ابهام در حمایت ویژه سازمان سینمایی از سه فیلمساز

به گزارش کاشیا، 30 آذر ماه با انتشار گزارشی از سوی بنیاد سینمایی فارابی از زیرمجموعه های سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آن فهرست دریافت کنندگان وام از صندوق کارآفرینی امید آورده شده بود در چند مورد ابهاماتی ایجاد شده است که از آن جمله می توان به وام دولتی برای توسعه موسسه آموزشی مسعود جعفری جوزانی اشاره نمود.

ابهام در حمایت ویژه سازمان سینمایی از سه فیلمساز

در این جدول در ردیف معرفی شده توسط سه بار نام سازمان امور سینمایی آمده است که عبارتند از معرفی امید عشقی برای فیلم گنج سرخ رقم 100 میلیون تومان، نرگس آبیار برای فیلم نفس رقم 150 میلیون تومان و مسعود جعفری جوزانی برای توسعه موسسه آموزشی اش مبلغ 300 میلیون تومان.

در شرح این جدول آمده است که رقم ارایه شده به نرگس آبیار برای معرفی فیلمش به اعضای آموزشگاه اسکار، هزینه های معرفی و تبلیغات فیلم بوده است. همچنین در شرح وام 300 میلیون تومانی جعفری جوزانی آمده است که از سوی سازمان سینمایی نسبت به دریافت وام اقدام کرده است.

در پیگیری موضوع و شرح جدول ارایه شده از سوی فارابی، این شرح آمده که پروژه های این جدول به استثنای آن سه مورد برای دریافت مشارکت فارابی به شوراهای تخصصی فارابی ارایه شده بودند ولی در نهایت موفق به قانع کردن شوراها برای مشارکت نشده اند ولی برای دریافت وام به صندوق اعتباری هنر معرفی شده و شورای تخصصی صندوق برای ارایه وام قانع شده است.

درباره سه مورد که از سوی سازمان سینمایی معرفی شده اند این روند به گونه ای دیگر طی شده و معرفی شدگان مستقیم از سوی سازمان سینمایی و مدیریت وقت این سازمان به صندوق اعتباری هنر معرفی شده اند.

اما در جستجویی در اینترنت و برای آشنایی بیشتر با امید عشقی که از سوی سازمان سینمایی برای دریافت وام معرفی شده است به مصاحبهیی از وی در اردیبهشت سال 91 در سایت گنابادنیوز برمی خوریم که در آنجا از فیلمنامه خود با نام طلای سرخ نام برده است. در خاتمه این مصاحبه آمده است: نویسنده طلای سرخ در خاتمه با تشکر از علیرضا رئیسیان و انجمن تهیه کنندگان، اعلام نمود: تا کنون مجلس و وزارت ارشاد، معاونت سینمایی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، همچنین اتحادیه صادر کنندگان زعفران از این پروژه حمایت کرده اند و برخی از آن ها، این فیلم را پروژه ملی نامیده اند.

در همه این سال ها خبری از این پروژه که به گفته کارگردان حمایت مجلس و وزارت ارشاد و معاونت سینمایی و مرکز گسترش و اتحادیه صادرکنندگان را داشته است، نبود تا اینکه در اسفندسال 93 سایت تابناک مصاحبهیی بلند با امید عشقی انجام داد. وی در بخشی از این مصاحبه درباره دلایل ساخته نشدن این پروژه گفته بود: مسئول دفتر آقای ایوبی دلیل عدم صدور پروانه برای ما را طرح شکایت از سوی یک فیلمساز با اتهام سرقت ادبی فیلمنامه بر علیه بنده بیان فرمودند و ادعا نمودند که برگه ثبت فیلمنامه متحد الشکلی در یک تاریخ برابر با ما دارند! سازمان به هیچکدام پروانه نمی دهد تا دادگاه صالحه، محق را معرفی کند!

وی همچنین گفته بود: آن طور که آگاه شدم نمایندگان یکی از اصناف حاضر در شورا با صدور پروانه ما مخالفت دارند. به وسیله بازرسی وزارت ارشاد اقدام کرده، همچنین شکایاتی به دستگاه های نظارتی دیگر ارائه کرده ام. بنده تا حصول نتیجه که اخذ پروانه پیگیری ام را ادامه خواهم داد و مستنداتم را به هر کجا که لازم باشد ارائه خواهم نمود.

و اما در جستجویی در فضای مجازی درباره فیلم گنج سرخ به عکس هایی می رسیم که نشان از این دارد که فیلم پیش از این جلوی دوربین رفته است و حال باید دید مبلغ وام برای چه بخشی از کار و با دستور مستقیم سازمان سینمایی به این پروژه داده شده است؟

همچنین با جدا شدن محمود فلاح از تهیه کنندگی این اثر در همان سال 91، تعیین نشده این پروژه با نام کدام تهیه کننده جلوی دوربین رفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 117

به "ابهام در حمایت ویژه سازمان سینمایی از سه فیلمساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام در حمایت ویژه سازمان سینمایی از سه فیلمساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید