تاریخ سازی بازیگر زن آسیایی در اسکار

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، میشل یئو چو کینگ یک هنرپیشه مالزیایی است که در دهه 1990 در فیلم های اکشن هنگ کنگ به معروفیت رسید و بیشتر برای نقش هایش در فیلم برنده جایزه اسکارببر خیزان، اژدهای پنهان ساخته آنگ لی در سال 2000 شناخته شده است.

تاریخ سازی بازیگر زن آسیایی در اسکار

میشل یئو به نخستین بازیگر آسیایی در تاریخ 95 ساله جوایز اسکار تبدیل شد که در شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی زن پیروز به دریافت جایزه می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، برندگان نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار در حالی اعلام شد که طبق اغلب پیش بینی ها میشل یئو برای بازی در فیلم همه چیز همه جا به یکباره تغییری بزرگ در تاریخ این جوایز سینمایی ایجاد کرد و توانست به نخستین بازیگر آسیایی تبدیل شود که در شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی زن، جایزه آکادمی را دریافت کند.

میشل یئو چو کینگ یک هنرپیشه مالزیایی است که در دهه 1990 در فیلم های اکشن هنگ کنگ به معروفیت رسید و بیشتر برای نقش هایش در فیلم برنده جایزه اسکارببر خیزان، اژدهای پنهان ساخته آنگ لی در سال 2000 شناخته شده است.

پیش از این یو جونگ یون برای فیلم میناری و میوشی اومکی برای فیلم سایانورا دو بازیگر زن آسیایی بودند که اسکار بهترین نقش مکمل دریافت کرده بودند و میشل یئو نخستین برنده زن آسیایی در شاخه نقش اصلی زن نام گرفت.

یئو امسال برای بازی در فیلم همه چیز همه جا به یکباره، برنده جایزه گلدن گلوب و انجمن بازیگران آمریکا نیز شده بود و در جوایز اسکار در رقابت با کیت بلانشت (تار)، آنا د آرماس (بلوند)، آندریا رایزبورو (به لزلی) و میشل ویلیامز (فابلمن ها) پیروز به کسب جایزه شد.

شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی زن اسکار از نظر تاریخی یکی از سفیدترین و کم تنوع ترین شاخه ها در میان مجموع چهار شاخه بازیگری جوایز اسکار است و هلی بری برای فیلم مهمانی هیولا حدود 20 سال پیش، تنها زن غیر سفیدپوست برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن محسوب می شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2221

به "تاریخ سازی بازیگر زن آسیایی در اسکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ سازی بازیگر زن آسیایی در اسکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید