عایق نانویی که انتقال حرارت را کاهش می دهد

به گزارش کاشیا، یک شرکت دانش بنیان پیروز به ساخت عایق های انرژی با فناوری نانو شد که مقدار انتقال حرارت را کاهش می دهد.

عایق نانویی که انتقال حرارت را کاهش می دهد

یکی از دغدغه های جدی صنایع بالا دستی، جلوگیری از هدررفت انرژی و یاری به حفظ منابع است؛ این فرایند با یاری شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور فرایندی تازه گرفت.

ایزوله یا عایق کردن، فرآیندی است که از دیرباز حتی در دوران باستان، برای جلوگیری از نفوذ آب، هوا یا گرد و غبار به روش های گوناگون مورد استفاده قرار می گرفت و اکنون، با توسعه فناوری ها، شکل تازه ای یافته است.

روش هایی که تا سال های گذشته برای فراوری عایق ها و ایزوله کردن تجهیزات به کار می رفت، احتیاجمند صرف زمان، هزینه و ماده اولیه بالایی بود. بعلاوه بسیاری از مواد مورد استفاده، چسبندگی چندانی نداشتند.

به یاری پیشرفت فناوری و توسعه دانش شیمی ترکیب های تازه ای از جمله رنگ هایی که علاوه بر زیبایی و استحکام بخشی از خواص عایق و نفوذناپذیری برخوردار باشند، مانعی برای هدررفتن انرژی شده و نقش اثربخشی در ایزوله کردن ایفا می نمایند.

یکی از معیارهایی که در فرآیند آنالیز اندازه عایق بودن یک پوشش مورد توجه قرار می گیرد، اندازه انتقال حرارت است که در پوشش های فراوری شده، این اندازه بسیار پایین بوده و کارآیی بالایی را نشان می دهد. این پوشش ها با وجود ضخامت اندکی که دارند، کار عایق را به خوبی انجام می دهند.

اگرچه بیش از 2دهه از فراوری رنگ هایی که به اسم پوششی برای جلوگیری از هدررفت انرژی حرارتی مورد استفاده قرا می گیرند گذشته است، اما فناوری این پوشش ها در کشورمان پیشرفت چندانی نداشت. با ورود یک شرکت فناور به این حوزه، با استفاده از فناوری نانو و به یاری ویژگی های آب، این پوشش ها شکل و کارایی تازه ای یافته اند.

این شرکت توانسته است ضمن بومی سازی این فناوری، نسل تازه ای از این عایق را که علاوه بر قابلیت رنگ آمیزی، پوشش انرژی هم به حساب می آیند، فراوری و تجاری سازی کند. با استفاده از بسپارهای مبتنی بر آب، به یاری ذرات دارای ابعاد نانومتری، فرآورده ای به دست می آید که اندازه انتقال حرارت را کاهش داده و ضمن افزایش کارایی و اثربخشی بیش از 85درصد، در صندلی بالاتری نسبت به نمونه های موجود در بازار قرار می گیرد.

فراوری نمونه ایران ساخت عایق ها

در حال حاضر محصولات موجود در بازار داخلی با ساختار و پایه ای متفاوت نسبت به نمونه فراوری شده، فرموله می شوند و نمونه ایران ساخت، اولین در نوع خود به تعداد می رود.

از این محصول دانش بنیان می توان در پوشش دهی تا حداکثر 250 درجه سانتی گراد بهره برد و در صنایع و کارخانجاتی که به این پوشش ها احتیاجی مبرم دارند مورد استفاده قرار داد. به طور مثال دیگ های صنعتی، خطوط انتقال سیالات و گازهای گرم و صنایع غذایی و دامپروری جزو مخاطبان این محصول به تعداد می فرایند.

علاوه بر این محصول، فراوریاتی در حوزه محصولات زیست محیطی و ساختمانی فراوری می نماید که توانسته است ضمن ایجاد اشتغال برای متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی زمینه تامین احتیاج کشور را فراهم نموده است و توانسته فراوری بیش از 30 تن رنگ عایق را در دستور کار قرار دهد.

با فراوری رنگ عایق حرارتی نانویی تا به امروز برای 5 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است که ضمن برطرف احتیاج در دوران تحریم ها چالش تأمین مواد اولیه را با فراوری ایران ساخت به حداقل رسانده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1767

به "عایق نانویی که انتقال حرارت را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عایق نانویی که انتقال حرارت را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید