14 جاذبه برتر گردشگری استراسبورگ فرانسه، عکس

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، خیابان های ظریف سنگفرش شده و کانال های آبیِ خوش منظر محله های قدیمی (در گراند ایل) بازدیدنمایندگان را به اکتشاف شهر دعوت می نمایند. به لطف موقعیت سودمند این شهر فرانسوی در تقاطع مسیرهای مهم رفت وآمد و تجارت در منطقه رودخانه راین، استراسبورگ در طی 2000 سال تاریخش به کامیابی و موفقیت های زیادی دست یافته است. در قرن 13، اینجا به غنی ترین شهر در امپراطوری مقدس روم و جایی برای شکوفایی هنر و یادگیری تبدیل شد. هنوز هم استراسبورگ شهری فرهنگی بوده و موزه های هنرهای زیبا، باستان شناسی و هنرهای دستی منحصر به فردش را به رخ می کشد. در ادامه نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری استراسبورگ فرانسه خواهیم انداخت:

14 جاذبه برتر گردشگری استراسبورگ فرانسه، عکس

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

1. کلیسای جامع نوتردام استراسبورگ

کلیسا نوتردام استراسبورگ که به عنوان یکی از زیباترین بناهای معماری غربی شناخته می شود، با برج های عظیمش بر فراز استراسبورگ سایه افکنده است. ساخت این کلیسای جامع تحسین برانگیز، قرن ها به طول انجامید و سبک های مختلف معماری از رومانسک قرن 12 تا گوتیک مؤخر قرن 15 را به نمایش می گذارد. نمای خارجی این بنا، مانند درسی از داستان های انجیل عمل می نماید و با صدها پیکره تکمیل شده است؛ سردرِ غربی قرن سیزدهمی آن نیز تصاویری از مصائب مسیح را به تصویر می کشد. در جناح جنوبی، پیکره های تمثیلی مشهوری از کلیسا و کنیسه خلق شده توسط هنرمندی آلمانی متعلق به حوالی 1230 قرار گرفته است. تا قرن 19، منار مخروطی 142 متری کلیسای جامع استراسبورگ بلندترین منار در نوع خود در دنیای مسیحیت بود. سالن کلیسا با نورهای رنگی عبور نموده از این شیشه ها فضایی ملکوتی و الهام بخش پیدا می نماید. بعد از بازدید از اقلام تاریخی و ارزشمند داخل کلیسا بازدیدنمایندگان می توانند به بالای برج رفته و نمایی خارق العاده از شهر، دشت های راین، جنگل سیاه و کوهستان وُژ (Vosges) را تماشا نمایند.

2. محله دباغ ها (فرانسه کوچک)

این قسمت از مرکز تاریخی استراسبورگ، بیشترین حس و فضا را در خود دارد. این محله بخشی از گراند ایل بوده و جزو یکی از منطقه های میراث جهانی یونسکو است. اینجا که به فرانسه کوچک شهرت دارد، گردشگران را با هزارتوی کانال ها و خیابان های قدیمی باریکی که با ردیف خانه ها محصور شده اند هیجان زده می نماید. این شهر در طی قرون 16 و 17، خانه دباغان چرم و ماهیگیران بود. یکی از جاذبه های اصلی این محله، خیابان بَن او پلانْت (Bain-aux-Plantes) است، جایی که خانه دباغان که امروزه تبدیل به یک رستوران شده، قرار گرفته است. گشت و گذاری در خیابان های سنگفرش، به شما این فرصت را می دهد تا خانه های زیبا با بالکن های پر گُل را تماشا و تحسین کنید. در کنار کرانه رودخانه گراند ایل، جهانگرد ها و مردم منطقه می توانند از شلوغی های شهر فاصله گرفته و از پیاده روی در کنار ردیف درختانش لذت ببرند.

3. خانه کمرزل

خانه کِمرزِل (Maison Kammerzell) که امروزه تبدیل به یک هتل با رستورانی مشهور روبروی اداره گردشگری تبدیل شده است، بهترین خانه برگر قدیمی شهر به شمار رفته و گوهر گران قیمت معماری آلزاس تلقی می شود. این خانه دارای همکف سنگی، طبقه های ساخته شده از الوارهای چوبی، پنجره های قدیمی سربدار و تزئینات غنی حکاکی شده است. طبقه همکف این ساختمان با طاق های سنگی حکاکی شده در طی قرن 15 به عنوان فضایی برای فروش کالاهای بازرگانان مورد استفاده قرار می گرفته. بنایی دیگر از این سبک در این منطقه، داروخانه گوزن (Pharmacie du Cerf) است که در 1567 بر روی محوطه ای که از 1268 داروخانه بوده پی ریزی شد.

4. کلیسای سن توماس

این کلیسا بر روی محوطه یک کلیسای قدیمی متعلق به قرن 6 قرار گرفته است که بعد از آتش سوزی در قرن 12 دوباره بازسازی شد. مردم استراسبورگ این کلیسا را دخترکوچک کلیسای جامع می نامند. در طی تاریخ 800 ساله این بنا، نقش آن طی رفرماسیون پروتستان های آلزاس بسیار پر رنگ بوده است. این کلیسا ساعتی دارد که به مدت 400 سال، ساعت را 4 دقیقه جلوتر اعلام می نماید تا قبل از صدای ساعت کلیسای جامع شنیده شود. از این بنا هنوز هم برای مراسم مذهبی و عبادت استفاده می شود.

5. کلیسای سن پیر لوژون

این کلیسا در قرن 7 به عنوان نمازخانه کوچکی تأسیس شد و در قرن 11 به کلیسایی به سبک رومانسک تغییر یافت و سپس شاهد تغییراتی به سبک گوتیک در طی قرون 13 و 14 بود. سالن اصلی این بنا با طاق بندی های زیبا و طاقچه هایی حکاکی شده با تصاویر یک شیر (که نمایانگر مارک مقدس بوده) و مردی که در حال کشتن یک اژدهاست تزئین شده است. راهروی طاقدار سن پیرلوژون (Saint-Pierre-le-Jeune) به قرن 11 برمی شود و تنها راهروی طاقدار کاملاً سالمِ به جامانده در استراسبورگ است. در طی جنبش اصلاحات (که از 1524 آغاز شد) این کلیسا خانه پرستش و عبادت پروتستان ها شد ولی امروزه توسط پروتستان ها و کاتولیک ها به صورت هم زمان استفاده می شود.

6. خانه کار نتردام

در سال 1349، کارگرانی که مسئول نگهداری کلیسای جامع بودند خانه ای بنا کردند و نام آن را خانه کار نتردام (Maison de lOeuvre Notre-Dame) گذاشتند. جناح شرقی ساختمان، قدیمی ترین بخش آن بوده که در قرن 16 بازسازی شد. ضلع غربی نیز در 1579 تا 1585 ساخته شد. امروزه در این بنا موزه ای به همین نام وجود دارد که مجسمه های اصیلی از کلیسای جامع و مجموعه ای از نقاشی های هنرمندان منطقه بالای راین را در خورد جای داده است.

7. کاخ روآن (موزه هنرهای زیبا و هنرهای دکوراتیو)

این کاخ زیبا و باشکوه قرن هجدهمی سکونتگاه قدیمی اسقف/شاهزادگان از 1732 تا 1742 بوده است. در طبقه اول کاخ روآن (Palais Rohan)، موزه هنرهای زیبا واقع شده که مجموعه ای عالی از نقاشی های استادان ایتالیایی، اسپانیایی، فلاندری، آلمانی و فرانسوی از قرون وسطا تا زمان های مدرن را در خود جای داده است. در این میان آثاری از بوتیچلی، کوربه، دلاکروا، جوتو، گویا، ال گرکو، روبَنس و وِرونِز به چشم می خورند. موزه هنرهای دکوراتیو در طبقه همکف قرار گرفته است. بازدیدنمایندگان می توانند اتاق هایی مجلل متعلق به اسقف ها، شامل کتابخانه، اتاق چاپ، کلیسای کوچک و همچنین مجموعه ای از هنرهای تزئینی را مشاهده نمایند. این مجموعه شامل سرامیک ها، چینی ها، نقاشی، ابزارآلات زمان سنجی و هنر طلاکاری است. همچنین موزه دیگری به نام موزه باستان شناسی در زیرزمین این بنا قرار گرفته است که یکی از بهترین مجموعه های اشیا باستانی و عتیقه در فرانسه را داراست.

8. موزه آلزاس

موزه آلزاس (Musée Alsacien) در خانه ای اشرافی ساخته شده در 1620 قرار گرفته و مجموعه ای از هنر بومی، اثاثیه، لباس و ابزارهای خانگی را به نمایش می گذارد. بازدیدنمایندگان می توانند هزاران شی متعلق به قرون 18 و 19 را تماشا نموده و دیدی کلی درباره زندگی روستایی و رعیتی مردم منطقه آلزاس پیدا نمایند. در اینجا همچنین اتاق هایی تعبیه شده که فضای داخلی مناطق مختلف آلزاس، شامل دشت های کشاورزی و کوه های وُژ را نشان می دهند. این موزه به شما احساس افسون خانه های آلزاس را القا خواهد نمود.

9. بازار کوشون دُ لِه

در نزدیکی خانه کار نتردام، بازار زیبای کوشون د له (Cochons de Lait) یکی از زیباترین میدان های افسونگر شهر قرار گرفته است. این میدان نام خود را از بازاری قدیمی که در آن گوشت قرمز فروخته می شد، گرفته است. کمی دورتر در سمت غربی، قصابیِ عظیمی دیده می شود که بازار فروش گوشت بوده و در قرن 16 ساخته شد اما امروزه جایش را به یک موزه تاریخی داده است.

10. محله کروت نو

یکی از سرزنده ترین و پر شورترین مناطق استراسبورگ محله کروت نو (Quartier Krutenau) است که افسون دنیای قدیم را با رستوران های مد روز، مغازه های مدرن و گالری های هنری تلفیق می نماید. این منطقه با کانال ها و خانه های نیم چوبی اش زمانی محل زندگی قایق رانان و ماهیگیران بوده است. این محله فضا و جوی صمیمی و گرم دارد و جایی جذاب برای گشت و گذار و لذت بردن از مناظر دریاست.

11. موزه تاریخی

این موزه که در بازار قصابیِ عظیم سابق واقع شده، نمایشگاهی جامع از نقاشی، گرافیک هنری، اسلحه و اشیا روزانه است. گستره زمانی این آثار از قرون وسطی تا انقلاب فرانسه است. بازدیدنمایندگان می توانند درباره سیاست، اجتماع و اقتصاد استرازبورگ طی اعصار مختلف اطلاعاتی کسب نمایند. این موزه نمایشگاه هایش را به چهره های مهم سیاسی مانند ژنرال ژان باتیست کلِبِر تقدیم می نماید.

12. موزه هنر مدرن و معاصر

در روبروی موزه تاریخی (Historical Museum)، گمرک سابق قرار گرفته است که تاریخش به 1358 برمی شود. این ساختمان امروزه تبدیل به موزه هنر مدرن (Musée dArt Moderne & Contemporain) شده و مجموعه ای وسیع از نقاشی های قرن 19 و 20 را به نمایش می گذارد. آثاری از هانس آرپ، براک، کله، ارنست، رودن، رنوار و دگا را می توان در این میان نام برد.

13. پارک اورانژری

پارک اورانژری (Parc de lOrangerie)، قدیمی ترین پارک استراسبورگ بوده که در اوایل قرن 19 برای ژوزفین، همسر امپراطور ساخته شد. پاویلیونِ ژوزفین در این باغ امروزه برای برگزاری نمایشگاه استفاده می شود. این پارک فضایی مناسب برای گشت و گذارهای عاشقانه و پیک نیک های فراغتی دارد و یک دریاچه و آبشار فضای بی نظیر آن را تکمیل می نمایند. راستا ماشین رو قدیمی، مزرعه مینیاتوری و باغ وحش کوچک برای شادی بچه ها بسیار مؤثر خواهند بود؛ همچنین یک رستوران عالی و راستا بولینگ هم در اینجا تعبیه شده است.

14. کاخ اروپا

استراسبورگ بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل به نماد مصالحه و آشتی، و به همین خاطر به عنوان پایتخت اتحادیه اروپا انتخاب شده است. کاخ اروپا (Palais de lEurope) را در بین سال های 1972 تا 1977 به صورت سازه ای قلعه مانند با 9 اشکوب ساختند. حیاط داخلی این کاخ اتاقی چادر مانند دارد که مجمع مجلسی کنسول اروپا و 434 عضو مجلس اروپا در آن دیدار می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1531

به "14 جاذبه برتر گردشگری استراسبورگ فرانسه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 جاذبه برتر گردشگری استراسبورگ فرانسه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید