واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از نهایی شدن خرید و واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی خبر داد.

واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد

ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار کرد: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، پایان سازمان غذا و دارو، نامه مجوز لازم برای واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی را صادر کرد و به این ترتیب شرکت دریافت کننده مجوز نسبت به گشایش ال سی و انتقال منابع مالی برای واردات این واکسن اقدام خواهد کرد تا در کوتاه ترین زمان ممکن به کشور برسد.

او درباره نوع واکسن خریداری شده از سوی بخش خصوصی نیز گفت: در گام نخست یک میلیون دوز واکسن آسترانزکا خریداری شده که به کشور وارد خواهد شد. در گام بعدی که بلافاصله پس از این قرارداد پیگیری می شود، سه میلیون دوز واکسن سینوفارم چین خریداری می شود که البته به شرط حمل مقطعی، مذاکرات بر سر آن ادامه دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق تهران ادامه داد: با توجه به اینکه احتمالا در آینده نزدیک واکسن ایرانی کرونا نیز عرضه خواهد شد، ما این شرط را برای واکسن چینی گذاشتیم تا در صورتی که دولت تغییر نظر داد یا سیاست دیگری اجرایی شد، تمام این واکسن بالاجبار به کشور وارد نشود و فقط بخشی از آن را وارد کنیم.

ریاحی درباره زمان بندی واردات این واکسن به کشور نیز خاطرنشان کرد: آمادگی داریم که تمام یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا را به شکل یک جا به کشور وارد کنیم، اما این بسته به ظرفیت و شرایط وزارت بهداشت خواهد بود. در صورتی که شرایط برای دریافت چند مرحله ای فراهم باشد نیز ما در ابتدا 100 هزار دوز و سپس در قالب محموله های 200 تا 250 هزار دوزی این واکسن ها را وارد خواهیم کرد.

بخش خصوصی چند هفته قبل خبر از نهایی شدن خرید شش میلیون دوز واکسن کرونا و واردات آن به کشور داده بود که پس از برآورد های فراوان به دلیل صادر نشدن مجوزها و عملیاتی نشدن فرایند، واردات آن رسما متوقف شد.

پیش از این مسئولان اتاق پیشنهاد کرده بودند که این واکسن ها در اختیار کارگران و فعالان خط تولید کشور قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1688

به "واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید