معجزه چای و این ادویه پرطرفدار در کند شدن فرایند پیری ، با این مکمل های طبیعی دیرتر پیر می شوید

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، پیری امری اجتناب ناپذیر است، اما افزایش طول عمر انسان و کند کردن فرایند پیری برای دهه ها در کانون توجه پژوهش های علمی بوده است. طی این پژوهش ها، دانشمندان تعداد زیادی از مواد دارای خاصیت ضد پیری را شناسایی نموده اند که بسیاری از آنها به شکل مکمل قابل مصرف هستند.

معجزه چای و این ادویه پرطرفدار در کند شدن فرایند پیری ، با این مکمل های طبیعی دیرتر پیر می شوید

به گزارش خبرنگاران، پیری که می تواند به عنوان زوال مرتبط با گذشت زمان عملنمودهای فیزیولوژیکی ضروری برای بقا و باروری تعریف گردد، فرایندی است که بیشتر مردم خواستار کند کردن سرعت آن هستند. در ادامه با 7 مکمل غذایی دارای خواص ضد پیری بیشتر آشنا می شویم.

1-کورکومین

کورکومین، ترکیب فعال موجود در زردچوبه، نشان داده است که از خواص ضد پیری قدرتمند سود می برد که به پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی آن نسبت داده می گردد. پیری سلولی زمانی رخ می دهد که تقسیم سلولی متوقف می گردد. با افزایش سن، سلول های پیر انباشته می شوند که باور بر این است پیری و پیشرفت بیماری را تسریع می نمایند.

پژوهش ها نشان داده اند که کورکومین پروتئین هایی خاص، از جمله سیرتوین ها (Sirtuin) و پروتئین کیناز فعال شده با AMP (AMPK) را فعال می نماید که به تاخیر در پیری سلول و افزایش طول عمر یاری می نمایند.

افزون بر این، کورکومین نشان داده است که با آسیب سلولی مقابله نموده و در آزمایش هایی با سوژه های حیوانی به طور قابل توجهی طول عمر مگس های میوه، کرم های گرد و موش ها را افزایش داده است. این ترکیب نشان داده است که بیماری های مرتبط با افزایش سن را به تاخیر انداخته و علائم مرتبط با افزایش سن را نیز کاهش می دهد.

این ممکن است چرایی ارتباط مصرف زردچوبه با کاهش خطر زوال روانی مرتبط با افزایش سن در انسان را شرح دهد.

شما می توانید مصرف کورکومین خود را با استفاده از زردچوبه در دستورالعمل های غذایی مختلف یا مصرف مکمل های کورکومین افزایش دهید.

شایان ذکر است که پیش از شروع مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

2-اپی گالوکاتچین گالات

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یک ترکیب پلی فنولی شناخته شده است که به مقدار زیاد در چای سبز وجود دارد. این ترکیب فواید سلامت جالب توجهی را ارائه می نماید و پژوهش ها نشان داده اند استفاده از آن خطر بعضی انواع سرطان و بعلاوه مسائل سلامت دیگر مانند بیماری قلبی را کاهش می دهد.

اپی گالوکاتچین گالات ممکن است پیری را با بازیابی عملکرد میتوکندری در سلول ها و عمل روی جهتهای درگیر در پیری از جمله جهت سیگنالینگ پروتئین کیناز فعال شده با AMP کند سازد.

بعلاوه، این ترکیب اتوفاژی، فرآیندی را که در آن بدن مواد سلولی آسیب دیده را از بین می برد، تحریک می نماید.

نوشیدن چای سبز با کاهش خطر دلایل مختلف مرگ و میر، مرگ ناشی از دیابت، سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط بوده است. افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که این نوشیدنی می تواند در برابر پیری پوست و بروز چین و چروک ناشی از قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش پیشگیری کند.

اپی گالوکاتچین گالات را می توانید با مصرف چای سبز یا مکمل های این ترکیب دریافت کنید.

شایان ذکر است که پیش از شروع مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

3-کلاژن

کلاژن به واسطه پتانسیل خود در حفظ شادابی و سلامت پوست با افزایش سن به عنوان یک ماده مغذی کلیدی برای حفظ جوانی شناخته می گردد.

کلاژن یکی از اجزاء جداناپذیر پوست است که به حفظ ساختار آن یاری می نماید. با افزایش سن، فراوری کلاژن کاهش می یابد و به از دست رفتن کلاژن منجر می گردد که بروز نشانه های پیری مانند چین و چروک ها را تسریع می نماید.

به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2019 با حضور 72 شرکت نماینده زن نشان داد که مصرف روزانه مکمل حاوی 2.5 گرم کلاژن - همراه با چند ماده مغذی دیگر از جمله بیوتین - برای 12 هفته به طور قابل توجهی هیدراتاسیون، زبری و انعطاف پذیری پوست را بهبود بخشیده است.

مطالعه ای دیگر با حضور 114 شرکت نماینده زن نیز نشان داد که درمان با 2.5 گرم پپتیدهای کلاژن برای 8 هفته به طور قابل توجهی موجب کاهش چین و چروک های اطراف چشم و افزایش سطوح کلاژن در پوست شده است.

مکمل های کلاژن در اشکال مختلف از جمله پودر و کپسول در دسترس هستند.

شایان ذکر است که پیش از شروع مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

4-کروسین

کروسین یک رنگدانه کاروتنوئیدی زرد در زعفران است. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی و انسانی نشان داده اند که کروسین فواید سلامت مختلفی از جمله آثار ضد سرطان، ضد التهاب، ضد اضطراب، و ضد دیابت را ارائه می نماید.

جدا از خواص بالا، کروسین به واسطه پتانسیل عمل به عنوان یک ترکیب ضد پیری و محافظت در برابر زوال روانی مرتبط با افزایش سن مورد مطالعه قرار گرفته است.

مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که کروسین به پیشگیری از آسیب عصبی مرتبط با افزایش سن با مهار فراوری محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) و گونه های فعال اکسیژن (ROS) که در فرایند پیری نقش دارند، یاری می نماید.

بعلاوه، کروسین نشان داده است با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از مواجهه با نور فرابنفش به پیشگیری از پیری در سلول های پوست انسان یاری می نماید.

از آنجا که زعفران یکی از گران ترین ادویه های دنیا است، مصرف یک مکمل زعفران تغلیظ شده روشی ارزان تر برای افزایش دریافت کروسین است.

شایان ذکر است که پیش از شروع مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

5-تیانین

ال-تیانین یک اسید آمینه است که به مقدار زیاد در بعضی انواع چای از جمله چای سبز وجود دارد. این ترکیب ممکن است به محافظت در برابر زوال روانی یاری کند و طی یک مطالعه افزایش طول عمر کرم های گرد تا حدود 5 درصد را نشان داد.

6- سیر

سیر از خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی قوی برخوردار است. مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل سیر ممکن است از پیری پوست ناشی از مواجهه با نور فرابنفش و بروز چین و چروک پیشگیری کند.

7-رزوراترول

رزوراترول یک پلی فنول است که در مواد غذایی مانند انگور، توت ها و بادام زمینی وجود دارد که ممکن است با فعال کردن بعضی ژن های خاص به نام سیرتوین ها به افزایش طول عمر یاری کند. این ترکیب توانایی خود در افزایش طول عمر مگس های میوه، مخمرها و نماتدها را نشان داده است.

این نتایج امیدوارنماینده هستند، اما به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی برای درک کامل چگونگی استفاده از این مکمل ها برای افزایش طول عمر و مقابله با پیری احتیاج است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2122

به "معجزه چای و این ادویه پرطرفدار در کند شدن فرایند پیری ، با این مکمل های طبیعی دیرتر پیر می شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه چای و این ادویه پرطرفدار در کند شدن فرایند پیری ، با این مکمل های طبیعی دیرتر پیر می شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید