خبرنگاران بخش کشاورزی خراسان رضوی؛ همچنان در اوج

به گزارش کاشیا، مشهد- خبرنگاران- بخش کشاورزی خراسان رضوی با سهم 40 درصدی از کل ارزش ناخالص تولید در این استان به عنوان یکی از پایه های اقتصادی و حیاتی خطه خراسان رضوی محسوب می شود که هر ساله در بخشهای زراعی، دامی و باغی نه تنها رشد و افزایش بهره وری را تجربه می کند بلکه سهم زیادی در تامین و تولید محصولات مورد نیاز سایر استانها هم دارد.

خبرنگاران بخش کشاورزی خراسان رضوی؛ همچنان در اوج

خراسان رضوی با وسعت 118 هزار و 851 کیلومتر مربع معادل هفت درصد مساحت کل کشور شامل 28 شهرستان، 70 بخش و 2 هزار و 540 روستاست. این استان همچنین با 8.1 درصد جمعیت کشور 6 میلیون و 434 هزار و 501 نفر جمعیت را در قالب 2 میلیون و 450 هزار و 916 خانوار دارد در خود جای داده است که یک میلیون و 733 هزار نفر از این جمعیت در روستاهای استان سکونت دارند.

خراسان رضوی دارای یک میلیون هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی آبی و دیم با هشت میلیون تن انواع محصولات است. این استان مقام نخست کشور در تولید زعفران و زیره، رتبه دوم در تولید پسته، رتبه سوم در تولید انار و مقام چهارم کشور در تولید انگور را در اختیار دارد.

مقام نخست در تولید گوشت قرمز، رتبه دوم در تولید تخم مرغ، مقام سوم در تولید شیر و مقام چهارم در تولید گوشت مرغ نیز نشان از جایگاه این استان در حوزه دام و طیور دارد.

سهم 330 هزار میلیارد ریالی در ارزش ناخالص مالی

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این که بخش کشاورزی این استان به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور با برخورداری از ظرفیت ها وتوانمندی های وسیع حدود یک میلیون هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی دارد گفت: این استان دارای بیش از 14 میلیون واحد دامی است و با این تعداد، رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدرضا اورانی اضافه کرد: ارزش ناخالص مالی استان در سال گذشته بیش از 330 هزار و 152 میلیارد ریال بود که جایگاه مشخص کننده ای را به این استان داده است.

وی ادامه داد: بیشترین سهم ارزش ناخالص تولید در زیر بخش تولیدات باغی است که 42 درصد کل ارزش تولیدات استان و بعد از آن فرآورده های دامی استان بیش از 38 درصد از ارزش ناخالص تولید استان را دارد.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در مجموع خراسان رضوی با تولید بیش از هفت میلیون تن تولید انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان با ارزش ناخالص مالی بیش از 330 هزار میلیارد ریال جایگاه مشخص کننده ای در اقتصاد ملی و استان دارد و نقش مهمی در تامین نیازهای حیاتی جامعه، امنیت غذایی، تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع و ایجاد اشتغال ایفا کرده است.

اورانی اضافه کرد: برآورد سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی استان خراسان رضوی حدود یک میلیون هکتار است که از این مقدار بیش از 627 هزار هکتار زراعی و حدود 362 هزار هکتار باغی است و بر اساس آمار تقریبی، استان خراسان رضوی در مقایسه با سال زراعی گذشته افزایش 21 درصدی سطح زیر کشت دارد.

وی اضافه کرد: برآورد تولید محصولات زراعی و باغی استان نیز بیش از پنج میلیون و 902 هزار تن است که از این مقدار بیش از چهار میلیون و 828 هزار تن محصولات زراعی و حدود یک میلیون و 73 هزار تن محصولات باغی است و بر اساس همین اطلاعات تولید محصولات زراعی و باغی استان رشد چهار درصدی دارد.

80 درصد مزارع در دست 20 درصد بهره برداران کشاورزی

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این که 20 درصد از جمعیت افزون بر 300 هزار نفری بهره برداران بخش کشاورزی در این استان بر 80 درصد از عرصه یک میلیون و 460 هزار هکتاری کشتزارهای خراسان رضوی مالکیت دارند گفت: این شرایط، نشانگر نبود تعادل میان خرده مالکی و بزرگ مالکی است که سبب سخت شدن تصمیم گیری و سیاستگذاری در حوزه کشاورزی می گردد.

اورانی جمعیت بهره بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی را 338 هزار نفر اعلام و بیان نمود: 73 هزار نفر از این تعداد بهره بردار بخش کشاورزی، فاقد زمین هستند و صرفا به امر گاوداری، مرغداری و پرورش ماهی اشتغال داشته و یا در زمره عشایر محسوب می شوند.

وی ادامه داد: بر این اساس 266 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان مالک مزرعه هستند که عرصه کشت و زرع تحت مالکیت هر یک از 103 هزار نفر بهره بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی نیز کمتر از یک هکتار زمین است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: به خاطر چنین شرایطی در حوزه مالکیت کشتزارها هم اینک تمرکز اصلی سازمان جهاد کشاورزی در حوزه خرده مالکی بر تاسیس شرکتهای تعاونی تولید و زراعی است تا کشاورزان خرده مالک مورد حمایت و ساماندهی قرار گیرند همچنین در حوزه بزرگ مالکی نیز به دنبال کشاورزی صنعتی با هدف کنترل تولیدات کشاورزی از مزرعه تا سفره هستیم.

اورانی اعمال سیاستهای متنوع برای مدیریت این حجم از تنوع در کشت و کار استان را امری بسیار ضروری و مورد پیگیری جدی توصیف و بیان نمود: یکی از سیاستها و برنامه های اصلی بخش کشاورزی خراسان رضوی توسعه کشت گلخانه ای است.

خراسان رضوی پیشرو در خرید محصولات کشاورزی

مدیر تعاون روستایی استان خراسان رضوی هم گفت: حمایت، ارائه خدمات و تقویت تشکلها و تعاونیهای روستایی کشاورزان از مهمترین اهداف مورد پیگیری در قالب وظایف تعریف شده برای این سازمان است.

ایرج ناصری مقدم اضافه کرد: در این راستا حمایت و تشویق تشکیل شرکتهای تعاونی روستایی و اتحادیه های مختلف برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی و نیز خرید توافقی، حمایتی و تضمینی از جمله سیاستهای اولویت دار خدمت رسانی است.

وی ادامه داد: در این راستا استان خراسان رضوی با تشکیل و پوشش 692 شرکت تعاونی روستایی با بیش از 128 هزار عضو زیر پوشش از این حیث رتبه نخست را در کشور داراست.

مدیر تعاون روستایی استان خراسان رضوی هم با بیان اینکه این شمار تشکلهای تعاونی نشان از حجم بالای کار تولید و فعالیت در بخش کشاورزی این استان دارد گفت: یک چهارم اراضی با خاک خوب استان خراسان رضوی در دست تعاونی های تولید روستایی استان است که معادل حدود 300 هزار هکتار می گردد.

ناصری مقدم با اشاره به خدمات حمایتی از روستائیان و کشاورزان این استان در قالبهای مختلف اضافه کرد: در این راستا سال گذشته 112 هزار تن گندم، 6 هزار تن کلزا، 42 هزار تن گوجه فرنگی،حدود 69 تن زعفران و 698 هزار تن سایر محصولات از جمله پسته، کشمش، زیره و جو از کشاورزان در سه قالب خرید تضمینی، توافقی و حمایتی خریداری شده است تا به این ترتیب از کشاورزان حمایت گردد.

وی ادامه داد: سال گذشته 189 میلیون لیتر مواد سوختی و 178 تن آرد در روستاهای استان توزیع شده است تا این بخش فعال در حوزه تولید و کشاورزی استان مورد حمایت قرار گیرند.

او توزیع 125 هزار تن کود،13 هزار تن بذر اصلاح شده و 570 تن انواع کود و سموم شیمیایی را از دیگر اقدامات حمایتی برای کشاورزان روستایی دانست.

افزایش مکانیزاسیون کشاورزی در خراسان رضوی

معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی هم گفت: افزایش سطح مکانیزاسیون بخش کشاورزی موجب افزایش بهره وری و کیفیت در برداشت محصول نهایی می گردد.

سیدجعفر حاجی مجتهد اضافه کرد: سطح مکانیزاسیون بخش کشاورزی در این استان هم اکنون به 1.8 اسب بخار در هر هکتار افزایش پیدا کرده است این در حالی است که سطح مکانیزاسیون بخش کشاورزی در سال 1392 معادل 1.2 اسب بخار در هکتار بود.

وی ادامه داد: مکانیزاسیون در بخش های مختلف کشاورزی با ایجاد خط اعتباری توسط دولت تدبیر و امید از سال 92 مورد توجه قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی با اشاره به این که پارسال 822 میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون استان در این بخش پرداخت شد گفت: امسال نیز معادل هزار و 234 میلیارد ریال تسهیلات برای این منظور در نظر گرفته شده است.

حاجی مجتهد اضافه کرد: افزایش کمیت، کیفیت و راندمان محصولات تولیدی با توسعه و تجهیز مکانیزاسیون محقق می گردد که این امر نیز موجب کاهش هزینه ها و افزایش درآمد کشاورزان می گردد.

وی با اشاره به مزیت های مکانیزاسیون ادامه داد: به عنوان مثال در کاشت دستی یک هکتار گندم باید 330 تا 340 کیلو گرم بذر پاشیده گردد که این مقدار با استفاده از دستگاه و به صورت مکانیزه 220 کیلوگرم بذر در هر هکتار است و این به معنای صرفه جویی 100 کیلوگرم گندم در هر هکتار است.

معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان رضوی از تولیدکنندگان بخش کشاورزی خواست با مطالعه و برنامه ریزی مناسب، فناوری های نوین را برای تولید مالی و رقابت پذیر را شناسایی و با استفاده از فرصت تسهیلات اعتباری برای تجهیز مزارع و باغات خود اقدام کنند تا از این طرق نیل به تولید مالی و پایدار که هدف اصلی توسعه مکانیزاسیون است محقق گردد.

حاجی مجتهد اضافه کرد: افزایش تولید با افزایش سطح زیرکشت و افزایش مقدار تولید در واحد سطح میسر می گردد و مکانیزاسیون در پی تحقق اجرای هر دو روش است.

خراسان رضوی سرآمد در تولیدات دامی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی نیز با بیان این که این استان در حوزه تولیدات و فراورده های دام و طیور جزء استانهای برتر کشور است گفت: سالانه بیش از یک میلیون و 140 هزار تن شیر در این استان تولید می گردد.

مجید جعفری با بیان این که این استان با تولید حدود 83 هزار تن تولید گوشت قرمز رتبه نخست کشور را در این رابطه دارد اضافه کرد: این استان در حوزه تولید گوشت مرغ با 183 هزار تن تولید، رتبه پنجم کشور و در حوزه تولید تخم مرغ با 145 هزار و 700 تن تولید رتبه دوم کشور را دارد.

وی ادامه داد: در تولید پیله تر ابریشم نیز خراسان رضوی با تولید 335 تن پیله تر رتبه دوم کشور بعد از استان گیلان را دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت خوراک دام در زمینه تولید، گفت: این استان در این رابطه نیز با تولید یک میلیون و 400 هزار تن خوراک دام در سال گذشته، رتبه نخست تولید در این بخش را از آن خود کرده است.

جایگاه دوم خراسان رضوی در کشت گلخانه ای

هم اکنون بیش از 16 هزار هکتار از زمین های کشاورزی خراسان رضوی زیر کشت گلخانه است و سالانه سه میلیون تن محصول از این سطوح برداشت می گردد.

استان خراسان رضوی به عنوان یکی از استان های پیروز و برتر در حوزه کشاورزی دارای توانمندی های فراوان است و کسب رتبه دوم کشور در کشت گلخانه ای نشان از توان و ظرفیت بسیار در این بخش دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار خبرنگاران گفت: تا انتها سال گذشته 388 هکتار گلخانه و محیط های کنترل شده در استان ایجاد شده است که از این نظر این استان پیروز به کسب رتبه دوم کشور شده است.

علی ساربان اضافه کرد: پارسال در مجموع 170 هکتار به سطح کشت گلخانه ای در خراسان رضوی اضافه کرده شد که رتبه استان را از جایگاه ششم کشور به رتبه دوم در این حوزه ارتقا داد.

وی ادامه داد: راه اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون بین 120 تا 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و در این زمینه از علاقه مندان و کشاورزان حمایت می گردد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: پارسال 950 میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای برای توسعه کشت گلخانه ای به خراسان رضوی تخصیص یافت که بخش عمده آن تا به امروز جذب شده و بقیه تا انتها سال مالی جذب خواهد شد.

ساربان اضافه کرد: هر هکتار گلخانه برای 10 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می کند و برداشت محصول در این سامانه در تمام ایام سال انجام می گردد که این ویژگی ها گرایش به توسعه این نحوه کشت را بیشتر کرده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1064

به "خبرنگاران بخش کشاورزی خراسان رضوی؛ همچنان در اوج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بخش کشاورزی خراسان رضوی؛ همچنان در اوج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید