بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله باید متوقف شود

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله باید متوقف شود.

بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله باید متوقف شود

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در صفحه رسمی خود در اینستاگرام ضمن ارائه تصویری از گنبد مسجد جامع عباسی همراه با تیتر نوسازی به جای بازسازی! و همچنین تصاویری از متن تذکر وی به عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، نتیجه بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی را در چهار بند زیر منتشر کرد:

1. اقدامات اجرا شده بازسازی نبوده، بلکه نوسازی است. از 160 سال پیش تا سال 1389 هیچ گونه تغییری بر کاشی های شکم گنبد رخ نداده بود اما در بازسازی اخیر کاشی های شکم گنبد نیز تخریب و تعویض شده است.

2. طرح یا طرح های بازسازی کارشناسی شده که از طریق کمیته یا شورای فنی تأیید شود اصلا وجود نداشت! طرح مطالعاتی صحیحی برای بازسازی انجام نشده و در واقع سلیقه فردی یا گروهی در این امر دخیل بوده است.

3. در خصوص اجرای طرح نیز متأسفانه نظارت مناسبی صورت نگرفته است. عدم وجود طرح جامع بازسازی، طولانی شدن فرآیند اجرا، تغییرات مدیریتی و نبود نگاه کارشناسی از جمله دلایل عدم نظارت است.

4. کیفیت مواد و مصالح بکار رفته و رنگ و شکل نقوش آن با کاشی های قدیمی همخوانی ندارد و متأسفانه در این زمینه نظارتی نیز وجود نداشته است.

همچنین، در انتهای چهاربند منتشر شده در اینستاگرام مهدی طغیانی آمده که بنابراین در کل میتوان گفت که اقدامات اجرا شده در بازسازی گنبدها غیراستاندارد و خارج از عرف و علم بازسازی بوده و باید سریع تر متوقف شود.

منبع: همگردی
انتشار: 13 آبان 1401 بروزرسانی: 13 آبان 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2162

به "بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله باید متوقف شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله باید متوقف شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید