3 کتاب برای استفاده از فلسفه در زندگی روزمره

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، فلسفه پیش از آن که یک رشته دانشگاهی باشد کوششی برای دستیابی به درکی عمیق از حیات بشر و بیان روشن و دقیق آن است. اما زبان پیچیده و سنگین تعدادی از فلاسفه دو قرن اخیر، موجب می گردد تا بسیاری از مردم به سراغ فلسفه نروند و آن را نتوانند درک نمایند. فلسفه بر زندگی ما اثر بسیار زیادی گذاشته است. به عنوان مثال بحث درباره این که آیا اجازه داریم برای فراوری لوازم آرایشی روی حیوانات، آزمایش انجام دهیم یک بحث فلسفی به شمار می آید. فلسفه بر روی شیوه حکومت داری، سیاست خارجی، سبک زندگی، اقتصاد، فرهنگ، اخلاق عمومی، نحوه مواجهه با دین و نوع نگاه به تکنولوژی اثر می گذارد.

3 کتاب برای استفاده از فلسفه در زندگی روزمره

علاوه بر این حکومت های زیادی ادعا می نمایند که بر پایه اندیشه های بعضی از فلاسفه شکل گرفتند، به عنوان نمونه دموکراسی های لیبرال اروپای غربی و آمریکای شمالی وجود خود را وامدار اندیشه های جان لاک می دانند، رهبران آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی نیز ادعا داشتند که نظام سیاسی شان تحت تاثیر اندیشه های نیچه و کارل مارکس شکل گرفته شده است.

همه ما در زندگی خود به سر کار می رویم با دوستانی آشنا می شویم، مدتی را در تهایی می گذاریم و ممکن است نوعی حس ملال به ما دست بدهد. گاهی اوقات به مرگ فکر می کنیم و پس از ازدواج با همسرمان بحث می کنیم که آیا به دنیا آوردن یک فرد نو به این دنیا درست است یا خیر. همه روزه به اخبار گوش می کنیم و خبرهای مختلفی از عملیات های ترورستی به علت باورهای نژادی یا تعصبات دینی را می شنویم. فلسفه برای همه این اتفاقات سخنان زیادی دارد. در این یادداشت با کتاب هایی آشنا خواهیم شد که به ما می آموزند چه اندیشه ها و باورهایی نسبت به اتفاقات، پدیده ها و رویدادهایی که همه روزه با آن ها درگیر هستیم وجود دارد.

از دل تو تا دل من

کتاب از دل تو تا دل من نوشته کارن آرمسترانگ فیلسوف و اندیشمند آمریکایی ساکن نیویورک است. این کتاب دوازده گام برای زندگی مهربانانه را به ما معرفی می نماید. همان گونه که می دانید بعضی از باورهای تعصب آمیز دینی، باعث رویارویی و جنگ پیروان ادیان مختلف در سراسر دنیا شده است و بعضی به نام دین بر رنج و عذاب بشری افزوده اند.

کارن آرمسترانگ به عنوان یک دین پژوه باور دارد که همه ادیان از عنصر شفقت و مهربانی بهره مند هستند و پیروان ادیان مختلف می توانند با اتکا به همان آموزه های دینی خود زندگی احترام آمیز و آرامی با پیروان دیگر ادیان را داشته باشند. در این کتاب 6 سنت دیمی بزرگ یعنی اسلام، مسیحیت، یهودیت، هندوئیسم، بودیسم و کنفوسیانیسم مورد آنالیز قرار گرفته است. کارن در این کتاب می گوید که نباید شفقت را با ترحم یکی دانست، بلکه شفقت من را در جایگاه دیگری قرار می دهد و یاری می نماید تا بتوانیم دیگری را بپذیریم و به او نگاهی عداوت آمیز نداشته باشیم.

این کتاب از دوازده فصل تشکیل شده است و درس گفتارهایش به ما یاری می نمایند تا درباره شفقت و همدلی بهتر بیاموزیم و بدانیم دانسته های ما از دنیا بسیار اندک است. علاوه بر این یاد می گیریم تا دشمن خود را دوست بداریم، با دیگران چگونه سخن بگوییم و برای همگان دلسوزی کنیم.

راهنمای فلسفی زیستن

کتاب تاریخ مختصر اندیشه راهنمای فلسفی زیستن، به وسیله لوک فری و در 6 بخش اصلی نوشته شده است. کتاب فوق به مسائل مهم و بنیادینی اشاره می نماید که معمولا فکر مان با آن ها درگیر است. ویژگی مهم این کتاب ان است که معرفی اندیشه های تاثیرگذار بر زندگی ما را با ترتیب زمانی پیش می برد. در قسمت اول کتاب می آموزیم که فلسفه به چه معناست و رستگاری چه معنایی دارد، پس از درک این مفاهیم بنیادی به سراغ فلسفه یونانی می رویم و از آموزه های آن نظیر دل نبستن بهره مند می شویم. قسمت سوم کتاب به فلسفه قرون وسطی تعلق دارد و در این جا با مفهوم رستگاری به وسیله ایمان آشنا خواهیم شد.

بخش چهارم کتاب به ظهور اندیشه های مدرن مربوط است، در این قسمت با اندیشه های روسو و ایمانوئل کانت و نگاهشان به انسان و اخلاق آشنا خواهیم شد. کانت به عنوان یکی از مهم ترین فلاسفه پیروی اخلاق وظیفه گرا، سخنان زیادی درباره باید و نبایدهای زندگی انسان ها دارد.

فصل پنجم این کتاب توضیحی بر نظریه های نیچه درباره انسان و نوع دنیا بینی او به عنوان یکی از مهم ترین فلاسفه پست مدرن دنیا است و قسمت خاتمهی کتاب نیز به فلسفه در دوران معاصر، مسئله ماده باوری، نحوه مواجهه فلاسفه با تکنولوژی و چگونگی امکان رستگاری در این زمان می پردازد.

42 اندیشه ناب

کتاب 42 اندیشه ناب، تاملاتی درباره زندگی، دنیا و هر آن چیز دیگر، کوشش می نماید به ما پاسخ دهد که چگونه می توانیم زندگی کنیم. این سوال برای فیلسوفان باستان اهمیت بسیار زیادی داشته است.

کتاب فوق از 7 فصل زندگی شادمانه، زندگی روزمره، زندگی کاری، زندگی اجتماعی، زندگی سبزتر، زندگی بازنگری شده و خاتمه زندگی تشکیل شده است. مردمان در زمان قدیم به جملات قصار علاقه زیادی داشته اند. زیرا این جملات با وجود میزان کوچک خود از مفاهیم عمیقی بهره مند بوده اند.

این 7 فصل از 42 بخش تشکیل شده اند و اول هر کدام از این فصل ها با یک جمله قصار از شخصی بزرگ، ضرب المثلی محلی یا مونولوگی ماندگار شروع می گردد و در ادامه آن جمله مورد توضیح و آنالیز قرار می گیرد. با خواندن این اثر به اندیشه ها و نگرش های فیلسوفان گوناگونی درباره زندگی و معنای آن پی خواهیم برد. کتاب فوق می توامد به ما یاری کند تا به سعادت و آرامش بیشتری دست پیدا کنیم.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1918

به "3 کتاب برای استفاده از فلسفه در زندگی روزمره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 کتاب برای استفاده از فلسفه در زندگی روزمره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید