هر نوع واکسن کووید، 19 می تواند به عنوان دُز یادآور عمل کند

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، نتایج یک مطالعه در انگلیس نشان می دهد: تقریبا هر نوع واکسن کووید-19 می تواند به عنوان دُز یادآور عمل کند.

هر نوع واکسن کووید، 19 می تواند به عنوان دُز یادآور عمل کند

به گزارش ایسنا، محققان انگلیسی در گزارشی اعلام کردند: هر یک از شش واکسن کووید-19 واکنش قوی سیستم ایمنی را به همراه دارند و می توان از آن ها به عنوان واکسن یادآور برای افرادی استفاده کرد که در دُزهای اولیه واکسن های فایزر و آسترازنکا را دریافت نموده اند.

به گفته محققان انگلیسی، یافته های بدست آمده حائز اهمیت است؛ زیرا مطالعات نشان می دهد مصونیت ناشی از تزریق دو دُز واکسن رو به کاهش است و سویه تازه کروناویروس موسوم به اُمیکرون ممکن است از بعضی از اثرات واکسن جلوگیری کند.

محققان اظهار داشتند: واقعا دلگرم کننده است که طیف وسیعی از واکسن ها با استفاده از فناوری های مختلف، مزایایی را به عنوان دُز سوم برای واکسن آسترازنکا یا فایزر نشان می دهند.

محققان به طور تصادفی یکی از هفت واکسن مختلف را به عنوان دُز یادآور به بیش از 2800 نفر تزریق کردند. پس از چهار هفته، تقریبا همه واکسن ها پاسخ های ایمنی مشابهی داشتند. آنان بعلاوه دریافتند اگر افرادی که ابتدا با واکسن آسترازنکا واکسینه شده اند مجدد همان واکسن به عنوان دُز یادآور تزریق گردد، مصونیت قابل توجهی ایجاد نمی کند. در غیر این صورت، هر یک از واکسن ها به عنوان دُز یادآور عملکرد مطلوبی دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1920

به "هر نوع واکسن کووید، 19 می تواند به عنوان دُز یادآور عمل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر نوع واکسن کووید، 19 می تواند به عنوان دُز یادآور عمل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید