دولت استرالیا از هوش مصنوعی برای جدایی راحت تر زوجین استفاده می کند

به گزارش کاشیا، یک اپلیکیشن آنلاین به نام آمیکا در استرالیا به وسیله هوش مصنوعی به زوجین در نگهداری فرزندان پس از طلاق و تقسیم دارایی ها کمک می کند. همچنین این کشور در پرونده های قضایی از ابزارهای هوش مصنوعی دیگر مانند پندا و آدیو نیز استفاده می کند

دولت استرالیا از هوش مصنوعی برای جدایی راحت تر زوجین استفاده می کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو،همه گیری ویروس کرونا و قرنطینه ناشی از آن، در برخی موارد، حتی قوی ترین روابط را نیز به بوته امتحان گذاشته است. در یک نظرسنجی که در ماه می (اردبیهشت) توسط Relationships Australia انجام شد نشان داد که 42 درصد از 739 شرکت کننده، در طول قرنطینه با شریک زندگی خود به مشکل برخورده اند.

همچنین در این شرایط تعداد زوج هایی برای جدایی به مشاوره مراجعه می کنند افزایش یافته است؛ به همین دلیل، دولت استرالیا استفاده از نرم افزار آمیکا را در چنین پیشنهاد می دهد. این چت بات با استفاده از هوش مصنوعی پیشنهاداتی برای چگونگی تقسیم اموال و دارایی های زوجین ارائه می دهد و به آن ها می گوید که پدر یا مادر و چه مدت می توانند سرپرستی فرزندان را به عهده بگیرند.

اگرچه چنین ابزاری مزایایی مانند آرامش و کاهش پریشانی عاطفی را به همراه دارد، اما کاربرد آن محدود است و اعتماد بیش از حد به آن ممکن است دو طرف را در شرایط سختی قرار گرفته است. طبق گفته وبسایت آمیکا، این اپلیکیشن اصول قانونی را در نظر گرفته و آن ها را با شرایط شما تطبیق می دهد. به عبارت دیگر، این نرم افزار از داده های جمع آوری شده موارد مشابه گذشته که توسط طراحان آن به سیستم اضافه شده استفاده می کند تا بهترین پیشنهاد را به کاربران خود ارائه دهد.

آمیکا تنها ابزار هوش مصنوعی در زمینه حقوقی نیست و نرم افزارهای دیگری مانند پندا و آدیو نیز هدفی مشابه آمیکا دارند. سیستم قانون خانواده استرالیا بیش از حد وقت گیر است و در نتیجه خانواده ها در سیستم دادگاه باید زمان زیادی منتظر بمانند؛ به علاوه دادرسی دادگاه ها نیز گران بوده و هزینه پفراینده های پیچیده حقوق خانواده برای هریک از طرفین 200 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

ابزارهای هوش مصنوعی مانند آمیکا و آدیو زوجین را قادر می سازد تا خودشان مسائلشان را حل کنند و در فرایند کند و گران دادگاه گرفتار نشوند. این اتفاق به زوج هایی که به دلیل کرونا در قرنطینه به سر می برند و فرایند جدایی را آغاز کرده ان کمک بسزایی خواهد کرد.

علی رغم مزایای بسکمک که ابزارهای هوش مصنوعی دارند؛ مسائلی نیز به همراه دارند و در بسکمک از موارد راهگشا نیستند. مثلا طراحان آمیکا تاکید می کنند که این پلتفرم فقط برای جدایی های توافقی کاربرد دارد و در شرایطی مانند جدایی به دلیل خشونت خانوادگی مناسب نیست. این اتفاق به این دلیل رخ داده است که در شرایط فعلی توسعه نرم افزار، چت بات های مجهز به هوش مصنوعی فقط می توانند از اطلاعاتی که به آن ها داده می شود یک جواب نسبتا ساده پیدا کنند.

به غیر از مسائل ابزارهای هوش مصنوعی، نگرانی هایی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در پفراینده های خانوادگی وجود دارد. مثلا دسترسی به سیستم های آنلاین به میزان مشخصی از سواد دیجیتالی و قابلیت های دسترسی نیاز دارد. این ابزارها برای افرادی که به اینترنت، گوشی هوشمند یا رایانه دسترسی ندارند بلااستفاده است. همچنین ممکن است برخی افراد مهارت های لازم برای استفاده از برنامه هایی مانند آمیکا یا آدیو را نداشته باشند.

این اولین بار نیست که از ابزارهای اینچنینی برای مسائل حقوقی استفاده می شود؛ از هوش مصنوعی به غیر پفراینده های خانوادگی، در موارد کیفری به منظور مجازات نیز استفاده می شود. ابزار COMPAS در آمریکا برای استفاده در موارد مختلف مورد انتقاد قرار گرفته است. این ابزار الگوریتم های دارد که احتمال ارتکاب دوباره جرم توسط یک مجرم را پیش بینی می کند.

واضح است که می توان از هوش مصنوعی برای اهداف سوء نیز استفاده کرد. همچنان که استفاده از فناوری هوش مصنوعی در پفراینده هایی به صورت سنتی در دادگاه حل می شوند ادامه دارد نیاز به قانونی مانند European Commissions AI White Paper است که چالش های پیش روی این فناوری در استفاده های قضایی را حل نماید.

علاوه بر این، باید چارچوبی اخلاقی برای استفاده از هوش مصنوعیدر بخش حقوقی این کشور وجود داشته باشد تا جلوی استفاده های غیرقانونی از آن گرفته شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1253

به "دولت استرالیا از هوش مصنوعی برای جدایی راحت تر زوجین استفاده می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت استرالیا از هوش مصنوعی برای جدایی راحت تر زوجین استفاده می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید