آیا حریری در بازداشت خانگی است؟!

به گزارش کاشیا، با توجه به اینکه از دست دادن نخست وزیری برای سعد حریری یعنی از دست دادن همه چیز، سوالات زیادی درباره کناره گیری وی از قدرت و عوامل یا کسانی که حریری را مجبور به این کار نموده اند، وجود دارد.

آیا حریری در بازداشت خانگی است؟!

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل کاشیا به نقل از روزنامه الاخبار، سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان در حال حاضر با سخت ترین شرایط زندگی خود روبرو است. او نتوانست دولت جدیدی تشکیل دهد و در عین حال برای حل وفصل این اوضاع فشار زیادی از داخل و خارج به او وارد می گردد. مسئله اینجاست که حریری درحال حاضر نمی تواند از قدرت خارج گردد و اگر مجبور به این کار گردد؛ در واقع آغاز به مین گذاری جهتی نموده که قرار است از ابتدای انتخاب مامور تشکیل کابینه تا رسیدن به جلسه رای اعتماد مجلس طی کند.

در این میان نظر اصلی حریری یعنی عدم تمایل به اینکه کسی به غیر از وی مامور تشکیل دولت گردد٬ مربوط به سرنوشت اوست. در اینجا صحبت از یک تعطیلی و بطالت کامل است؛ یک بازنشستگی زودهنگام که نتایج تضمینی برای او ندارد و یک انزوای زودرس در همه امور سیاسی و تجاری. این حالت انزوا به مرور حریری را از همه صحنه ها دور می نماید تا در نهایت فراموش گردد.

نخست وزیری برای سعد حریری به معنای همه آینده اوست؛ یعنی آینده سیاسی وی به عنوان یکی از مقامات و رهبران لبنان بدون قدرت و پول ممکن نخواهد بود و او قادر نخواهد بود رهبری جریان المستقبل و بلوک مجلسی خود را در مقابله با کسانی که در اعتراض به ضعف درایت وی در مقابله با مسائل قصد دارند این رهبری را از او بگیرند٬ حفظ کند.

همچنین کناره گیری حریری از نخست وزیری لبنان به معنای دور شدن از خانواده خود نیز هست؛ برادرانش که بعضی با او قطع رابطه نموده و بعضی مستقیما و علنا با او خواهند جنگید و کسانی که دیگر لبنان را جای زندگی نمی دانند.

در واقع نخست وزیری لبنان برای سعد حریری به معنای مصونیت وی در برابر صدها جنگ حقوقی در لبنان و عربستان و امارات و سایر کشورهاست. همچنین٬ این سمت برای نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به معنای یک حصار محکم برای اوست که از دستگیری در مقابل در هواپیمای شخصیش به ویژه در پایتخت و بازپرسی از او و مصادره این هواپیما و حتی لباسهایش او را در امان نگه می دارد!

سعد حریری در صندلی نخست وزیری لبنان دارای امنیتی است که او را از تبدیل شدن به یک مهره سوخته و فراموش شده بازداشته و اگر روزی به عربستان برود؛ کشوری که فقط تابعیت آن را دارد٬ از دستگیری و زندانی شدن مصون می ماند.

به عبارت دیگر بگوییم که صندلی نخست وزیری برای حریری به این معناست که او مراکز نفوذ مختلفی در لبنان دارد و می تواند در مناطق دور و نزدیک از آن استفاده کند. همچنین سعد حریری با این صندلی می تواند از حمایت امنیتی داخلی و منطقه ای و بین المللی برخوردار بوده و با طرف های قدرتمند لبنان در ارتباط باشد که در صورت استعفا٬ این طرف ها شماره تلفن او را نیز از دفترچه تلفن خود پاک می نمایند.

علاوه بر این ها باقی ماندن حریری در سمت نخست وزیری مانع از سقوط صندلی وی در میان تاجران و کارگزاران و شرکت هایی می گردد که از قدرت سعد حریری در تعطیل کردن کسب وکارشان می ترسند.

همه این ها به معنای آن است که سعد حریری بدون اتخاذ یک تصمیم بزرگ از جانب کسی که قادر به معین سرنوشت سیاسی وی است٬ صندلی نخست وزیری لبنان را ترک نخواهد کرد!

تجربه بازداشت او در عربستان باعث شده تا به منظور عدم تکرار این تجربه٬ قدرت مقاومت نداشته باشد؛ به نظر می رسد که روزهای کوتاهی که سعد حریری در بازداشت سعودی بود، اتفاقاتی که برای او افتاد و البته هیچگاه هم درباره آنها صحبت نکرد، موجب شد تا گروگان در برابر گروگان گیر تسلیم باشد!

این اتفاق موجب شد تا حریری ضعیف و سردرگم شده و از درمیان گذاشتن واقعیت اتفاقاتی که برای وی افتاده با مردم ترس داشته و نیز از پاسخ دادن به خیانتی که مرتکب شد طفره رفته و حتی علیه اهالی خانواده و هواداران جریان خود نیز توطئه کند.

پیامدهای آزادی مشروط سعد حریری از این بازداشت باعث شد تا او حتی قادر به تشکر از کسی که حریری را البته نه با روشن کردن حقیقتی که او را آزار میداد که با زور از این بحران خارج کرد؛ نباشد!

کسانی که حریری را می شناسند درباره رفتارهای عجیب شخصیتی او در این روزها صحبت می نمایند؛ درباره عصبانیت او و اینکه سیگار را به جای کشیدن می خورد و خوردن غذا و طرز نشستن او در خانه و بیرون از آن، که همه اینها نشانگر خوشحالی و رضایت نیست؛ بلکه حد زیاد تنش های شخصی وی را نشان می دهد.

نکته جالب اینجاست این مردی که به سادگی سیاسی و عدم مهارت در مدیریت اتحادها و پرونده ها معروف است٬ چگونه به طور ناگهانی در مورد تشکیل دولت آینده لبنان یک فریبکاری بی سابقه از خود نشان داد که حتی پدرش هم هیچگاه از این روش ها استفاده نمی کرد؟

اما به سادگی می توان فهمید که اظهارات و خواسته های حریری چیزی جز مطالبات صریح ائتلاف سعودی ـ آمریکایی که لبنان را یک میدان مرکزی برای مقابله با محور مقاومت می دانند٬ نیست.

با نگاهی به مطالبات روشن حریری متوجه این امر می شویم:

-عدم ایجاد تغییر در سیاست های مالی و مالی و عدم وجود گزینه ای جز تصمیم گیری برای برنامه های خصوصی سازی و نیز ابقای ریاض سلامه تا انتها در سمت ریاست بانک مرکزی لبنان .

-تضعیف جریان آزاد ملی از خلال جلوگیری از ایفای نقش مستقیم جبران باسیل در قالب یک وزیر و محرومیت وی از وزارت اصلی کشور که این امر باسیل را در مقابل رقیب اصلیش یعنی سمیر جعجع ضعیف می نماید.

-تقویت استقلال ارتش و فرماندهی آن از قدرت و سیطره ریاست جمهوری و وزارت دفاع.

-فراهم شدن زمینه ادامه اعتراضات٬ اما چرخاندن جهت آن ضد میشل عون رئیس جمهور و حزب الله و کوشش برای برگزاری انتخابات زود هنگام مجلسی و تغییر در توازن قدرت در مجلس و زمینه سازی برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری.

سوال مهمی که در این جا به ذهن می رسد این است که آیا حریری واقعا دوباره ربوده شده و این بار در منزل شخصیش در بیروت بازداشت است؟ و یا اینکه به خوبی در حال نقش بازی کردن است و به نوعی صندلی نخست وزیری لبنان را دزدیده و آن را با خودش اینو و آنور می برد و آن را مانند عزیزترین معشوقه اش در آغوش گرفته است؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 593

به "آیا حریری در بازداشت خانگی است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حریری در بازداشت خانگی است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید