هشداری درباره پساسیل خوزستان

به گزارش کاشیا، مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به بعضی بایدها و نبایدها برای جبران خسارت های ناشی از سیل نسبت به ایجاد کانون های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته نشین شدن گل های ناشی از سیل هشدار جدی داد.

هشداری درباره پساسیل خوزستان

به گزارش ایسنا، علی مریدی گفت : مهم ترین اقدام بعد از وقوع بحران، جبران خسارت ها و بازگرداندن شرایط به وضعیت عادی است. عملکرد دستگاه های متولی از جمله ستاد مدیریت بحران، هلال احمر و وزارت نیرو در این زمینه ها به نسبت مناسب است البته پس از بحران، مجموعه ای از بایدها و نبایدها حتماً باید مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان این که برنامه ریزی لازم برای تدوین درس آموخته ها و بازنگری در برنامه های کنترل سیلاب بسیار اهمیت دارد، گفت: از آنجا که برنامه مدونی برای کنترل سیل در کشور ما وجود ندارد ابتدایی ترین و مهم ترین درس آموخته سیل اخیر تدوین این برنامه ها است. در این راستا انجام مطالعات یکپارچه مدیریت سیلاب (Integrated Flood Management) در کلیه حوضه های آبریز کشور (و البته با اولویت مناطق با خطرپذیری بالا) از ضروریات است. یکی از خروجی این مطالعات باید برنامه عمل (Action plan) مقابله با سیلاب باشد.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این نکته که متاسفانه معمولاً بعد از بحران تمام تمرکز به سمت اقدامات انجام نشده برای کنترل سیل می رود، گفت: این در حالی است که بحران سیل گذشته و بسیاری از اقدامات که به خطا مورد توجه قرار می گیرد برای بلندمدت است و در کوتاه مدت جواب نمی دهد.

احتمال ایجاد کانون های گرد و غبار در خوزستان

مریدی که تخصص منابع آب دارد، در پاسخ به این پرسش که در شرایط کنونی برای مناطق سیل زده، کدام اقدامات باید مورد توجه و اولویت قرار گیرد، گفت: یکی از خطرات بزرگ ناشی از سیل های اخیر ایجاد کانون های گرد و غبار است. رسوباتی که همراه سیل آمده است در دشت های خوزستان ته نشین و با خشک شدن آب تبدیل به منشاء گرد و غبار در استان خوزستان خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از بحران های آینده که بایستی خودمان را آماده و از همین روزها برای آن برنامه ریزی کنیم، مقابله با گرد و غبارهای احتمالی است که در آینده نزدیک و پس از فروکش سیلاب و خشک شدن زمین با آن روبرو خواهیم شد.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در خصوص سدسازی که بعضی این گزینه را به عنوان راه حل میان مدت و بلندمدت برای مقابله با سیل مطرح می نمایند، گفت: احداث سد، همواره باید به عنوان یک راه حل سازه ای اثربخش مدنظر باشد اما واضح است که سدسازی یک اقدام پرهزینه و زمان بر است و در تصمیمات حتماً باید این موضوع لحاظ گردد.

مریدی با اشاره به این که نباید در خصوص سدسازی به شکل صفر و صدی حرف زد، گفت: سد یک فناوری است، نه آن قدر که در زمان خشکسالی ها و بروز گرد و غبار که می گفتند، بد است و نه آنقدر که الان در زمان سیل می گویند، خوب است. سدسازی تنها راه حل برای مقابله با سیل نیست. این فناوری باید مثل هر تکنولوژی دیگری، با برنامه ریزی و مد نظر قرار دادن جنبه های مالی، اجتماعی و محیط زیستی مورد استفاده قرار گیرد. ضمن این که مهم تر از ساخت سد بهره برداری از آن است که هم در زمان سیل و هم در زمان خشکسالی اهمیت دارد.

وی تاکید نمود: صیانت از جنگل ها، مراتع و آبخیزها همچنین حفظ حریم رودخانه ها باید به عنوان یک اقدام مستمر در دستور کار وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های مسئول قرار گیرد.

کنترل سیلاب ها به وسیله احیای تالاب ها

این کارشناس منابع آب همچنین با بیان این که احیای تالاب ها هم به عنوان یک المان کنترل نماینده سیلاب و بعد مهار ریزگرد اهمیت بسیاری دارد، گفت: بسیاری از اقداماتی که برای احیای تالاب ها انجام می دهیم؛ در کنترل سیلاب هم نقش تاثیرگذاری دارد. اقداماتی همچون لایروبی مصب رودخانه ها در محل ورودی به تالاب ها (که در سیل آق قلا مهم بود)، آزادسازی حریم رودخانه ها، کنترل کشت دیم در بالادست و آبخیزداری هم در احیای تالاب ها موثرند و هم به مدیریت سیلاب یاری می نمایند.

خطری در کمین تالاب های کشور

مریدی با تاکید بر این نکته که پر شدن تالاب ها در شرایط حاضر ما را نباید از برنامه ریزی برای احیای آنها غافل کند، گفت: اگر از حالت برای جلوگیری از خشک شدن تالاب ها، برنامه ریزی نکنیم، با توجه به حجم رسوبات ورودی و ته نشین شدن آنها در کف تالاب ها، در آینده نه چندان دور، با خشک شدن این رسوبات پدیده گرد و غبار را با شدت بیشتری خواهیم داشت.

وی با تاکید بر این که همه دستگاه های متولی از جمله سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی باید مدیریت گل های ته نشین شده در مناطق مختلف و تالاب ها را در اولویت تخصیص ها و اقدامات قرار دهند، گفت: اگر می خواستیم برای مدیریت سیلاب کار اصولی انجام دهیم، باید از 10 سال پیش آغاز می کردیم بنابر این در حال حاضر باید برای جلوگیری از بحران آینده گرد و غبار به فکر چاره و برنامه باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 174

به "هشداری درباره پساسیل خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشداری درباره پساسیل خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید