چند توصیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، دلایل ابتلا به سرطان بسیار گوناگون اند و در همه موارد نمی توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. پژوهش های علمی اما نشان می دهند که می توان در شماری از موارد با راه های پیشگیرانه اندازه خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.

چند توصیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان

به گزارش دویچه وله، تحقیقات گوناگون نشان می دهند، سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نه تنها خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می برد، بلکه زمینه را برای ابتلا به انواع دیگر سرطان از جمله سرطان معده، دهان، حلق، مری، لوزالمعده، مثانه و کلیه فراهم می سازد. از این رو سیگار نکشید، از تنباکوی جویدنی یا استنشاق توتون پرهیز کنید و در محیطی عاری از دود سیگار کار و زندگی کنید. ترک دخانیات از احتمال ابتلا به سرطان می کاهد.

خودداری از مصرف دخانیات

تحقیقات گوناگون نشان می دهند، سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نه تنها خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می برد، بلکه زمینه را برای ابتلا به انواع دیگر سرطان از جمله سرطان معده، دهان، حلق، مری، لوزالمعده، مثانه و کلیه فراهم می سازد. از این رو سیگار نکشید، از تنباکوی جویدنی یا استنشاق توتون پرهیز کنید و در محیطی عاری از دود سیگار کار و زندگی کنید. ترک دخانیات از احتمال ابتلا به سرطان می کاهد.

توجه به فعالیت های بدنی

تحرک بدنی از جمله خطر ابتلا به سرطان در روده بزرگ، پستان و رحم را کاهش می دهد. کسانی که جهت های مختلف را پیاده طی نموده و ورزش را جزو برنامه روزانه خود قرار می دهند، نه تنها شاداب تر هستند، بلکه از احتمال ابتلا به سرطان نیز به شکل قابل توجهی می کاهند. بهتر است که تحرکات بدنی را به جزیی از فعالیت های روزانه بدل سازید، برای نمونه به جای آسانسور از پله بهره ببرید.

جلوگیری از چاقی

یکی دیگر از راه های مؤثر، برخورداری از وزن طبیعی است. نحوه محاسبه وزن طبیعی، مشخص شاخص توده بدنی یا BMI است: وزن بدن (به کیلوگرم) تقسیم بر مجذور قد (به متر). برای نمونه 60 کیلوگرم تقسیم بر 1،6 متر به توان دو، برابر است با 23،4. محدوده سلامت وزنی رقم 19 تا 24،9 است. زنی با 1،6 متر قد و با وزنی بالغ بر 77 کیلوگرم احتمال بیشتری دارد که به سرطان مبتلا گردد.

مصرف میوه و سبزیجات

یکی از راه های جلوگیری از چاقی مصرف میوه و سبزیجات است. انجمن تغذیه آلمان خوردن روزانه پنج وعده میوه و سبزی را توصیه نموده است. سوسیس و کالباس و گوشت قرمز به شدت فرآوری شده از سال 2015 در لیست مواد بالقوه سرطان زا قرار دارند. کارشناسان بخش تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی به همین دلیل توصیه می نمایند که در هفته بیش از 300 تا 600 گرم گوشت و سوسیس و کالباس نخورید.

مصرف آنتی اکسیدان های دشمن سرطان

تحقیقات نشان می دهند که ویتامین سی، روی، سلنیوم و گنجاندن سبزیجاتی مانند مرکبات و کلم بروکلی (تصویر) با خاصیت فیتوشیمیایی در برنامه غذایی به دفع سریع تر سمومی یاری می نمایند که می توانند سرطان زا باشند. مواد فیتوشیمیایی دارای خواص محافظتی در برابر عامل های بیماری برای گیاهان هستند که همین عملکرد را در بدن انسان نیز دارند. این مواد هم چنین فرایند خودتخریبی سلول های سرطانی را تسریع می نمایند.

رساندن ویتامین دی به بدن

پژوهشگران در پی تحقیقات خود پی برده اند که کمبود ویتامین دی می تواند در افزایش خطر ابتلا به سرطان مؤثر باشد. منشاء ویتامین دی برای بدن نور خورشید است. اما این ویتامین در مواد غذایی مانند ماهی (تصویر) و و قارچ هم یافت می گردد.

استفاده از کرم های ضدآفتاب

در بیشتر موارد، عامل اصلی ابتلا به سرطان پوست اشعه ماوراء بنفش است. به همین دلیل توصیه می گردد تا جایی که ممکن است، از گرفتن حمام آفتاب پرهیز گردد و در این صورت برای حفاظت از پوست بدن از کرم های ضدآفتاب استفاده گردد. پژوهشگران توصیه می نمایند که در بین ساعات 11 صبح تا 3 بعدازظهر که اشعه های خورشید قوی است، در سایه بمانیم.

تشخیص زودهنگام

تشخیص زودهنگام سرطان یکی از مهم ترین عوامل برای درمان موثر این بیماری و زنده ماندن است. آزمایش به موقع حتی می تواند مراحل پیش از سرطان را تشخیص دهد و به درمان آن بپردازد به نحوی که سرطان اصلا مجال بروز پیدا نکند. هرچه زودتر سرطان تشخیص داده گردد، شانس درمان آن نیز بیشتر است.

توجه به تغییرات در بدن

در آلمان برای زنان 50 تا 69 ساله آزمایش ماموگرافی رایگان است و هر دو سال یک بار انجام می گردد. اما پزشکان به زنان توصیه می نمایند تنها به آزمایش های دوساله برای تشخیص سرطان پستان اکتفا ننمایند، بلکه خود نیز نسبت به ایجاد توده سخت در پستان ها حساس باشند. شیر دادن از مقدار ابتلا به سرطان پستان کم می نماید و استفاده از هورمون برای مقابله با عوارض دوران یائسگی احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2024

به "چند توصیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید