الیوت انگل: پامپئو با سوءاستفاده از اختیاراتش فروش تسلیحاتی به عربستان را پیش برد

به گزارش کاشیا، یک دموکرات ارشد با اختیار نظارت بر وزارت خارجه آمریکا گفت، گزارش یک بازرس نشان می دهد که مایک پامپئو از اختیار خود برای پیشبرد میلیاردها دلار فروش تسلیحاتی به متحدان آمریکا در خاورمیانه بدون احتیاج به تایید کنگره سوءاستفاده نموده است.

الیوت انگل: پامپئو با سوءاستفاده از اختیاراتش فروش تسلیحاتی به عربستان را پیش برد

به نقل از پایگاه خبری هیل، الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تاکید نمود گزارش دفتر بازرس کل که سه شنبه منتشر شد، سوالات و ابهاماتی درباره اعلام شرایط ویژه از سوی مایک پامپئو در مه 2019 ایجاد نموده است.

پامپئو و مقام های وزارت خارجه آمریکا، یافته های گزارش دفتر بازرس کل را یک پیروزی تلقی کردند که تایید می نماید وزیر خارجه و این نهاد در حوزه اختیارات خودشان برای فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات به عربستان، امارات و اردن در مه 2019 عمل نموده است.

در آن موقع، اعلام شرایط اضطراری به دولت ترامپ اجازه داد تا کنگره را که برای توقف فروش تسلیحات بابت نگرانی از نقض های حقوق بشری و تلفات غیرنظامیان از ائتلاف متجاوز سعودی در یمن کار می کرد، دور بزند. این اقدام کنگره همچنین تنبیهی بابت قتل جمال خاشقجی به دست ریاض بود.

در گزارش دفتر بازرس کل آمده است که وزیر خارجه آمریکا در چارچوب اختیاراتش برای پیشبرد این فروش تسلیحاتی عمل نموده است اما از وزارت خارجه بابت عدم انجام اقدامات کافی به منظور تضمین این مساله که از تسلیحات آمریکایی علیه غیرنظامیان استفاده نمی گردد، انتقاد کرد.

با این حال، الیوت انگل معتقد است که جزئیات این گزارش جنجالی سوالاتی را درباره انگیزه های وزیر خارجه برای اعلام شرایط ویژه ایجاد می نماید.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای گفت: هیچکس تردیدی ندارد که این قانون اختیاراتی را برای تسریع فروش تسلیحات در صورت اضطرار فراهم می نماید. این سوال همیشه وجود دارد که آیا دولت از این اختیار به منظور پیشبرد فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سوءاستفاده نموده است؟

این دموکرات ارشد گفت: دفتر بازرس کل در این خصوص اظهارنظری نکرد. اما جزئیات این گزارش به این نکته اشاره دارد که بله همین طور است. گمان می کنم به همین دلیل است که وزارت خارجه روی سانسور مهمترین اطلاعات تاکید داشت و کوشش می کرد به ما بگوید که این گزارش پیش از انتشار قصد داشت چه مطلبی را عنوان کند.

براساس این گزارش جنجالی، تا مارس 2019 کنگره جلوی دست کم 16 انتقال تسلیحاتی به عربستان و امارات را گرفت. در نسخه اصلاح نشده این گزارش، بازرس کل گفت در اوایل آوریل، پامپئو از کارکنانش خواست تا ببینند چطور می گردد انتقال فروش تسلیحاتی را پیش برد و در نهایت ایده اعلام شرایط ویژه مطرح شد. بر این اساس، شرایط ویژه برای 24 مه اعلام شد.

دفتر بازرس کل آمریکا دریافت که مهمات راهنمایی شده دقیق اولین تسلیحاتی بودند که طبق این شرایط منتقل شدند. در گزارش این دفتر از عملکرد وزارت خارجه آمریکا که اقدامات کافی انجام نداد تا اطمینان حاصل کند که خطر استفاده از این تسلیحات علیه غیرنظامیان وجود ندارد، انتقاد کرد.

براساس این گزارش، در زمان انجام این آنالیز، تنها 20 میلیون دلار از 3.9 میلیارد دلار از فروش نظامی خارجی در این شرایط ویژه اجرا شده بود. این گزارش همچنین نشان داد که پنج مورد از 22 انتقال تسلیحاتی تا 2020 یا بعد از آن فراهم نخواهد شد.

الیوت انگل در بیانیه خود با تاکید بر اینکه استفاده از این شرایط ویژه ساختگی بود، گفت: کدام شرایط اضطراری هست که از چند ماه قبل خود را نشان بدهد و بتواند با انتقال تسلیحاتی در چند سال بعد از آن حل گردد؟ این گزارش به ما می گوید که همه چیز مشکوک است. این اضطرار ساختگی بود. این ساخته و پرداخته شد تا آنالیز کنگره درباره انتخاب سیاسی نامناسب را دور بزند. بعد پامپئو و همکارانش با استفاده از عبارت اضطراری کوشش کردند تا حقیقت را دفن نمایند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1157

به "الیوت انگل: پامپئو با سوءاستفاده از اختیاراتش فروش تسلیحاتی به عربستان را پیش برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الیوت انگل: پامپئو با سوءاستفاده از اختیاراتش فروش تسلیحاتی به عربستان را پیش برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید