11 نوع لرزش بدن

به گزارش کاشیا، نوعی لرزش آهسته اندام های انتهایی است که در انتها یک حرکت مانند کوشش در فشردن یک دگمه یا لمس نوک بینی دیده می گردد. لرزش مخچه ای به دلیل وجود ضایعه در مخچه یا آسیب مخچه به دلیل حادثه، تومور یا بیماری هایی مانند ام اس یا نابسامانی های ارثی دیده می گردد. این نوع لرزش، به دلیل مصرف زیاد الکل یا مصرف بیش از حد برخی داروها هم حاصل می گردد.

11 نوع لرزش بدن

11 نوع لرزش بدن

در بسیاری موارد لرزش را بر اساس خواص بالینی و دلیل یا منشاء آن تقسیم بندی می نمایند.

برخی انواع شناخته شده لرزش بدن همراه نشانه های آن به قرار زیر است:

1- لرزش مخچه ای که به آن لرزش عمدی هم می گویند.

نوعی لرزش آهسته اندام های انتهایی است که در خاتمه یک حرکت مانند کوشش در فشردن یک دگمه یا لمس نوک بینی دیده می شود.

لرزش مخچه ای به دلیل وجود ضایعه در مخچه یا آسیب مخچه به دلیل حادثه، تومور یا بیماری هایی مانند ام اس یا نابسامانی های ارثی دیده می شود. این نوع لرزش، به دلیل مصرف زیاد الکل یا مصرف بیش از حد برخی داروها هم حاصل می شود.

وقتی شخص مبتلا، دارای فعالیت است و یا در شرایطی خاص قرار می گیرد، غالباً این لرزش برجسته تر است. لرزش مخچه ای ممکن است با سایر تظاهرات از جمله: اشکال در سخن گفتن، چرخش غیرارادی و سریع چشم ها، مسائل راه رفتن و لرزش تنه و گردن همراه باشد.

2- لرزش دیستونیک

در تمام مبتلایان به دیستونی و در تمام سنین دیده می شود. دیستونی یکی از نابسامانی های حرکتی است که طی آن انقباض غیرارادی و بی وقفه عضله، سبب حرکات تکراری و یا غیرطبیعی می شود.

لرزش دیستونیک، ممکن است در هر یک از ماهیچه های بدن به وجود آید. غالباً وقتی بیشتر دیده می شود که بیمار در شرایطی خاص قرار می گیرد یا به طریقی خاص به حرکت در می آید.

لرزش دیستونیک به طور نامنظم بروز می کند و غالباً با استراحت، از بین می رود. ممکن است لمس عضله یا بخش مبتلا، از وخامت لرزش بکاهد.

3- لرزش اصلی

شایع ترین نوع لرزش ها است. در برخی افراد به آهستگی پیشرفت می کند و از یک سمت بدن شروع می شود، ولی طی 3 سال، هر دو سمت بدن را درگیر می کند.

در بسیاری موارد، دست ها گرفتارند، ولی سر، زبان، ساق ها و تنه هم ممکن است گرفتار باشند.

لرزش اصلی، ممکن است با آشفتگی خفیف راه رفتن همراه باشد. با افزایش سن، ممکن است کثرت لرزش کاهش یابد، ولی وخامت آن افزایش یافته و بر توانایی بیمار تأثیر خواهد گذاشت.

هیجان، استرس، تب، خستگی بیش از حد جسمی یا پایین بودن قند خون ممکن است افزایش دهنده لرزش باشد

احتمال ارثی بودن این نوع لرزش بسیار است. لرزش اصلی دلیل شناخته شده ندارد.

4- لرزش ارتوستاتیک

با انقباضات سریع عضلات تعیین می شود و بلافاصله پس از ایستادن در ساق پا و تنه دیده می شود. در ران ها و ساق ها گرفتگی عضلات حس می شود و وقتی از بیمار می خواهند روی یک نقطه بایستد، به صورت غیر قابل کنترلی تکان می خورد.

در این مورد، سایر نشانه های بالینی وجود ندارد و وقتی بیمار می نشیند یا روی پاها می پرد، حالت تکان خوردن فرومی نشیند. در بیمارانی که دچار لرزش اصلی هستند، لرزش ارتوستاتیک هم دیده شده است.

5- لرزش پارکینسونی

در اثر وارد آمدن آسیب به ساختارهای درون مغز ایجاد می شود. این لرزش در زمان استراحت دیده می شود و غالبا پیشتاز بیماری پارکینسون است.

این لرزش که غالبا در دست ها دیده می شود، ممکن است در گونه، لب ها، ساق پا و تنه هم دیده شود و با استرس یا هیجان افزایش می یابد. شروع لرزش پارکینسون، بعد از 60 سالگی است.

حرکت از یک عضو یا یک سمت بدن شروع می شود و معمولا پیشرفت نموده و سمت دیگر را گرفتار می کند.

6- لرزش فیزیولوژیک

در تمام افراد طبیعی دیده می شود و ارزش بالینی ندارد. این لرزش به ندرت با چشم دیده می شود و با هیجانی شدید (مثل اضطراب یا ترس)، خستگی بیش از حد جسمی، کاهش قند خون، پرکاری تیروئید، مسمومیت با فلزات سنگین، استفاده از عوامل محرک، مصرف الکل یا تب، شدت می گیرد.

این نوع لرزش در تمام عضلات ارادی دیده می شود و با باز کردن ساعدها و قرار دادن یک برگ کاغذ روی نوک دست ها قابل مشاهده است. این نوع لرزش، پس از برطرف دلیل از بین می رود.

7- لرزش روانزاد (لرزش هیستریک)

این نوع لرزش، در زمان استراحت یا یک شرایط خاص رخ می دهد. ویژگی های این نوع لرزش شامل: شروع ناگهانی و بهبود، افزایش مقدار بروز آن با استرس، تغییر جهت لرزش و یا بخش گرفتار بدن است. وقتی حواس بیمار پرت می شود، این لرزش کاهش می یابد یا از بین می رود.

8- لرزش روبرال

با لرزش آهسته و سفتی بدن تعیین می شود که در زمان استراحت و به صورت عمدی وجود دارد. این نوع لرزش با بیماری هایی همراه است که سبب بیماری هسته قرمز مغز میانی می شوند و با ضربه های غیرمعمولی همراه است.

9- لرزش آستریکیس

اعتیاد به الکل یا ترک الکل، سبب از بین رفتن برخی سلول های عصبی شده و به لرزش بدن می انجامد.

10- وقتی اعصابی که به عضلات بدن عصب می دهند به دلیل صدمه، بیماری، ناهنجاری دستگاه عصبی مرکزی یا کسالت های سیستمی دچار ضربه شوند، لرزش به دلیل بیماری اعصاب محیطی (نوروپاتی محیطی) بروز می کند.

نوروپاتی محیطی، تمام بدن یا برخی منطقه ها مانند دست ها را گرفتار می کند و پیشرونده است. لرزش اندام های گرفتار موجب از بین رفتن حس می شود و مسائل راه رفتن و تعادل ایجاد می شود.

ویژگی های بالینی در این حالت، مشابه حالات لرزش اصلی می باشد.

11- در ترک سیگار هم لرزش بدن دیده می شود.

تشخیص لرزش

پزشک ضمن معاینه، به آنالیز قرینه بودن لرزش، حالت از بین رفتن حس، ضعف یا آتروفی عضله یا کاهش رفلکس ها مبادرت خواهد کرد.

در صورتی که لرزش از نوع ارثی باشد، گرفتن سابقه خانوادگی مؤثر است.

با آزمایش خون یا ادرار می توان بدکاری تیروئید، سایر علل متابولیک و تراز غیر طبیعی برخی مواد شیمیایی را تعیین کرد که ممکن است سبب ایجاد لرزش شوند.

با استفاده از سی تی اسکن یا ام آر آی می توان فهمید که آیا لرزش در نتیجه نقص ساختاری به وجود آمده است یا حاصل تخریب مغز است.

پزشک، برای تشخیص مسائل عضله یا عصب، دستور انجام الکترومیوگرافی دهد. با این آزمون فعالیت غیرارادی عضله و عکس العمل ماهیچه نسبت به تحریک عصب میزان گیری می شود.

درمان

- استراحت کافی داشته باشید.

- اگر لرزش در اثر اضطراب باشد، داروهای اکسازپام و لورازپام مفید است.

- ورزش کنید.

- لرزش ها را کنترل کنید؛ مثلا شیء نسبتا سنگینی را در دستتان بگیرید تا به کاهش لرزش بدن یاری کند.

- تزریق بوتاکس درون عضلات درگیر، باعث فلجی آنها می شود.

- زالودرمانی می تواند لرزش ها را معالجه کند.

- مصرف گیاه شاهدانه در لرزش های مخچه ای و MS مفید است.

- با دوستانتان رفت و آمد داشته باشید. با این کار، افسردگی را دور خواهید کرد.

منبع:پزشکی امروز -پارسی طب

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1812

به "11 نوع لرزش بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نوع لرزش بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید