واردات نفت چین از ایران کاهش یافت

به گزارش کاشیا، خبرنگاران: آمارهای گمرکی نشان داد که واردات نفت چین از ایران در ماه ژانویه 2015 نسبت به یک سال قبل، 17 درصد کاهش یافت و به 469 هزار بشکه در روز رسید.

واردات نفت چین از ایران کاهش یافت

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش کاشیا به نقل از رویترز، آمارهای گمرکی در روز آدینه نشان داد که واردات نفت چین از ایران در ماه ژانویه نسبت به یک سال قبل، 17 درصد کاهش یافته، هرچند که این رقم همچنان بالاتر از پیش بینی ها بوده است.

بر اساس این آمار، واردات نفت چین از ایران در ماه گذشته میلادی 1.99 میلیون تن، معادل 469 هزار بشکه در روز بود که 22 درصد نسبت به ماه دسامبر کاهش داشته است.

موسسه تامسون رویترز، واردات نفت چین از ایران در ماه ژانویه را 1.86 میلیون تن، معادل 438 هزار بشکه در روز پیش بینی نموده بود. به رغم تعطیلات یک هفته ای سال نوی چینی، پیش بینی شده که واردات نفت چین از ایران در ماه فوریه افزایش یابد و به اندکی کمتر از 550 هزار بشکه در روز برسد.

واردات ماه ژانویه کمتر از واردات روزانه 550 هزار بشکه ای در سال قبل بود که تنها اندکی کمتر از متوسط خرید روزانه چین از ایران در سال 2011 و قبل از تشدید تحریم ها بود.

تحریم های غرب علیه ایران در اواخر سال 2013 میلادی اندکی کاهش یافت و این کشور اجازه یافت تا روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت صادر نماید.

چین در سال گذشته میلادی، با استفاده از فرصت کاهش قیمت جهانی نفت، مجموع واردات خود را افزایش داد تا حجم ذخایر استراتژیک خود را بالا ببرد. در ماه دسامبر، حجم کل واردات نفت چین برای اولین بار به 7 میلیون بشکه در روز رسید.

در ماه ژانویه واردات نفت چین از عربستان نیز کاهش یافت و با افتی 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 1.02 میلیون بشکه در روز رسید.

اما واردات این کشور از روسیه در ماه ژانویه 31 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. روسیه سال گذشته پس از عربستان و آنگولا به سومین وارد کننده نفت به چین تبدیل شد.

103

منبع: تسنیم
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 541

به "واردات نفت چین از ایران کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات نفت چین از ایران کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید