افزایش احتمال سرطان معده با مصرف داروی کاهنده اسید

محققان کالج دانشگاهی لندن دریافتند مجموعه ای از داروها که برای کنترل ریفلاکس اسید و سوزش قلب کاربرد دارند، موجب افزایش دو برابری احتمال ابتلا به سرطان معده می شوند.

افزایش احتمال سرطان معده با مصرف داروی کاهنده اسید

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس الرت، این داروها که با عنوان مسدودکننده های پروتون پمپ شناخته می شوند، موجب کاهش تولید اسید در معده شده و از پرفروش ترین داروهای جهان محسوب می شوند. اما در مطالعاتی که در سال 2017 میلادی انجام پذیرفت تعیین شد مصرف بلندمدت این داروها می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان معده به میزان 250 درصد شود. در این تحقیقات تعیین شد نوعی باکتری موسوم به Helicobacter pylori که معمولا بی خطر است، در برخی از افراد موجب بروز سرطان معده می شود و این باکتری در بدن افرادی که مسدودکننده های پروتون پمپ را مصرف می کنند موجب بروز یک عارضه پیش سرطانی موسوم به گاستریت اتروفیک می شود. همچنین تعیین شد با نابود کردن این باکتری پیش از مصرف مسدود کننده های پروتون پمپ می توان احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش داد.

اما اکنون محققان دریافتند نتایج این تحقیقات اشتباه بوده است و مسدودکننده های پروتون پمپ یک روش موثر برای درمان عفونت Helicobacter pylori هستند و مصرف آن ها در کوتاه مدت، کاملا ایمن است. اما باید از مصرف بلندمدت این داروها اجتناب کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Gut منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 15 آبان 1398 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 426

به "افزایش احتمال سرطان معده با مصرف داروی کاهنده اسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال سرطان معده با مصرف داروی کاهنده اسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید