پیامدهای گاف تاریخی فدراسیون فوتبال، حضور طرفدار در لیگ برتر غیرقانونی است؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، اقدام باشگاه استقلال خوزستان به حذب بازیکنان تازه ظرف 15 ماه اخیر با وجود بسته بودن پنجره این باشگاه از سوی فیفا، ممکن است به چالشی برای این باشگاه یا فدراسیون فوتبال تبدیل گردد.

پیامدهای گاف تاریخی فدراسیون فوتبال، حضور طرفدار در لیگ برتر غیرقانونی است؟

به گزارش خبرنگاران، گاف فدراسیون فوتبال در پرونده استقلال خوزستان سبب شد این تیم جنوبی حدود 15 ماه با پنجره نقل و انتقالاتی بسته در لیگ آزادگان حاضر گردد و البته بتواند بازیکن تازه جذب کند؛ اتفاقی که می توانست سرنوشت فصل 1400- 1399 لیگ آزادگان را تغییر دهد.

با توجه به اتفاقات اتفاق افتاده، در صورت ورود فیفا به این ماجرا و شکایت تیم های حاضر در کورس صعود به لیگ برتر در فصل قبل لیگ آزادگان، این امکان وجود دارد که بازی های استقلال خوزستان برابر رقبای خود 3 بر صفر گردد که این قضیه، معادله فصل قبل لیگ دسته اول را به هم می ریزد و صعود تیم فوتبال طرفدار مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد. البته با توجه به اینکه حریفان استقلال خوزستان در همان زمان نسبت به این مساله اعتراض ننموده اند شاید سرنوشت شومی در انتظار این تیم جنوبی نباشد اما به فرض اینکه قرار باشد آبی های خوزستان به حکم فیفا در تمام دیدارهای فصل قبل لیگ آزادگان بازنده شوند، در آن صورت بحث صعود و سقوط تیم ها به لیگ برتر و لیگ دسته دوم هم چالشی می گردد.

در انتهای فصل قبل (1400-1399) لیگ دسته اول، سه تیم فجر سپاسی، طرفدار و بادران تهران شانس صعود به لیگ برتر را داشتند که پس از 34 هفته، هر سه تیم 60 امتیازی شدند اما به علت تفاضل گل بهتر، فجر و طرفدار راهی لیگ برتر شدند. سرنوشت بادران هم پس از ناکامی در صعود به لیگ برتر به کلی تغییر کرد زیرا آن ها امتیاز خود را در فصل جاری لیگ یک به شمس آذر قزوین فروختند و مدیران این باشگاه دیگر حاضر به تیم داری در فوتبال ایران نشدند!

مس کرمان با 55 و شاهین با 53 امتیاز در رده های چهارم و پنجم جدول رده بندی نهاده شدند و استقلال خوزستان نیز با 52 امتیاز در رده ششم نهاده شد. آنالیز جدول لیگ یک در صورت 3 بر صفر شدن بازی های استقلال خوزستان برابر صدرنشینان لیگ، پاسخ معادله سقوط را تغییر می دهد و تیم رضا عنایتی مجوز صعود به لیگ برتر را دریافت نمی کرد.

نتایج استقلال خوزستان برابر چهار تیم نخست جدول به توضیح زیر است:

دور رفت

استقلال خوزستان 0 - 0 فجرسپاسی

استقلال خوزستان 1 - 0 بادران

استقلال خوزستان 1 - 0 مس کرمان

استقلال خوزستان 0 - 1 طرفدار

دور برگشت

فجر سپاسی 0 - 0 استقلال خوزستان

بادران 0 - 0 استقلال خوزستان

مس کرمان 1 - 0 استقلال خوزستان

طرفدار 1 - 1 استقلال خوزستان

با توجه به نتایج بالا و در نظر گرفتن 3 بر صفر شدن دیدارهای رفت و برگشت نماینده خوزستان مقابل چهار تیم بالای جدول، نظم جدول رده بندی لیگ آزادگان تغییر می نماید. در صورت این تغییر باید 4 امتیاز به فجر، 4 امتیاز به بادران، 3 امتیاز به مس و 2 امتیاز به طرفدار اضافه گردد و این به معنی حکم صعود بادران به لیگ برتر بود؛ تیمی که به خاطر صعود نکردن حالا دیگر وجود خارجی ندارد و این به نوعی خوش شانسی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بعد از این گاف تاریخی است.

جدول نهایی لیگ دسته اول، فصل 1400 - 1399

1. فجر سپاسی 64 امتیاز

2. بادران تهران 64 امتیاز

3. طرفدار تهران 62 امتیاز

4. مس کرمان 58 امتیاز

بعلاوه در صورت اعمال این تغییرات، استقلال خوزستان یکی از تیم های سقوط نموده به لیگ دسته اول لقب می گرفت و چوکا تالش که با نهاده شدن در رده شانزدهم جدول 18 تیمی مسابقات، به لیگ دسته دوم سقوط نموده بود، شانس بقا در لیگ آزادگان را داشت. این تیم اکنون در لیگ دسته دوم قرار گرفته است و برای بازگشت به لیگ یک می جنگد.

فدراسیون فوتبال جریمه می گردد

نکته مهمی که در این مساله وجود دارد این است که آیا فدراسیون فوتبال و به طور خاص، دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال از ابتدا به مدیران استقلال خوزستان اطلاع داده بودند که پنجره تیمشان بسته است و آنها با علم به این موضوع بازیکنان تازه جذب نموده اند، که در این صورت مدیران باشگاه به همراه کمیته مشخص شرایط بازیکنان فدراسیون فوتبال مقصر هستند و باید حوابگوی حق ضایع شده 17 تیم دیگر لیگ آزادگان در فصل قبل باشند.

احتمال دوم این است که اساسا دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال به باشگاه استقلال خوزستان و کمیته مشخص شرایط درباره بسته بودن پنجره اطلاع نداده باشد که در این صورت هم قطعا فدراسیون فوتبال با جریمه نقدی سنگین از سوی فیفا روبرو می گردد هرچند کهممکن است به نتایج استقلال خوزستان در لیگ فصل قبل کاری نداشته باشد.

باید دید بعد از این اتفاقات، چه سرنوشتی برای استقلال خوزستان و فدراسیون فوتبال رخ می دهد و تکلیف سایر تیم های متضرر در این اتفاق چه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1987

به "پیامدهای گاف تاریخی فدراسیون فوتبال، حضور طرفدار در لیگ برتر غیرقانونی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای گاف تاریخی فدراسیون فوتبال، حضور طرفدار در لیگ برتر غیرقانونی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید