کوسه عجیب و غریب با دندان های شبیه انسان، عکس

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، گجت نیوز نوشت: دانشمندان استرالیایی از کشف گونه جدیدی از کوسه با دندان های عجیب و غریب و شبیه انسان خبر دادند که از آنها برای له کردن طعمه استفاده می نماید.

کوسه عجیب و غریب با دندان های شبیه انسان، عکس

آژانس دولتی استرالیا CSIRO در بیانیه ای اظهار داشت این گونه تازه که شاخ کوسه نقاشی شده (Heterodontus marshallae) نام دارد، عضوی از خانواده Heterodontiformes است که بر اساس شکل بدن منحصربه فرد و شاخ های کوچکی که از بالای چشمان آنها بیرون زده است، طبقه بندی می شوند.

هلن اونیل، زیست شناس ماهی در مجموعه ملی ماهی استرالیا (ANFC) گفت: این گونه از کوسه ها به علت مورفولوژی مشابه، از جمله خارها، شبیه فسیل های کوسه های منقرض شده هستند. اما اکنون با کشف گونه تازهی از کوسه می دانیم که آنها ارتباط نزدیکی با هم ندارند.

این گونه تازه از کوسه ها فقط در استرالیا زیست می نماید

طبق مطالعه ای که در 12 ژوئیه در مجله Diversity منتشر شد، گونه تازه توصیف شده تنها در آب های شمال غربی استرالیا، تقریباً 410 تا 751 فوت (125 تا 229 متر) زیر سطح یافت می گردد. این کوسه ها چندین ردیف دندان و یک فک بسیار بزرگ نسبت به جمجمه خود دارند که به آنها امکان می دهد از موجوداتی مانند نرم تنان و سخت پوستان تغذیه نمایند.

آنها تمایل دارند در کف دریا بنشینند و دهانی کوچک اما آرواره های خردنماینده ای دارند که نسبت به میزان جمجمه شان بزرگ است و به میزان کافی قدرتمند است که پوسته های کاوری را خرد کند.

راسته Heterodontiformes شامل یک خانواده منفرد است که شامل یک جنس و 9 گونه مختلف می گردد و شناخته شده ترین آنها کوسه پورت جکسون Heterodontus portusjacksoni است.

اما مطالعات ژنتیکی اخیر نمونه هایی که در مجموعه های بیولوژیکی نگهداری می شوند نشان داده است که یکی از گونه های موجود در گروه Heterodontus zebra در واقع دو گونه بودند که این تعداد را به 10 گونه می رساند.

ویل وایت، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه در ایمیلی به Live Science گفت: دندان های همه گونه های قبلی بسیار شبیه به یکدیگر است، اما این کوسه های تازه کشف شده به عنوان یک گروه دندان های بسیار متفاوتی با بیشتر کوسه های دیگر دارند. آنها دندان های نزدیک جلویی و دندان های آسیاب مانند بزرگی دارند.

کشف گونه تازهی از کوسه ها نشان می دهد که این جانداران آبزی برای له کردن طعمه های سنگین پوسته دار، با دندان های مولر شکل خود تکامل یافته اند. در نوامبر 2022، محققان در حال آنالیز زیستگاه های بستر دریا در پارک دریایی Gascoyne در استرالیای غربی بودند که یک نر بالغ H. marshallae را یافتند که از نوک پوزه تا باله دمش حدود 1.75 فوت (53 سانتی متر) طول داشت.

وایت گفت: در مقایسه با سایر شاخ ماهی های استرالیایی، این گونه تازه دارای الگوی راه راه مشخصی است. این الگو بسیار شبیه به گونه شاخ گورخر است. با این حال، شاخ گورخرها (H. zebra) در آب های کم عمق تر یافت می شوند و معمولاً در نزدیکی اندونزی یا ژاپن زندگی می نمایند، در حالی که H. marshallae اقیانوس عمیق تر اطراف سواحل استرالیا را ترجیح می دهد.

قبل از اکتشاف سال 2022، محققان شش نمونه و یک پوسته تخم از آنچه که بعداً به عنوان H. marshallae از مجموعه های موزه های اطراف استرالیا شناسایی می گردد را آنالیز نموده بودند و در مرحله طبقه بندی این گونه تازه بودند که به طور تصادفی به یک نر زنده برخورد کردند. آخرین بار محققان یک گونه کوسه از راسته Heterodontiformes را در سال 2005 توصیف کردند و دانشمندان در یافتن نمونه های بیشتری از این گونه ها تردید دارند.

اونیل در بیانیه ای گفت: ما یک نمونه ماده در مجموعه خود داریم، اما نمونه ای که در طول سفر پیدا کردیم یک نر است. هولوتیپ های کوسه ها به این علت که دارای گیره ها هستند (اندام های فراوری مثلی خارجی که می توانند بین گونه ها متفاوت باشند)، به ما یاری نمایند آنها را از هم تمایز دهیم.

کشف گونه تازهی از کوسه ها نشان می دهد که این دسته این جانداران تازه از نظر میزان سر، تاج های بالای چشم ها و خارها در مقابل باله های پشتی نسبت به گونه هایی که قبلاً کشف شده اند بسیار متمایز هستند.

بعضی از محققان می گویند از آنجایی که آنها عمدتاً در آب های کم عمق هستند، نمونه هایی از چنین گونه های متمایز را بارها زیر آب دیده اند. این موضوع نشان می دهد آنها هر لحظه در شرف کشف گونه ای تازه از جانواران آبزی هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2279

به "کوسه عجیب و غریب با دندان های شبیه انسان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوسه عجیب و غریب با دندان های شبیه انسان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید