تداوم مناقشات بر سر بودجه و روند گسترش اتحادیه اروپا در بین اعضاء

به گزارش کاشیا، کشور های عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته سران این اتحادیه نتوانستند درباره بوجه آینده این اتحادیه و طرح گسترش این تشکل به توافقی دست یابند.

تداوم مناقشات بر سر بودجه و روند گسترش اتحادیه اروپا در بین اعضاء

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس سایتونگ آلمان در مطلبی نوشت: اروپاییان در هفته های حساسی قرار دارند و عمیقا درباره مسائل مختلفی از جمله برگزیت و چگونگی آغاز کار کمیسیون جدید اروپایی دچار چند دستگی شده بودند. در نشست اخیر سران اروپایی در بروکسل 28 عضو اتحادیه اروپا نتوانستند درباره مذاکرات جدید برنامه ریزی شده برای عضویت کشور های غرب بالکان در اتحادیه اروپا به توافقی دست یابند. همچنین در زمینه بودجه آینده اروپایی هم توافقی بین اعضاء حاصل نشد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بعد از سرانجام این نشست روز گذشته در سخنانی گفت که ما متاسفانه نتوانستیم به هیچ توافقی دست یابیم. بسیاری از کشور های عضو اتحادیه اروپا و جلوتر از همه فرانسه مخالف آغاز مذاکرات با آلبانی و مقدونیه شاقتصادی برای عضویت در اتحادیه اروپا هستند. مرکل در این باره بسیار ابراز تاسف کرد.

صدر اعظم آلمان در عین حال گفت که مسئله گسترش اتحادیه اروپا به غرب بالکان از اهمیت ژئوپلیتیکی برخوردار است. آلمان و اکثر کشور های اروپایی می خواستند مزد روند اصلاحات در این کشور ها را با دادن چشم اندازی برای عضویت به آن ها بدهند. در غیر این صورت این نگرانی وجود دارد که این کشور ها به سمت روسیه، چین و یا ترکیه متمایل شوند.

رئیس جمهور فرانسه به این مسئله رای منفی داده است. امانوئل ماکرون، در این باره گفته است که اتحادیه اروپا باید ابتدا تکالیف خانگی خود را انجام دهد و روند عضویت را از نو تنظیم کند. به گفته وی نباید در حالی به نامزد های عضویت در اتحادیه اروپا امید داده گردد در حالی که اتحادیه اروپا هنوز خود آماده پذیرش اعضای جدید نیست. به گفته ماکرون هنوز یک استراتژِی برای کشور های بالکان در اتحادیه اروپا وجود ندارد.

مناقشات بر سر این مسئله روز گذشته بعد از بحث های طولانی هم به نتیجه نرسید. یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی این موضع فرانسه در قبال این مسئله را خطای تاریخی جدی دانست.

با این حال ماکرون تاکید نمود که اتحادیه اروپا با 27 عضو و بعد از خروج انگلیس شرایط خوبی نخواهد داشت. از این رو این غلط است که فکر کنیم با اعضای بیشتر انسجام این اتحادیه بیشتر می گردد.

همچنین اعضای اروپایی نتوانستند در مسئله بودجه آینده این اتحادیه هم به توافقی دست یابند. کمیسیون اروپایی خواهان این است که بودجه آینده اروپایی به 1.11 درصد بازده اقتصادی افزایش یابد تا خلا های حاصل از خروج انگلیس از این اتحادیه جبران گردد و برنامه های جدید برای حمایت از آب و هوا تامین اقتصادی گردد. اما اعضای اروپایی در این باره نظرات متفاوتی دارند.

آلمان می خواهد چارچوب های اقتصادی در حد 1 درصد بازده اقتصادی باقی بماند. در عوض به ویژه کشور های شرق اروپا خواهان افزایش چشمگیر بودجه اتحادیه اروپا هستند.

اورزولا فون در لاین، رئیس آینده کمیسیون اروپایی هم خواهان افزایش این بودجه است. به این ترتیب حل مناقشات در این باره به نشست بعدی اتحادیه اروپا در ماه دسامبر موکول شد. برای این منظور باید رئیس دوره ای اتحادیه اروپا در فنلاند اولین پیشنهادات معین در این باره را ارائه دهد. البته برروکسل بر این باور است که تصمیم گیری در این باره احتمالا تازه در نیم سال دوم سال 2020 و تحت ریاست دوره ای آلمان بر این اتحادیه اتخاذ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 443

به "تداوم مناقشات بر سر بودجه و روند گسترش اتحادیه اروپا در بین اعضاء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم مناقشات بر سر بودجه و روند گسترش اتحادیه اروپا در بین اعضاء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید