تاور کرین؛ نصب، عملکرد و نگهداری آن

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، تاور کرین چیست؟ تاور کرین یا همان جرثقیل برج سازی نمونه ای از دست ساخته های بشر می باشد که در برج سازی، پل سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. امکان استفاده از این دستگاه در ارتفاع های متفاوت وجود داشته و از آن رو که امکان استفاده های گوناگون از آن در ارتفاع های متفاوت وجود دارد، در زمینه برج سازی و صنعت مورد توجه قرار گرفته است. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ما به بیان نکات جامع تر در این زمینه می پردازیم.

تاور کرین؛ نصب، عملکرد و نگهداری آن

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

تاور کرین چیست؟

تاورکرین یا جرثقیل برج نمونه ای از وسایلی است که در ساختمان سازی های عظیم مورد استفاده قرار می گیرد. قرار گیری این وسیله در محل ساختمان سازی ثابت بوده و از آن برای جا به جا کردن المان هایی هم چون آهن آلات ساختمانی، بتن و سایر قطعات سنگین استفاده می گردد. اهمیت استفاده از این وسیله در ارتفاعات زیاد دوچندان می گردد.

انواع تاور کرین

به طور کلی تاورکرین ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند: تاور کرین های ثابت، متحرک و بالا فراینده. در این میان تاورکرین های متحرک خود شامل سه زیر مجموعه تاورکرین ریلی، جاده ای و شناور می باشند.

نحوه عملکرد تاور کرین

همان گونه که قبلا اشاره شد، تاور کرین ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی نحوه عملکرد آن ها با وجود ویژگی های معین، همانند یکدیگر می باشد. این ویژگی ها شامل قدرت باربرداری، قدرت مانور بار به جلو و عقب (شاریوت)، قدرت مانور گردشی، قدرت حرکت کلی دستگاه و قدرت ارتفاع گیری بستگی دارد. در ادامه به بیان جزئیات هر یک از آن ها می پردازیم.

قدرت باربرداری تاورکرین

قدرت باربرداری تاور کرین ها با توجه به ساختار آن ها می تواند متفاوت باشد. انجام عملیات باربرداری در این وسیله توسط الکتروموتور انجام می گردد. آن چه که در راهنمایی بار با استفاده از این وسیله نقش دارد، میکروسوییچ ها می باشند.

علاوه بر راننده که راهنمایی فرمان را برعهده دارد، راهنمایی بار از طریق یک سری میکروسوییچ نیز صورت می گیرد. وظیفه میکروسوییچ ها کنترل در جهت حفظ ایمنی دستگاه به واسطه عدم جا به جایی وسایل بیش از حد مجاز تعریف شده برای دستگاه می باشد.

قدرت مانور و جا به جایی بار به سمت جلو و عقب

در قسمت قبل به شرح در خصوص قدرت باربری دستگاه اشاره کردیم. تاورکرین ها علاوه بر قدرت باربرداری دستگاه امکان حرکت بار به جلو و عقب را نیز دارند که انجام این کار با عنوان شاریوت نیز شناخته می شوند.

قدرت حرکت گردشی

بدون شک همه افراد با قدرت گردشی این دستگاه آشنا بوده و آن را مشاهده نموده اند. تاور کرین ها می توانند بار را در محور شعاع 360 درجه چرخانده و جا به جا نمایند. آن چه که برای انجام این کار در دستگاه تعبیه شده است، یک یا دو الکتروموتور و یک یا دو گیربکس می باشد. در جهت حفظ ایمنی و جلوگیری از دور زدن بی مورد دستگاه میکروسوییچ ها وارد عمل می شوند.

قدرت حرکتی تاور کرین

تاور کرین ها امکان حرکت بر روی زمین را داشته و توانایی انتقال کلی دستگاه از یک نقطه به نقطه ای دیگر را دارا می باشند. جا به جایی این دستگاه بر روی زمین با قرار گیری آن ها بر روی ریل و یا با استفاده از زنجیرهای مخصوص صورت می گیرد. آن چه که در هر دو روش مورد استفاده قرار می گیرد، الکتروموتورهای برفی و گیربکس ها می باشند.

قدرت ارتفاع گیری تاور کرین

قدرت ارتفاع گیری در تاور کرین ها از ویژگی های این دستگاه می باشد. در ابتدا ضروری است به این نکته اشاره کنیم که نصب دستگاه تاور کرین توسط جرثقیل سیار صورت می گیرد. آن چه که در قدرت ارتفاع گیری این دستگاه نقش دارد، قدرت مونتاژ دستگاه و در کنار آن استفاده از قطعات اضافه یا سکشن می باشد.

حفظ نکات ایمنی در بالا بردن ارتفاع این دستگاه از نکات مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. برای مثال در بالا بردن ارتفاع تاور کرین ها بیش از حد استاندارد، دستگاه باید توسط کمربندی مخصوص که کادر آنکاراژ نام دارد، به نقاطی از ساختمان یا سازه مورد نظر وصل و مهار گردد. انجام این کار احتیاج به تبحر خاصی داشته و کوچک ترین اشتباهی می تواند خطر آفرین باشد.

اجزای تاور کرین

تاور کرین از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. از اجزای تشکیل دهنده تاور کرین ها می توان به تیر مشبک پایه جرثقیل، واحد چرخان در قسمت بالای دکل، بازوی افقی، بازوی مکانیکی، کابین اپراتور و تیر مشبک می باشد. تیر مشبک پایه جرثقیل به یک قسمت بالشتک مانند بتنی که تکیه گاه دستگاه می باشد، وصل شده است.

واحد چرخان شامل چرخ دنده و موتور می باشد و به تاورکرین امکان چرخش حول محور خود را می دهد. از دیگر قسمت هایی که در تاور کرین به آن اشاره شد، بازوی افقی می باشد. وظیفه این قسمت حمل بار می باشد. در کنار آن واگن برقی در راستای تاور کرین حرکت نموده و به حرکت بار یاری می نماید.

نکات لازم در نصب و راه اندازی تاور کرین

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، نصب و راه اندازه تاور کرین ها احتیاج به دقت فراوان داشته و عوامل بسیاری در انجام این کار دخیل می باشند. از جمله عواملی که در نصب تاور کرین ها تاثیر گذار می باشند شامل مواردی هم چون نوع بار، در نظر دریافت فضای مورد نظر برای عملیات تیر و اتاقک، اندازه و شکل بار، محل بار، درنظر دریافت امکان تغییر مکان برای بار مورد نظر، توجه به ارتفاع در جهت بالا بردن بار و وزن بار می باشد.

نکات ایمنی درباره تاور کرین

 • تمرکز، همکاری متقابل و توجه ویژه به دستورات. عملیات بالا رفتن می بایست با دستورات حرفه ای انجام گردد. منبع تغذیه و سیستم هیدرولیکی باید توسط شخص معینی به کار برده گردد.
 • حضور کارگران در قسمت های بلند، باید با فرایند عملیات ایمن در مکان های بلند مطابقت داشته باشد.
 • طناب سیم فولادی، حلقه های نگه دارنده، پیچ و مهره های اتصال، پین ها و ما بقی اجزا باید آنالیز شده و قطعات ترک خورده به موقع عوض شوند. شرایط روغن کاری دنده ها، قطعات چرخشی و… باید به طور مرتب چک گردد.
 • از عایق بودن کابل مطمئن شوید چرا که عملکرد کلید برق حساس است.
 • هنگامی که چندین تاور کرین درمحل کار می نمایند می بایست اختلاف ارتفاع تاور کرین ها مطابق با دستورالعمل ها باشد و از مقدار معین شده کمتر نگردد.
 • پین موقعیت یابی را چک کنید و در هنگامی که سطح دکل در حال افزایش است سر تاور کرین را نچرخانید. عملیات بالا بردن دکل در شب ممنوع است.
 • پس از بالا بردن دکل، چک کنید که برق قطع باشد. سکان های راهنمایی چپ و راست باید به حالت میانی برگردانده شوند. پیچ ها در هر قسمتی باید محکم باشند.
 • برای تاور کرین باید امکانات مناسبی روی زمین وجود داشته باشد. فقط کارگران مرتبط اجازه دارند در محل نصب بمانند. هنگامی که وزش باد شدید تر از حد معینی باشد عملیات مجاز نیست.
 • به منظور جلوگیری از لغزش، ریزش و تصادف احتمالی می بایست وسایل قسمت لنگر مرتبا چک گردد.
 • کابین تاور کرین باید مجهز به تجهیزات آتش نشانی باشد.

تعمیر و نگهداری تاور کرین

 • برای اطمینان از عملکرد ایمن و مالی در مدت طولانی، تاور کرین باید به درستی نگهداری و روغن کاری گردد.
 • جرثقیل را مرتباً تمیز نگه دارید.
 • مقدار روغن کاهنده سرعت را آنالیز کنید. روغن را به موقع پر کنید.
 • سستی، شکستگی یا فرسوده بودن طناب های سیم را در موقعیت های مختلف آنالیز کنید. طناب های معیوب را طبق دستورالعمل ها تغییر دهید.
 • ترمزها را از نظر عملکرد چک کنید تا از حساسیت به اندازه شان اطمینان حاصل کنید.
 • وسایل محافظت از ایمنی را آنالیز کنید.
 • اتصالات پیچ را آنالیز کنید. هنگامی که برای مدت معینی از آن ها استفاده شده است، پیچ ها را مجدداً سفت کنید.
 • سستی طناب های فولادی را آنالیز کنید. اگر سست شد، آن ها را محکم کنید.
 • طناب های فلزی، قرقره ها و قلاب های آسانسور را مطابق دستورالعمل ها چک کنید.
 • شکستگی میله ها، میله های شبکه و جوش سازه فلزی را آنالیز کنید. به قسمت هایی که رنگ ها در آن کنده می گردد، توجه ویژه ای کنید. علت را سریعاً ردیابی کنید و به موقع مسئله را حل کنید.
 • پیچ و مهره های اتصال دهنده های برج را آنالیز کنید. برای نصب قسمت های برج باید هر پیچ را با دو مهره محکم کنید.
 • از بین بردن زنگ زدگی و رنگ کردن کل تاور کرین و مکانیسم های فلزی آن پس از اتمام هر پروژه انجام گردد.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ما به معرفی یکی از مهم ترین و عظیم ترین انواع ماشین آلات ساختمانی و جرثقیل به نام تاور کرین پرداختیم. امیدواریم نکات ارائه شده در این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه زمانی از تاور کرین استفاده می گردد؟

ازتاور کرین برای جا به جا کردن المان هایی هم چون آهن آلات ساختمانی، بتن و سایر قطعات سنگین استفاده می گردد. اهمیت استفاده از این وسیله در ارتفاعات زیاد دوچندان می گردد.

ویژگی های مهم تاورکرین چیست؟

قدرت باربرداری، قدرت مانور بار به جلو و عقب (شاریوت)، قدرت مانور گردشی، قدرت حرکت کلی دستگاه و قدرت ارتفاع گیری

تاور کرین شامل چه قطعاتی است؟

تیر مشبک پایه جرثقیل، واحد چرخان در قسمت بالای دکل، بازوی افقی، بازوی مکانیکی، کابین اپراتور و تیر مشبک می باشد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1649

به "تاور کرین؛ نصب، عملکرد و نگهداری آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاور کرین؛ نصب، عملکرد و نگهداری آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید