مقابله با خوردگی لوله ها با پوشش گرافنی

به گزارش کاشیا به نقل از نیواطلس، گرافن لایه ای نازک و متشکل از صفحاتی است که از تک اتم های کربن مرتبط با هم تشکیل شده اند. به زودی از این ماده برای مقابله با باکتری هایی استفاده می شود که لوله های فلزی را می خورند و باعث سوراخ شدن آنها می شوند.

مقابله با خوردگی لوله ها با پوشش گرافنی

پوسیدگی لوله های انتقال آب موجب هدر رفتن میلیون ها لیتر از این مایع حیاتی در کشورهای مختلف جهان می شود و گرافن را می توان برای غلبه بر این چالش اساسی به کار گرفت. برخی باکتری های موجود در خاک که به باکتری های کاهش دهنده سولفات مشهور هستند با چسبیدن به سطح خارجی لوله های آب و دیگر تجهیزات آب رسانی باعث خوردگی آنها می شوند.

نکته مهم این است که حتی در صورت پاکسازی کردن لوله های آب، این باکتری ها تنها در عرض ده روز مجدداً می توانند فرایند خوردگی لوله ها را آغاز کنند. تا به حال از برخی انواع پلیمر برای متوقف کردن باکتری های یادشده استفاده شده که این روش هم چندان مؤثر نبوده است.

از همین رو پژوهشگران امریکایی پوششی گرافنی ابداع کرده اند که تنها یک نانومتر ضخامت دارد و با چسباندن آن به دور لوله ها می توان به خوبی از آنها در برابر هر نوع خوردگی حفاظت کرد. گرافن به علت خاصیت ضدمیکروبی خود می تواند باکتری ها را از بین ببرد. دوام بالای گرافن باعث می شود پوشش حفاظتی یادشده تا سال ها سالم باقی بماند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 خرداد 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 979

به "مقابله با خوردگی لوله ها با پوشش گرافنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با خوردگی لوله ها با پوشش گرافنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید