نگاهی به نقش مراکز خرید در صنعت توریسم ترکیه، مالزی و امارات

به گزارش کاشیا، مراکز خرید پیروز به بهبود، ارتقای تصویر و صندلی هر کشور در جامعه جهانی یاری می نمایند، زیرا این مراکز نمادهای مالی و گردشگری هر شهر و کشور محسوب می شوند.

نگاهی به نقش مراکز خرید در صنعت توریسم ترکیه، مالزی و امارات

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

توریسم به عنوان یکی از 5 صنعت پردرآمد جهان برای رسیدن به سطح مطلوب و ایده آل احتیاجمند زمینه ها و بسترهای مناسبی است و بدون اثرگذاری بعضی مقولات، امکان رشد در این زمینه بسیار سخت می گردد. یکی از مقولات تاثیرگذار در عرصه توریسم، مراکز خرید و مال ها هستند. این روزها کشورهای پیشرفته جهان دریافته اند اگر می خواهند به اقتصاد غیرنفتی تکیه نمایند، باید به منبع جدیدی به نام خرده فروشی و به طور خاص مراکز خرید توجه نشان دهند.

راهی برای پیشرفت بیشتر

برای آنالیز نقش مراکز خرید کافی است به وضعیت و آمار 3 کشور از 10 کشور برتر در زمینه سودآوری توریستی به وسیله مراکز خرید توجه کنیم؛ 3 کشور به نام های امارات، ترکیه و مالزی.

اگر بخواهیم به تفکیک هر کشور، میزان تاثیر مراکز خرید و مال ها بر سبک زندگی و از آن مهم تر صنعت توریسم را مورد آنالیز قرار دهیم، متوجه می شویم هر 3 کشور به یک اندازه یعنی 17 درصد کل بودجه خودشان را صرف تجهیز یا بازسازی مراکز خرید نموده اند. به طور مثال سال 2002 در مالزی، 25 درصد کل پول خرج شده از سوی مردم این کشور در مراکز خرید هزینه شد، یعنی 25 درصد از 26 میلیارد رینگیت از درآمد گردشگری این کشور؛ از این رو دولت مالزی به این نتیجه رسید که خرید گردشگری و مراکز خرید سریع ترین راه برای به دست آوردن ارز خارجی است. بدین جهت 4 فروش بزرگ مصادف با اعیاد مالزیایی ها، چینی ها، ژانویه و عید نوروز مسلمانان را در برنامه کاری مراکز خرید خود قرار دادند تا بتوانند از این ظرفیت به صورت حداکثری استفاده نمایند و حالا تبدیل به بهشت مراکز خرید شرق آسیا شوند.

این آمار در امارات 20 و در مالزی 22 درصد گزارش شد. در مالزی طی 25 سال گذشته، 35 مرکز خرید تاسیس یا بازسازی شده است. این در حالی است که در 10 سال پیش از آن، تنها 3 مرکز خرید در این کشور مورد بهره برداری نهاده شد. کمیت دوشادوش کیفیت نهاده شد و چنین دستاورد بزرگی را رقم زد.

مالزی دارای چهارمین نرخ برتر در زمینه تخصیص هر متر مربع مرکزخرید به ازای هر شخص است؛ نرخی که این کشور را در رده چهارم دارای بیشترین فضای رقابتی خرده فروشی در جهان قرار می دهد. مالزی چندین سال قبل طرحی را به اجرا درآورد که براساس آن، بهترین مناطق جغرافیایی و اقتصادی برای برپایی مراکز خرید مورد شناسایی نهاده شد تا از این طریق سرمایه گذاری مطمئن و کم خطری صورت بگیرد. پاداش چنین تلاشی، سود اقتصادی هر 10 مرکز خریدی است که اخیرا در کوالالامپور و حومه افتتاح شده است.

علاوه بر مالزی که یک نمونه پیروز در زمینه تاثیر مثبت مراکز خرید در صنعت توریسم است، امارات هم با مال های استثنایی اش دل ها را می رباید. کشور امارات در یک و نیم دهه گذشته به وسیله جذب سرمایه گذاران خارجی و تلفیق آنها در قالب پروژه هایی که هلدینگ های Emaar، Majidal Futtaim و Meraas احداث نموده اند پیروز شده مراکز خرید و مال های بزرگی را سامان دهد؛ آنچه باعث شده صنعت توریسم در این کشور عربی رونق بیشتری بیابد.

به طور متوسط تاسیس و تجهیز هر مرکزخرید، سالانه 3 درصد به میزان توریست های امارات افزوده و با احتساب اینکه امارات در یک دهه اخیر طلایه دار ساخت و تکمیل پروژه های فاخر در زمینه خرده فروشی بوده، بیشترین سود و افزایش توریست در تمام خاورمیانه به این کشور تعلق دارد. اگر صرفا میزان افزایش توریست ها در یک کشور را با فاکتور مراکز خرید بسنجیم و سایر مولفه ها را لحاظ نکنیم، امارات با نرخ رشد 23 درصد در این زمینه در رده اول جهان واقع شده است. در سال 2017 درآمد کشور امارات متحده عربی از ناحیه توریسم و خرده فروشی بیشتر از درآمد این کشور از فروش نفت خام بوده است.

ترکیه، کشور در حال پیشرفت

کشور ترکیه هر چند به خاطر بعضی مسائل بی ارتباط به موضوع خرده فروشی اندکی فراز و فرود اقتصادی داشته اما با برندهایی مانند ال سی وایکیکی خیلی خوب در دل مردم جهان رسوخ نموده است. چنین برندهایی در واقع معرف سازوکار خرید ترکیه هستند؛ سازوکاری که مبنایش را رضایت مردم، کیفیت مناسب و فراوری انبوه قرار داده است. در ترکیه 13 مرکزخرید اصلی وجود دارد که از این تعداد 5 مرکزخرید استانداردهای بازدیدی در حد جهانی دارند.

در مجموع این مراکز خرید، طی یک دهه گذشته به تنهایی 23 درصد افزایش توریست برای کشورشان رقم زده اند. در واقع تجهیز مراکز خرید زیبایی مانند جواهرمال باعث شده تعداد مسافران راهی ترکیه از 9، 40 میلیون سال 2009 به 2، 47 میلیون فعلی افزایش یابد. ترکیه در بین کشورهای توسعه یافته در زمینه مراکز خرید در 10 رتبه ابتدایی برترین طراحی واقع شده است که یک معیار شاخص در جذب توریست به حساب می آید.

برای افزایش سهم گردشگری کشورمان از سوی مراکزخرید چه باید بکنیم؟

 1. حمایت دولت
 2. جانمایی صحیح طراحی مبتنی بر احتیاج شهر یا کشور
 3. پیش بینی عملکرد فرامنطقه ای در جهت جذب مخاطب

  80 درصد مشتریان مراکزخرید یک نفر همراه دارند و به تنهایی در مراکز خرید حضور پیدا نمی نمایند.

  98 درصد مشتریان مراکزخرید در شبکه های اجتماعی حضور دارند و از هر 10 خریدار، 4 نفر بعد از خرید یا استفاده از محصول در شبکه های اجتماعی تجربیات و حس خودشان را به اشتراک می گذارند.

  39 درصد افرادی که به مراکز خرید می روند یکی از امکانات تفریحی و رفاهی شامل فودکورت، سینما، کافی شاپ، شهربازی و... را استفاده می نمایند.

  42 درصد حاضران در مراکز خرید که بیش از 2 ساعت در مرکزخرید حضور پیدا می نمایند حتما از فودکورت استفاده می نمایند.

  61 درصد مشتریان مراکز خرید امروزه از این فضا برای قرارها و دیدن دوستان و وقت گذرانی استفاده می نمایند و الزاما قصدی برای خرید ندارند.

  به طور میانگین هر فرد از مخاطبان مراکز خرید بیش از 2 تا 4 ساعت در شبکه های اجتماعی فعال است، این یعنی اینکه با سرعتی که تکنولوژی امروز دارد، مراکز خرید نباید از قافله عقب بمانند و به روینمودهای نوین فضای مجازی در جذب گردشگر توجه داشته باشند، فراموش نکنیم فضای مجازی یعنی دسترسی به اطلاعات در هر لحظه و هر مکان و هر شرایطی یعنی فراتر از بیلبورد، تیزر، آگهی مجله و... لذا مراکز خرید باید از رویکرد اطلاع رسانی OMNICHANNEL پیروی نمایند.

  نویسنده: شاهرخ کشاورز

  منبع: اخبار رسمی

  این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط کاشیا تایید و یا رد نمی گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 481

به "نگاهی به نقش مراکز خرید در صنعت توریسم ترکیه، مالزی و امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نقش مراکز خرید در صنعت توریسم ترکیه، مالزی و امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید