9 اختلال مغزی عجیب که درک شما را از واقعیت کاملا مخدوش می نماید

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، تهران (پانا) - در این گزارش به بعضی از اختلالات مغزی تقریبا نادری اشاره شده است که در صورت بروز می تواند درک افراد را از واقعیت مخدوش کند.

9 اختلال مغزی عجیب که درک شما را از واقعیت کاملا مخدوش می نماید

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تصور کنید که می توانید هر چیزی را که شخص دیگری احساس می نماید احساس کنید حتی لذت و درد او را. این ها تنها تعدادی از اختلالات عجیب مغزی هستند که در طول این سال ها گروه نادری از افراد را درگیر خود نموده است. کتاب کلاسیک مردی که همسرش را با کلاه اشتباه گرفت الیور ساکس، ما را با عجیب ترین اختلالات مغزی که افراد از آن رنج می برند، آشنا کرد، اما این تنها نوک کوه یخ است. در اینجا چند مورد از عجیب ترین شرایط روحی موجود است.

1. سندرم کوتارد: این اختلال باعث می گردد مردم فکر نمایند که مرده اند

آقای B یک معلم بازنشسته 65 ساله بود و هیچ سابقه بیماری روانی در خانواده نداشت، هنگامی که ناگهان دچار حالات غم انگیز شد، دیگر قادر به احساس لذت نبود، خوابید و کمتر غذا خورد و احساس بی ارزشی کرد. او بعدها دچار توهم شد که اعضای بدنش دیگر کار ننموده و خانه اش فرو می ریزد. پس از اقدام به خودکشی، او باور کرد که مرده است.

این مرد از بیماری مبتلا به سندرم کوتارد (یا سندروم جسد متحرک) رنج می برد که در آن بیمار تصور می نماید مرده است. برعکس در بیش از نیمی از موارد، این بیماران هم خود را جاودانه می پندارند. درمان این بیماری می تواند شامل داروهای ضد افسردگی یا ضد روان پریشی یا درمان تشنج الکتریکی باشد.

2. پروسوپاگنوزیا: بعضی از افراد نمی توانند چهره دیگران را به خاطر بسپارند

اولیور ساکس، نویسنده و متخصص مغز و اعصاب، داستان مردی را روایت می نماید که همسر خود را با کلاه اشتباه گرفته است. او از شرایطی معروف به prosopagnosia یا کوری صورت رنج می برد که تحت تاثیر آن نمی توانست چهره ها را تشخیص دهد. (خود ساکس نسخه متوسطی از این شرایط را دارد.)

بسته به شدت مورد، فرد ممکن است در تشخیص چهره های آشنا، تشخیص چهره افراد غریبه یا حتی تشخیص چهره از یک شیء مشکل داشته باشد. بعضی از افراد مبتلا به پروسوپانوزیا حتی نمی توانند چهره خود را تشخیص دهند. این بیماری معمولا بر اثر سکته مغزی ایجاد می گردد، اما حدود 2.5 درصد از افراد ممکن است با آن متولد شوند.

3. سیناستزی آینه-لمس: این اختلال باعث می گردد افراد احساس دیگران را احساس نمایند

زنی که مایل بود ناشناس باقی بماند گزارش داد هنگامی که می بیند افراد یکدیگر را در آغوش گرفته اند، احساس می نماید که خودش را در آغوش گرفته اند. وقتی می بیند کسی صدمه می بیند، در همان مکان احساس درد می نماید و نمی تواند غذا خوردن مردم را دیدن کند، زیرا احساس می نماید که آن ها غذا را در دهان او می ریزند.

آماندا از بیماری نادری به نام سینستزی با لمس آینه رنج می برد که باعث می گردد از نظر جسمی احساس دیگران را در اطراف خود احساس کند. اگرچه او به این ترتیب به دنیا آمد، افراد دیگر این توانایی را پس از سکته مغزی یا قطع عضو (که می تواند منجر به احساس در اندام خیالی گردد) به دست آورده اند. اولین مورد این شرایط در سال 2005 گزارش شد و از آن موقع تا به امروز تعداد انگشت شماری از گزارش های دیگر وجود دارد.

4. هذیان Capgras: افراد مبتلا به این شرایط فکر می نمایند که یک فرد محبوب جایگزین فرد فریبکار شده است

پس از زایمان، یک زن 36 ساله دچار این توهم شد که پسرش و سایر اعضای خانواده با فریبکاران جایگزین شده اند. این توهم به مدت پنج سال ادامه داشت و هر درمانی که پزشکان امتحان کردند با شکست روبرو شد. انتها زن تحت درمان الکتروشوک نهاده شد (که در آن شوک های الکتریکی از مغز برای ایجاد تشنج استفاده می شوند) و علائم روانی او فروکش کرد.

این زن از آن چیزی که به عنوان توهم Capgras یا سندرم Capgras شناخته می گردد، رنج می برد، جایی که شما فکر می کنید عزیزان با فریبکاران، روبات ها یا بیگانگان جایگزین شده اند. معمولا در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید رخ می دهد، اما در بیماران مبتلا به آسیب مغزی یا زوال عقل هم مشاهده شده است که در زنان شایع تر از مردان است .

5. سندرم دست بیگانه: بعضی افراد متقاعد شده اند که دست آن ها متعلق به آن ها نیست

یک زن 82 ساله دچار سکته مغزی شد و پس از بهبودی حدود 6 هفته بعد، او گزارش داد که دست چپ او متعلق به او نیست. در عوض او متقاعد شد که این اندام متعلق به برادرش است، هنگامی که سکته مغزی را تجربه کرد. او احساس می کرد که بازواش آنچه را که او می خواهد انجام نمی دهد.

این مورد مربوط به سندرم دست بیگانه بود، یک اختلال عصبی نادر که در آن اندام فرد بدون کنترل او حرکت می نماید و باعث می گردد احساس کند به او تعلق ندارد. گاهی اوقات، بیمار ممکن است با دست بیگانه به اشیاء برسد و از دست سالم خود برای مهار آن استفاده کند. این شرایط ممکن است زمانی ایجاد گردد که ارتباطات بین دو نیمکره مغز قطع گردد، اما بعلاوه می تواند پس از سکته مغزی یا سایر آسیب های مغزی رخ دهد. تنها حدود دوجین مورد سندرم دست بیگانه گزارش شده است.

6. غفلت نیم فضایی: این شرایط نیمی از دنیا شما را نامرئی می نماید

بر اساس بعضی روایات، بعضی از افراد پس از سکته مغزی ممکن است نیمی از دنیا خود را نادیده بگیرند؛ به عنوان مثال، ممکن است یکی از این بیماران با وجود گرسنگی هنوز از خوردن نیمی از غذای بشقاب خود غافل شوند، یا ممکن است تصویری از یک ساعت بکشد که فقط اعداد 12 تا 6 را نشان می دهد.

این زن از شرایطی به نام غفلت نیمکره ای رنج می برد که در صورت آسیب به نیمکره مغزی ایجاد می گردد، این امر باعث می گردد فرد آگاهی خود را از نیمی از مغز خود از دست بدهد. فرد دیگر نمی تواند اطلاعات دریافت شده از آن طرف بدن یا محیط (اغلب طرف مقابل آسیب مغزی) را ببیند یا پردازش کند.

7. آفانتازی: افراد مبتلا به این بیماری نمی توانند چیزهایی را در فکر خود تصویر نمایند

مرد 65 ساله ای به نام MX ناگهان پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی کرونر، توانایی جمع آوری تصاویر از اشیاء را در فکر خود از دست داد. در پرسشنامه ها، او گزارش داد که قادر به تجسم هیچ تصویری نیست، علیرغم این واقعیت که او به طور معمول در آزمایش های استاندارد ادراک، تصاویر بصری و حافظه تصویری عمل نموده است.

پس از گزارش محققان، بیش از 20 نفر دیگر با آن ها تماس گرفتند و گفتند که از توانایی یکسانی در تصویرسازی اشیاء در فکر خود برخوردار نیستند. اگرچه هنوز یک بیماری عصبی شناخته نشده است، اما دانشمندان به طور فصیح این پدیده را aphantasia برگرفته از یک کلمه یونانی به معنی تخیل نامیده اند.

8. سندرم انفجار سر: این اختلال باعث می گردد افراد صدای انفجار را در سر خود بشنوند

یک مرد 57 ساله هندی با مراجعه به پزشک گفت چهار بار در دو سال گذشته با صدای انفجار در سمت راست سرش از خواب بیدار شده است. در واقع، این یک شرایط واقعی است که به سندرم انفجار سر معروف است. افرادی که دارای این مشکل نادر هستند صدای بلند را مانند انفجار بمب، شلیک گلوله یا بعضی از سر و صدای کر نماینده دیگر که به نظر می رسد در داخل سر آن ها ایجاد می گردد، درک می نمایند. اما هیچ گونه درد، تورم و سایر ناراحتی های جسمی احساس نمی نمایند. کارشناسان نمی دانند دلیل آن چیست، اما به نظر می رسد استرس و خستگی در این امر نقش دارند. معین نیست این اختلال چقدر شایع است، اما بعضی از مطالعات نشان می دهد که ممکن است در دانش آموزان شایع باشد.

9. سندرم لهجه خارجی: سکته مغزی می تواند باعث گردد بعضی افراد با لهجه خارجی صحبت نمایند

یک زن 39 ساله ایرلندی دچار سکته مغزی شد و قدرت تکلم خود را از دست داد اما در حال بهبودی، آغاز به صحبت با لهجه ای فرانسوی کرد. او هرگز خارج از ایرلند زندگی ننموده بود و انگلیسی زبان اول او بود.

این زن مبتلا به سندرم لهجه خارجی بود، یک اختلال نادر گفتاری که معمولا بر اثر سکته مغزی ایجاد می گردد؛ اما گزارش هایی هم در خصوص آن ناشی از ضربه یا بیماری روانی، یا حتی خود به خود ایجاد شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1850

به "9 اختلال مغزی عجیب که درک شما را از واقعیت کاملا مخدوش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 اختلال مغزی عجیب که درک شما را از واقعیت کاملا مخدوش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید