عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد

به گزارش کاشیا، مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر عوارض خطرناک زایمان های زودرس و تهدید سلامت نوزادان نارس، اظهار کرد: طی چندین ابلاغیه به بیمارستان ها تاکید شده که از تولد نوزادان نارس و زایمان های پیش از موعد اجتناب شود و در این راستا با بیمارستان ها و پزشکانی که مفاد ابلاغیه را رعایت نکنند، برخورد می شود.

عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد

به گزارش خبرنگاران، دکتر مریم افراخته - فلوشیپ فوق تخصصی طب مادر و جنین (پریناتولوژی) در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه سن بارداری کامل و تاریخ ختم زایمان 40 هفته یا 280 روز است، اظهار کرد: بیشتر خانم های باردار بین هفته 39 تا 40 بارداری زایمان می کنند و حدود 10 درصد ممکن است از 40 هفته گذشته و حدبیشتر تا 42 هفته ادامه داشته باشد که البته باید از طریق تست های مشخص از سلامت جنین مطمئن باشیم.

وی با بیان اینکه معمولا سن 39 هفتگی برای سزارین و یا تاریخ زایمان در نظر گرفته می شود، گفت: در این تاریخ نوزاد کامل رسیده و عوارضی سلامت او را تهدید نمی کند. بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی شود که خانواده ها به دلایل پوچ و غیرعلمی همچون تاریخ های رند و مناسبتی، در تاریخ زایمان دستکاری کرده و جان فرزند خود را به خطر اندازند.

افراخته با اشاره به عوارض و خطرات زایمان زودرس برای نوزاد، اظهار کرد: ریه، مهمترین ارگان در معرض خطر در نوزادان نارس است؛ چراکه ریه جنین هنوز کامل نشده تا بتواند تبادل اکسیژن و co2 را به درستی انجام دهد. همچنین زایمان زودرس می تواند عوارض گوارشی و مغزی مختلفی ایجاد کند و به عبارتی تمامی ارگان های جنین قبل از بلوغ کامل می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: متاسفانه گاهی این عوارض می تواند حتی منجر به مرگ نوزاد شود.

وی نفس تنگی و دیسترس تنفسی را مهمترین عارضه در نوزادان نارس اعلام کرد و گفت: گاهی اوقات نوزاد به درمان های عادی پاسخ نداده و کارش به بستری در بخش NICU می کشد، زایمان زودرس همچنان می تواند عوارض جدی دیگری در آینده برای نوزاد ایجاد کند، به عبارت دیگر حتی اگر مرحله نوزادی را طی کند، ممکن است عوارض دائمی و ماندگاری برای نوزاد ایجاد شود که مسائل تنفسی و ریوی و عدم تکمیل و رسیدگی کامل اندام ها و ارگان ها برخی از آنهاست.

افراخته با اشاره به نحوه محاسبه دقیق تاریخ زایمان، اظهار کرد: محاسبه تاریخ دقیق زایمان در خانم های دارای سیکل قاعدگی منظم بسیار راحت و قابل اعتمادتر است، در این افراد از اولین روز آخرین قاعدگی 280 روز یا 40 هفته را به عنوان زمان دقیق زایمان محاسبه می کنیم. ولی اگر قاعدگی منظم نبوده، قرص ضدبارداری مصرف شده، خونریزی ها به صورت نامنظم بوده و یا در مورد خانم هایی که هر چند ماه یکبار پریود می شوند، برای این افراد باید از سونوگرافی واندازه گیری فاکتورهای جنینی برای مشخص زمان دقیق زایمان استفاده کنیم.

این پزشک فلوشیپ زنان با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که از زایمان های پیش از 39 هفتگی به دلیل عوارض بالای آن اجتناب شود، اعلام کرد: به همین دلیل با ارسال چندین نامه و ابلاغیه به بیمارستان ها بر اهمیت این مساله تاکید شده و طی آن عنوان شده که از زایمان های مناسبتی و تغییر بدون دلیل موجه تاریخ زایمان اجتناب شود.

وی ادامه داد: بر اساس این ابلاغیه، تولد زودتر از موعد نوزاد محل اشکال است و لذا در صورت وقوع، در مرحله اول به عامل زایمان و رئیس بیمارستان تذکر داده شده و در صورت تکرار به صورت قانونی برخورد می شود.

مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تذکرات مربوط به اجتناب از زایمان های زودس و مناسبتی طی چندین نامه به بیمارستان ها ارسال شده است، گفت: رعایت این مساله با نظارت کنندگان، بازرسان و کارشناسان معاونت درمان پیگیری می شود و با بررسی سن جنینی نوزادان متولد شده در تاریخ های خاص، در صورت عدم رعایت مفاد ابلاغیه و تولد نوزاد نارس، به صورت قانونی با بیمارستان و عامل زایمان برخورد می شود.

این فلوشیپ فوق تخصصی طب مادر و جنین در انتها ضمن هشدار مجدد نسبت به عوارض دستکاری تاریخ زایمان و تولد نوزاد نارس، اعلام کرد: تولد پیش از موعد هم با روش سزارین و هم به صورت طبیعی امکانپذیر است، با این حال امیدواریم که ختم بارداری ها با اندیکاسیون و در تاریخ دقیق اندازه گیری شده انجام شود تا منجر به تولد نوزادان نارس و عوارض و تبعات خطرناک ناشی از آن نشود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1347

به "عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خطرناک دستکاری در تاریخ تولد نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید