نظر مشترک حاضران مجازی نمایشگاه کتاب فرانفکورت، چالش ها و امیدهای ناشران در دوران پساکرونا

به گزارش کاشیا، به گزارش خبرنگاران به نقل از پابلیشرزویکلی، نمایشگاه کتاب فرانکفورت سال جاری به طور رسمی در چها روز بین 14 تا 18 اکتبر در شرایط خاص و تماماً به صورت دیجیتال در حالی برگزار گردید که با وجود استقبال گسترده 300هزار کاربر از سایت نمایشگاه هنوز اطمینان از آینده برگزاری این رویداد ادبی در فضای فیزیکی وجود ندارد.

نظر مشترک حاضران مجازی نمایشگاه کتاب فرانفکورت، چالش ها و امیدهای ناشران در دوران پساکرونا

مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت سال جاری با یاری دولت آلمان به خوبی توانست این حجم از کاربران فضای مجازی را در پرتال این نمایشگاه سازماندهی و مدیریت کند که طبق آمار ارائه شده 3627 رویداد ادبی و همچنین 70 ساعت برنامه و دیدار ناشران تخصصی و 200 ساعت برنامه برای کاربران و مخاطبان عمومی تدارک دیده شد.

بر اساس این گزارش در نمایشگاه کتاب سال جاری در فرانکفورت که اولین تجربه آنلاین خود را پشت سر گذاشت، بیش از 4هزار ناشر از سراسر دنیا نزدیک به 31 هزار جلد کتاب را در معرض نمایش عمومی مردم قرار دادند. بسیاری از نویسندگان مشهور مثل برناردینو ایواریستو برنده جایزه ادبی بوکر از سخنرانان این نمایشگاه بودند که هر کدام دغدغه های مختلفی از بازار کتاب و نویسندگان ارائه کردند.

به طور کلی اگر نگاهی اجمالی به تمام رویدادها و سخنرانی های نمایشگاه بیندازیم همه کارشناسان حاضر در نمایشگاه مجازی سال جاری فرانکفورت بر مسائل و چالش های بازار کتاب در عصر کنونی اشاره نمودند و اعلام کردند که کتابفروشان و ناشران به طور حتم در روزها و ماه های آینده با شرایط سخت و مبهم بسیاری روبرو خواهند شد. همه چیز در دنیای کتاب تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا متحول شده است و حتی می توان گفت که نوع کتابفروشی و حتی چاپ کتاب نیز در دنیای پساکرونا تغییرات اساسی خواهد داشت.

محتوای سخنرانی ها و نظرات ارائه شده توسط کارشناسان حاضر یافته در وبینارهای مجازی نمایشگاه سال جاری حاکی از این است که همه صاحبان مشاغل در دنیای چاپ کتاب روی این نظر اشتراک دارند که کتاب در عصر کرونا با کتاب در عصر قبل از آن تفاوت خواهد داشت. به طور حتم باید نوع رابطه با مشتری های کتاب و بازارهای دیجیتالی فکر کرد و در این تفکر نمی توان روش های سنتی گذشته را مبنا قرار داد.

جیمز دانت مدیر فروشگاه های زنجیره ای کتاب بارنزاندنوبل آمریکا یکی از سخنرانان مشهور وبینارهای نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود. او در مصاحبه ای به نقش کتاب های الکترونیک و کتاب های صوتی در آینده صنعت چاپ کتاب اشاره نمود و گفت: به طور حتم آینده مبهم بازار کتاب با وجود این نوع از فرمت های کتاب کمی روشن تر خواهد بود. هلنا گاستافسون مدیر دفتر محتوای شرکت استوری تل سوئد تولیدکننده کتاب های صوتی نیز بر همین نکته تاکید نمود که در دوران کرونا وجود این کتاب ها همان چراغ روشنایی این فضای تاریک بازار کتاب است.

به طور کلی خیلی از کارشناسانی که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت سخنرانی کردند، به آینده بازار کتاب خوش بین بودند ولی نمی شد این خوش بینی را خوشحالی توصیف کرد چون همگی به آینده مشکل دار بازار کتاب در سراسر دنیا اعتقاد داشتند.

سوفی دی کلوست مدیر انتشارات فرانسوی فایارد نیز یکی از سخنرانان این نمایشگاه بود که او هم به آینده کاملاً تیره و تار و مبهم بازار کتاب تاکید نمود. وی گفت: متاسفانه با وجود راهکارها و بعضاً یاری دولت ها به ناشران هنوز شرایط فروش کتاب در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و هیچ کس نمی داند این بازار چطور می تواند به دوران قبل از شیوع کرونا برگردد.

خبر اعلام شده توسط یورگن بوس برای برگزاری تلفیقی نمایشگاه فرانکفورت نیز باعث ایجاد تردیدهای بسیاری در میان ناشران شده است. هیچ کس نمی داند کرونا چه زمانی مردم دنیا را رها خواهد نمود و همین ابهام به بیشتر مشاغل مثل صنعت کتاب نیز سرایت نموده است. از گفته های بوس در روز پایانی نمایشگاه اینگونه برمی آید نیز که حتی مسئولان بزرگترین نمایشگاه کتاب دنیا نیز از عادی شدن شرایط برای فروش و عرضه کتاب چندان امیدوار نیستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1270

به "نظر مشترک حاضران مجازی نمایشگاه کتاب فرانفکورت، چالش ها و امیدهای ناشران در دوران پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر مشترک حاضران مجازی نمایشگاه کتاب فرانفکورت، چالش ها و امیدهای ناشران در دوران پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید