دست پنهان در ماجرای کرونا

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، عباس عبدی؛ چند روز پیش یادداشتی نوشتم با این نام که آیا دستی پشت ماجراست؟ موضوع مربوط به شرح مسائلی بود که پیرامون واکسن و درمان کرونا وجود داشت. با پناه بردن به نظریه توطئه نتیجه گرفته بودم که حتما دست هایی پشت ماجراست که شاهد چنین تصمیماتی هستیم، والا عقل سلیم نمی پذیرد که بدون وجود چنین دست هایی، شاهد این حد از سیاست های نابخردانه و ضد مردمی باشیم.

دست پنهان در ماجرای کرونا

همان روز یکی از دوستان پرسید که آیا دست پنهان را پیدا کردی؟ گفتم اگر پیدا کرده بودم که به آن اشاره می کردم. اکنون فقط می توان منتظر بود تا آشکار شود. اکنون می خواهم قراینی از یکی از این دست های پنهان را تقدیم کنم، بلکه پاسخی برای آن یافت شود.

زمانی که کرونا آمد برای مقابله با آن چند راه پیش روی بشر بود؛ اول پیشگیری، دوم درمان و سوم ایمنی. پیشگیری یعنی همان پروتکل هایی که گفته شد و همه با آن آشنا هستیم. همچون رعایت فاصله، قرنطینه، کاهش ارتباطات فیزیکی، شست وشوی دست ها، ضدعفونی کردن، ماسک زدن و خوردن برخی مواد غذایی و مواد تقویتی و... البته این پروتکل ها به مرور اصلاح می شد ولی چندان غیرمتعارف یا نامعقول نبود.

سخت ترین آن ها که ماسک بود، برای ما شناخته شده بود و از نزدیک شدن به افراد مبتلا به آنفلوآنزا پرهیز می کردیم یا ماسک می زدیم. راه سوم یعنی ایمنی هم همان پیشگیری است به علت تفاوت کیفی متمایز شده است. این راه فقط از طریق تولید واکسن عملی بود که حداقل یک سال و شاید هم بیشتر زمان لازم داشت تا به واکسن مورد اعتماد دست یافته شود.

در این فاصله بخش درمان از همه مهم تر بود، زیرا بشر نمی توانست درمان را به ماه ها و سال های بعد موکول کند. در نتیجه طبیعی بود که برای بیماران باید دارو تجویز شود. برخی دارو ها آمد و رفت. تصور می شد موثر است، پس از مدتی از گردونه تجویز حذف شدند. ترکیبی از دارو های بیماری های مشابه را تجویز کردند.

اثربخشی دارو هم نیازمند مطالعات مفصلی است ولی فرصت این کار نبود و بیماران را باید با دارو یا حتی دارونما راضی می کردند. در این میان دو دارو بیش از بقیه جدی تلقی شد. رمدسیویر و فاویپیراویر به نام دو داروی موثر برای این بیماری شناخته شد. ماده اولیه آن وارد و در داخل تولید و هر عدد رمدسیویر 700000 تومان فروخته شد! در مقاطعی قیمت آن در بازار سیاه و غیرقانونی به 50 میلیون هم رسیده بود! ظاهرا با ورود نهاد های بازرسی قیمت به 340 هزار تومان کاهش یافت.

فارغ از این شرایط بغرنج چند نکته بسیار مهم در این ماجرا وجود دارد. اول اینکه شرکت های تولیدکننده این دارو ها در ایران کدام هستند و صاحبان سهام و ذی نفعان آن ها چه کسانی هستند؟ این شرکت ها ذاتا هیچ کار بدی نکرده اند، دارو تولید و عرضه می کنند و این به نفع مردم است البته سود هم می برند اشکالی هم ندارد.

ولی چرا دارویی که تا چند ماه پیش از آن داروی بیمارستانی محسوب می شد، به یک باره و هنگامی که تاریخ مصرف آن در حال تمام شدن است در داروخانه ها توزیع شد؟! چه کسی دستور این کار را داد؟ و چه اثری بر قیمت آن داشت؟ و او چه سهمی از کارخانه تولید این دارو را داشته است؟ مساله دیگر و مهم تر اینکه این دو دارو در ابتدا براساس شواهد و قراین اولیه به بیماران تجویز شد ولی چرا تجویز آن ادامه یافت؟ در حالی که باید گزارش های علمی و معتبر اثربخشی دارو ها تهیه و منتشر می شد.

چرا در حالی که بسیاری معتقد بودند؛ این دارو ها به ویژه فاویپیراویر اثربخشی ندارد، صد ها میلیارد تومان از مواد آن وارد و در اینجا تبدیل به دارو و به خورد مردم و بیماران داده شد. گفته می شود که فروش رمدسیویر فقط در سال 1399، بیش از 2140 میلیارد تومان بوده است.

شرکت اکتوور چه نقشی در تولید این دارو ها داشته و آقای سعید نمکی چه نقش یا سهمی در این شرکت دارد؟ شرکت (سبحان انکولوژی) برکت در تولید این دارو چه نقشی داشته است؟ آیا تاخیر در واردات واکسن ربطی به این پاسخ ها ندارد؟ همچنین جزییات قرارداد تولید واکسن اسپوتنیک شرکت اکتوور با روس ها چرا متفاوت از واقعیت آن اعلام شد؟

به طور کلی اعضای کدام یک از شرکت های دارویی در شورا ها و کانون های تصمیم ساز حضور دارند که بتوانند در تصمیمات نظام درمانی و دارویی کشور اثرگذار باشند؟ تعداد زیادی داروساز، ویرولوژیست، ایمنولوژیست و اپیدمیولوژیست هرکدام طرف قرارداد یا عنصر اصلی تولید یک یا چند دارو و واکسن با شرکت ها و دستگاه های حکومتی یا خصوصی هستند. اصل این کار ایراد ندارد.

ولی حضور آنان در کمیته های علمی و تصمیم سازی موجب تعارض منافع و ایراد است. شاید پاسخ به این پرسش های روشن، به ما نشان دهد که آیا دستی پنهان در ماجرای عدم واردات واکسن بوده است یا خیر؟ به طور کلی باید یک تحقیق کامل از سیاست دارویی در ماجرای کرونا صورت پذیرد تا خیلی از ابهامات رفع شود.

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1786

به "دست پنهان در ماجرای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست پنهان در ماجرای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید