میانگین دمای سطح اقیانوس ها رکورد تاریخی خود را شکست

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، داده های اتحادیه اروپا نشان می دهد که میانگین دمای سطح اقیانوس های جهان در هفته گذشته رکورد زده و به 20.96 درجه سلسیوس رسیده است. حالا محققان نگرانند که این اتفاق بر اقلیم دیگر بخش های جهان و زیست بوم های دریایی هم اثر بگذارد.

میانگین دمای سطح اقیانوس ها رکورد تاریخی خود را شکست

به گزارش دیجیاتو به نقل از Phys.org، داده های رصدخانه اقلیمی اتحادیه اروپا از ثبت میانگین دمای 20.96 درجه ای در تاریخ 30 ژوئیه (8 مردادماه) خبر می دهد. البته در این نمونه گیری از دمای سطحی آب های منطقه ها قطبی صرف نظر شده است. رکورد قبلی با 20.95 درجه به سال 2016 برمی گشت.

دانشمندان می گویند اقیانوس ها حدود 90 درصد گرمای مازاد تولیدشده به وسیله فعالیت های انسانی را جذب نموده اند، اما به نظر می رسد که از ماه آوریل تا به امروز میانگین دمای اقیانوس ها هر ماه رو به افزایش بوده است. در گذشته، سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نیز از روند مشابهی در افزایش دمای سطحی اقیانوس ها خبر داده بود.

افزایش دمای اقیانوس ها می تواند چرخه غذایی را تهدید کند

پیرس فورستر از مرکز بین المللی اقلیم دانشگاه لیدز بریتانیا می گوید: موج گرما در اقیانوس ها تهدیدی آنی برای بعضی از گونه های زیستی دریا است. افزایش بیش ازحد دمای اقیانوس ها می تواند بر زندگی ماهی ها اثر بگذارد و چرخه غذایی بخشی از نقاط جهان را تهدید کند.

هرچه دمای اقیانوس ها بالاتر برود، قابلیت جذب کربن دی اکسید در آن ها پایین تر می آید و چرخه گرمایش جهانی تشدید می گردد. با توجه به پدیده ال نینو، انتظار داریم که دما از این هم بالاتر برود و افزایش دمای اقیانوس ها ادامه داشته باشد. دانشمندان پیش بینی می نمایند که بدترین اثرات ال نینوی فعلی در انتهای 2023 و سال های آینده بروز پیدا خواهد نمود.

رووان سوتون، رئیس مرکز تحقیقات اقلیم دانشگاه ردینگ می گوید: اگرچه بعضی مؤلفه های کوتاه مدت هم وجود دارند، اما تجمیع گازهای گلخانه ای در اتمسفر که در اثر فعالیت های انسانی و به طور عمده سوزاندن سوخت های فسیلی به وجود آمده اند، بدون شک یک عامل بلندمدت برای این اتفاق است.

در ماه گذشته میلادی، دمای آب های ساحل فلوریدا به 38.3 درجه سلسیوس رسیده بود که می توان آن را گرم ترین دمای ثبت شده برای یک نقطه از آب های زمین به حساب آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2278

به "میانگین دمای سطح اقیانوس ها رکورد تاریخی خود را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین دمای سطح اقیانوس ها رکورد تاریخی خود را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید