زمینه کنترل و پیشگیری از کنترل بیماری کرونا بود، اما یک باره ورق برگشت.

مدیرعامل شرکت شهر سالم گفت: کرونا از آتش زیر خاکستر هم بدتر است و ممکن است هیچ ردی از آن در فرایندهای بیرونی جامعه دیده نگردد، اما یک باره جامعه را گرفتار کند.

او ادامه داد: اگرچه آمار مرگ ومیر کرونا صفر نشده و صرفا کمتر شده است، اما نسبت به زمان پیک کرونا که شاهد جان باختن شهروندان و شیوع بسیار گسترده بودیم شرایط بهتر است، البته نه اینکه این بیماری دیگر خطری ایجاد نمی نماید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه پیشگیری مهمترین اقدام برای از بین بردن کرونا است، گفت: قرنطینه افراد دارای علائم، غربالگری، عدم برگزاری دورهمی، جلوگیری از حضور در مکان های شلوغ و این موارد باید سر جای خود باقی باشد تا پیروزیت را به انتها برسانیم.

چوبینه در واکنش به اینکه کاهش آمار، نگرانی از تقلیل اجرای پروتکل ها توسط مردم را به همراه دارد، گفت: بله، این مساله صادق است. همواره زمانی که احساس کردیم خیلی پیروز شدیم فرآیندهای کنترلی و پیشگیری را کم کردیم و به شرایط قبل بازگشتیم.

مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: اکنون آمار کاهش پیدا نموده، اما موج زمستانه بعدی با توجه به اینکه هوای آلوده نیز حاکم است، می تواند شرایط تنفسی را بدتر کند و تلفات ناشی از کرونا را در صورتی که شیوع آن بیشتر گردد؛ افزایش دهد، باید تا رسیدن به آخرین آمار تلفات، پروتکل ها را کنترل کنیم.

او درباره تاثیر آلودگی بر شیوع کرونا گفت: آلودگی به خودی خود شیوع کرونا را بیشتر نمی نماید، بلکه از آنجایی که ریه ها را درگیر می نماید و با تنفس افراد در ارتباط است و عارضه اصلی ویروس کرونا نیز بر روی سیستم تنفسی است، هم افزایی پیدا می نمایند و خطر بیشتری ایجاد می گردد.

چوبینه گفت: زمانی می توانیم از پیروزیت در حوزه مقابله با کرونا صحبت کنیم که آخرین مورد نیز درمان شده باشد و برای موارد شبه بیماری نیز دستورالعمل های دقیق و فوری اجرا گردد.

او در پاسخ به این سوال که اجرای فوری دستورالعمل ها در صورت مشاهده فرد مشکوک در تهران را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: در تهران سیستم های کنترل و پیشگیری نسبت به مناطق دیگر کشور ضعیف تر است. حتما باید سیاست گذاران عرصه سلامت با هماهنگی مردم و سازمان ها به یک راه چاره درست برسند. فردی که شبه علامت دارد باید تامین اقتصادی گردد و بتواند درمان مناسب را دریافت کند تا نسبت به حضور در بیرون از منزل احساس عدم احتیاج کند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم بیان نمود: افراد باید بدانند که کسی متوجه آن ها است و از نظر نظارتی و رعایت پروتکل ها و همچنین از نظر حمایتی رصد می شوند

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1429

به "سلامت شهروندان؛ قربانی هم افزایی آلودگی هوا و کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت شهروندان؛ قربانی هم افزایی آلودگی هوا و کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید