هشدار اکونومیست به آمریکا درباره ادامه رویه تحریمی فعلی

به گزارش کاشیا، نشریه اکونومیست در گزارشی هشدار داد کوشش کشورها برای کاهش وابستگی مالی به آمریکا شدت گرفته است.

هشدار اکونومیست به آمریکا درباره ادامه رویه تحریمی فعلی

به گزارش خبرنگاران، نشریه اکونومیست در گزارشی با اشاره به اعمال تحریم های جدید توسط دولت بایدن بر ضد کشورهای مختلف نوشت: آن هایی که فکر می کردند با روی کار آمدن بایدن، سیاست تحریمی آمریکا تغییر خواهد نمود با اعمال تحریم های گسترده جدید علیه چین و روسیه فهمیده اند که اشتباه فکر می کردند. این رویکرد نشان دهنده آن است که دلار به سلاح تحریمی آمریکا و ابزار پیشبرد اهداف این کشور در عرصه سیاست خارجی تبدیل شده است.

جک لو- وزیر خزانه داری سابق آمریکا- با هشدار نسبت به کاهش اثرگذاری تحریم ها در صورت استفاده بی رویه از این ابزار هشدار داد و اضافه نمود: تحریم بیش از حد صندلی آمریکا در عرصه اقتصاد دنیای را متزلزل خواهد نمود.

به گفته اکونومیست، در بلندمدت گستردگی تحریم ها باعث خواهد شد تا کشورهای تحریم شده به دنبال کاهش وابستگی به اقتصاد و فناوری آمریکایی حرکت نمایند. آمریکا از سال 2010 در تغییر رویکردی آشکار، دایره تحریم ها را گسترش داد و تهدید کرد که طرف های همکار با نهاد یا فرد تحریم شده را نیز تحریم خواهد نمود. این رویکرد به ویژه در مساله تحریم های ایران و تحریم ارتش چین مشهود بوده است.

این نشریه در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به جریمه 8.9 میلیارد دلاری بانک بی ان پی پاری با فرانسه در سال 2014 به دلیل نقض تحریم های آمریکا نوشت: در بلندمدت طرف های تحریم شده به ست دور زدن تحریم ها می فرایند. در رابطه با تحریم های ایران شاهد ان بوده ایم که ترکیه و امارات به مرور به بسترهای اصلی دور زدن تحریم ها توسط ایران تبدیل شده اند.

چین که خود با تحریم های گسترده آمریکا روبرو شده، اکنون در کوشش است تا وابستگی خود را به دلار و نظام بانکی آمریکا کاهش دهد. بانک مرکزی چین به نخستین بانک مرکزی دنیا تبدیل شده که در استانه راه اندازی رسمی ارز دیجیتالی ملی قرار گرفته است. چینی ها همچنین سیستم جایگزین سوییفت خود را راه اندازی نموده اند. در اروپا، بروکسل به دنبال تقویت نقش یورو در مبادلات دنیای رفته و سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه به شدت کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1610

به "هشدار اکونومیست به آمریکا درباره ادامه رویه تحریمی فعلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار اکونومیست به آمریکا درباره ادامه رویه تحریمی فعلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید