ضرورت رتبه بندی ناشران، امکان سوق دادن بخشی از یارانه های نشر به سوی انجمن ها

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، به گزارش خبرنگاران ، روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نخستین جلسه معاون امور فرهنگی با تشکل ها و انجمن های حوزه نشر، علی اکبر تورانیان، سیدعباس حسینی نیک، کاظم آرمان پور، حامد علی اکبرزاده و مرتضی جعفری پور حضور داشتند و پیشنهادهای خود را درباره چالش های پیش روی نشر دانشگاهی، برقراری عدالت در یارانه نشر و توزیع کاغذ، رتبه بندی ناشران، تشکیل شورای تشکل های نشر، ارائه تسهیلات به ناشران دانشگاهی و مبارزه با تکثیر و انتشار غیرقانونی کتاب های دانشگاهی مطرح کردند.

ضرورت رتبه بندی ناشران، امکان سوق دادن بخشی از یارانه های نشر به سوی انجمن ها

یاسر احمدوند در این نشست با تقدیر از زحمات دولت های پیشین در عرصه نشر گفت: فضای نشر ما با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. همه دولت ها در این سال ها زحمت کشیده اند. دستاوردهای نشر با همه مظلومیت ها و کمبودها قابل تقدیر و قابل اعتناست و از عملکرد همه مدیران که در سال های قبل زحمت کشیده اند، تقدیر می کنم.

ضرورت رتبه بندی ناشران

وی با اشاره به خلأ رتبه بندی ناشران در فضای فعلی گفت: به تمام کسانی که متقاضی پروانه نشر بوده اند، مجوز داده شده است اما با توجه به تعداد بالای آنها باید مجوزها ساماندهی شوند. در این جهت باید منطقی عمل کرد. از این به بعد هم باید ارایه مجوزهای نشر بر اساس سازوکار درست باشد. همچنین باید برای ناشر و اثری که به چاپ می رسد کیفیت سنجی انجام داد. معاونت امور فرهنگی نباید صرفا به دادن مجوزها اکتفا کند بلکه باید کتاب هایی که مجوز می گیرند هم کیفیت سنجی شوند.

وی ادامه داد: محتوای اثر هر ناشری با ناشر دیگر فرق دارد. ممکن است ناشری 20 کتاب در سال منتشر کند اما با کیفیت خوب و ناشر دیگری 600 کتاب با کیفیت پایین چاپ کند. باید تمایزی میان این دو ناشر وجود داشته باشد و این از راه رتبه بندی قابل انجام است. باید در حین بررسی کتاب رفتار آینده ما با کتاب تعیین شود که مثلا اثر آیا برای خرید مناسب است یا نه و برای چه مخاطبی مناسب است.

خرید و توزیع هدفمند کتاب

وی با اشاره به ضرورت تغییر ساز و کار خرید کتاب گفت: برخی از ناشران مایل به ارایه کتاب خود به دبیرخانه هیات انتخاب و خرید کتاب نیستند و ما طبیعتا از خرید آثار آنها محروم می مانیم. فرصت محدودی برای بررسی این آثار وجود دارد. پس از خرید هم بعد این کتاب ها به انبار منتقل می شوند و متقاضیانی که درخواست تجهیز کتابخانه های مدارس یا دیگر نهادها را دارند به سوی این انبارها هدایت می کنیم. در چنین فرآیندی معلوم است نمی توانیم کتاب های خوبی را انتخاب کنیم و خرید خوبی داشته باشیم. پس خرید و توزیع ما بی هدف انجام می شود.

ممیزی کتاب فقط بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی باید محتوای نشر را هم کارشناسی کند گفت: ممیزی باید از سوی ناشر در فرآیند نشر دیده شود. ناشر باید احساس مسئولیت کند و قبل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرآیند بررسی و تایید کتاب در سازمان داخلی ناشر صورت گیرد. متاسفانه رویه ای ایجاد شده که گاهی ناشر کتاب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دهد و توقع دارد تمام ممیزی ها در اینجا انجام شود، بلکه اداره کتاب باید نظارت نهایی را انجام دهد.

هدفمندکردن یارانه های نشر

یاسر احمدوند با اشاره به یارانه نشر برای خرید یا حمایت از کتاب ها گفت: بسیاری از این حمایت ها هدفمند نیست. یارانه باید به محتوای مناسبی که به دست خواننده مشتاق می رسد داده شود. نه اینکه کتابی را بی برنامه بخریم و انبار کنیم. تولید محتوای مناسب برعهده ناشر است و رساندن آن به دست مخاطب مشتاق از وظایف ماست.

وی ادامه داد: در حال بررسی برای پیداکردن مدلی برای این موضوع در طرح فصلی پاییزه کتاب امسال هستیم.

امکان سوق دادن بخشی از یارانه های نشر به سوی انجمن ها

احمدوند با اشاره به بررسی ایده مشارکت انجمن ها برای تخصیص برخی از یارانه های نشر گفت: با یک برنامه ریزی مناسب از سوی انجمن ها می توان از سایت ها و کتاب فروشی های آنلاین آنها حمایت کرد و برخی از یارانه های نشر را به سوی آنها سوق داد.

معاون امور فرهنگی با اشاره به پیشنهاد هیات مدیره انجمن ناشران دانشگاهی مبنی بر تشکیل شورای راهبردی نشر گفت: باید انجمن ها در تشکیل این شورا همکاری کنند تا با حضور کنندگان آنها درباره موضوعات مهمی همچون توزیع کاغذ نشر یا یارانه نشر تصمیم گیری شود و پس از بحث و تبادل نظر با مجموعه انجمن ها مدلی برای این منظور تدوین شود.

یاسر احمدوند همچنین با تاکید بر اهمیت جامعه هدف مخصوصا اساتید دانشگاه ها در سوق دادن به جریان های فکری گفت: باید با همکاری انجمن ها ساز و کاری برای اعطای اعتبار خرید کتاب به اعضای هیات علمی دانشگاه ها در نظر گرفته شود.

ضرورت مقابله همه جانبه با تکثیر غیرقانونی کتاب

وی در سرانجام با اشاره به موضوع تکثیر غیر قانونی کتاب هم گفت: تکثیر غیر قانونی کتاب اقدامی توهین آمیز به حکومت است زیرا عملا در مقابل تمام مجوزهایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشر می دهد کسانی پیدا می شوند که کتاب های ناشران قانونی را به صورت غیرقانونی و به راحتی می فروشند. برای این منظور باید کارگروهی با حضور کنندگان تشکل های نشر ایجاد شود. افراد کاربلدی در این کارگروه عضویت یابند.

وی ادامه داد: همچنین باید کارگروهی برای پلتفرم های فروش کتاب در فضای مجازی اندیشیده شود که کتاب ها را با تخفیف های آنچنانی به فروش می رسانند و به دیگر حلقه های نشر آسیب می زنند. تخفیف های غیرمعمول در این سایت ها نشان از سلامت و کار حرفه ای نیست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1823

به "ضرورت رتبه بندی ناشران، امکان سوق دادن بخشی از یارانه های نشر به سوی انجمن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت رتبه بندی ناشران، امکان سوق دادن بخشی از یارانه های نشر به سوی انجمن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید