گردشگری مذهبی حلقه مفقوده روستای توت در اردکان

به گزارش کاشیا، خبرنگاران/یزد محقق و پژوهشگر اردکانی با اشاره به استقبال پرشکوه مردم کشورمان از آئین های سنتی روستای توت در ایام پایانی ماه صفر، از شرایط نامناسب و در حال تخریب بودن میراث فرهنگی و اسناد باستان شناسی این منطقه با بی توجهی مسئولان گلایه می کند.

گردشگری مذهبی حلقه مفقوده روستای توت در اردکان

اگر علاقمند به سفر با بهترین کانادا لحظه آخری هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش کاشیا، هر سال در دهه آخر ماه صفر و به ویژه پنج روز پایانی که مصادف با رحلت رسول گرامی اسلام(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و حضرت امام رضا(ع) است، سیل مردم عزادار از سراسر کشور به روستایی در 60 کیلومتری شمال شرقی شهر اردکان و از توابع بخش خرانق می آیند تا در آئین های سنتی عزاداری این منطقه شرکت نمایند.

این روستا، توت نام دارد که برگرفته از درختان توت روستاست، همانند بعضی روستاهای دیگر مانند گزستان، انجیر آوند، کرمین، رنجغان و چاه متک در شهرستان اردکان و از این رو اساساً قداست روستای توت، درخت توت نیست بلکه عشق و اعتقاد مردم به امام حسین(ع) است و دیگر هیچ.

سال هاست که اردکانی ها در تکاپوی هر چه باشکوه تر برگزار شدن مراسم آئینی عزاداری حسینیه توت، عاشقانه همت می ورزند، چون در این مراسم از همه ی اقصی نقاط کشور در جمع عزاداران حضور دارند و در حالی که در طول سال جعمیت ثابت این روستا تقریباً 20 نفر است، اما طی این پنج روز، بالغ بر 100 هزار نفر به طور ثابت و متغییر به این روستا می آیند

نویسنده کتاب روستای توت در گفت وگو با خبرنگار کاشیا، در مورد قدمت این روستا می گوید: قدیمی ترین سند موجود در رابطه با روستای توت، یک دیگ مسی است که مربوط به سال 1126 قمری است و احتمال شکل گیری مراسم آئینی روستای توت از دوره صفویه را قوت می بخشد.

نادر پیری اردکانی در ادامه بیان می کند: محور اصلی آئین عزاداری در روستای توت، روضه خوانی و نذورات و قربانی کردن بوده است که بعدها تعزیه هم به آن اضافه می گردد و امروزه تعزیه خوانی قوت خاصی در این مراسم دارد.

وی در این باره می گوید: آئین تعزیه در دوره قاجار رواج پیدا می کند و بی شک تعزیه خوانی در روستای توت هم قدمتی مربوط به همین دوارن دارد.

دبیر انجمن حامیان میراث اردکان در مورد نوع پیدایش و نوع شکل گیری این روستا از سخن ها و نقل قول ها بسیاری می گوید که هر کدام در نوع خود جالب و شنیدنی است اما این محقق و پژوهشگر اردکانی معتقد است که این داستان ها بیشتر اسطوره هایی با نقل قول های متفاوت هستند که مورد وثوق نیست.

وی ابراز می کند: روستای توت و آئین هایش ریشه ی قوی و مذهبی دارد اما در بلند مدت گروهی برای آن افسانه سرایی کردند و چون در گذشته مردم با مشقت فراوان خود را برای عزاداری به این روستا می رساندند بر اساس اعتقادات پایدار و صادق مردم کرامتی را هم می دیدند که هیچ ربطی به آن اسطوره سازی ها ندارد.

به گفته ی پیری اردکانی، بعضی آن را وصل به درخت توت یا نشانه های طبیعی دیگر منطقه می خوانند در حالی که حسینیه روستای توت هیج ربطی به درخت ندارد و گروهی بعدها درخت را به این حسینیه اضافه نموده اند و از این رو ارزش و اهمیت حسینیه روستای توت فقط به علت امام حسین(ع) و واقعه های اندوهگین کربلا و عاشورا و نه یک درخت توت است.

تعزیه خوانی در حسینیه روستای توت در سال 1388 با شماره ثبتی 53 به عنوان سومین اثر معنوی استان یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، برج و کاروان سرای روستای توت نیز به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است اما پیری اردکانی در رابطه با حوزه گردشگری این روستا می گوید: جای کار، بسیار است و متأسفانه آن گونه که باید در حوزه گردشگری توجه ای به آن نشده است.

وی با انتقاد به ساخت سلیقه ای بناها و خانه های نوساز روستای توت، اظهار می کند: با برنامه ریزی می توان این روستا را به یکی از روستاهای قطب مهم گردشگری استان یزد تبدیل کرد که در این باره باید مردم تشویق بشوند که در این جهت همراهی نمایند.

به گفته وی، چند اثر باقی مانده در این روستا شرایط چندان مناسبی ندارد و علیرغم هزینه هایی که در بخش های مختلف صورت می گیرد، در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اقدامی نشده است، بوکن های ارزشمند و سند های تاریخی این روستا متأسفانه هر روز در حال تخریب و نابودی است و بعضی در کنار این بوکن ها، خانه ساخته اند در حالی که همین بوکن ها مهم ترین سند باستان شناسی این منطقه تلقی می گردد.

پیری اردکانی اضافه می کند: برج توت و کاروانسرای روستا نیز بلا استفاده باقی مانده و حتی حریم آنها هم حفظ نشده است.

این پژوهشگر و محقق میراث فرهنگی می گوید: ما هنوز با آنچه که در حوزه گردشگری جهان اتفاق می افتد، خیلی فاصله داریم و تا زمانی که مردم به این دانش و صنعت گردشگری پی نبرند، اتفاقی نخواهد افتاد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 702

به "گردشگری مذهبی حلقه مفقوده روستای توت در اردکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مذهبی حلقه مفقوده روستای توت در اردکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید