طراحی ویلا مدرن: تبدیل باغ های چای به ویلا! ، باغ های متروکه احیا می گردد؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، به گزارش خبرنگاران، باغا های چای در ایران رها شدند. بخشی از این رها شدگی به علت عدم تعهدات دولت است. همین مساله باعث شده کشاورزان نسبت به ادامه فراوری بی انگیزه شوند و باغات چای را رها نمایند.

طراحی ویلا مدرن: تبدیل باغ های چای به ویلا! ، باغ های متروکه احیا می گردد؟

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

اما سرنوشت باغ های رها شده چه شد؟ رئیس سندیکای چای شمال به خبرنگاران می گوید: بعضی از باغ های چای به علت خشکسالی تغییر کاربری دادند و با افزایش قیمت زمین در شمال کشور، به ویلا و خانه تبدیل شدند.

محمد صادق حسنی شرح داد: فرایند رهاشدگی باغ ها از 20 سال قبل شروع شد. آن موقع کارخانه های چای در اجاره دولت بود و تنها دولت از چای کاران برگ سبز می خرید و در بازار می فروخت.

به گفته این فعال بخش خصوصی از سال 97 طرح اصلاح ساختار تشکیلات چای کشور اجرا و قرار شد صنعت چای را به بخش خصوصی واگذار نمایند تا بخش خصوصی خودش چای را بفروشد. در این مورد اما مصوبه ای هشت ماده ای تدوین شده بود که دولت به تعهدات خودش عمل نکرد. در نتیجه کارخانه های چای را که از کشاورزان خریدند نتوانستند بفروشند.

او ادامه داد: 40 هزار تن چای در معرض فروش گذاشته شد اما در آن موقع به علت بعضی بی تعهدی ها خرید چای کاهش پیدا کرد. از این رو چای روی دست کارخانه ها ماند. بنابراین طرح اصلاح ساختار تشکیلات چای باخت و از سال 83 به بعد نیز اوج فاجعه و رهاشدگی باغ ها رقم خورد.

باغ ها قابلیت احیا دارند

حسنی گفت: در سال 83 دولت به کشاورزان منابع ریالی داد تا چای را از باغات خود نچینند. از این رو از سال 83 به بعد فراوری چای نصف شد. بعلاوه کشاورزان هم توجیه مالی برای فراوری چای نداشتند و از این رو باغات چای خود را رها کردند.

او اعلام کرد: اکنون که صنعت چای رونق گرفته است بعضی از این باغ ها قابلیت برگشت و احیا دارند. به شرطی که دولت یاری بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار دهد. چنانچه دولت در ردیف بودجه برای احیای صنعت چای بیمه زراعی در نظر بگیرد می توانیم مشکل این بخش را حل کنیم.

پیش تر حسنی، رئیس سندیکای چای شمال گفته بود: چای از سال گذشته تا به امروز بیش از 50 درصد گران شده و با افزایش قابل توجه قیمت چای، مصرف مردم هم کم شده است.

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت چای شهریور 1400 را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1929

به "طراحی ویلا مدرن: تبدیل باغ های چای به ویلا! ، باغ های متروکه احیا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا مدرن: تبدیل باغ های چای به ویلا! ، باغ های متروکه احیا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید