ابراز امیدواری اتحادیه اروپا برای حصول توافق برجام در دور بعدی گفت وگوها

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، یک مقام اتحادیه اروپا درباره حصول توافق برای احیای برجام در دور بعدی مذاکرات وین ابراز امیدواری نموده است.

ابراز امیدواری اتحادیه اروپا برای حصول توافق برجام در دور بعدی گفت وگوها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حصول توافق در مورد برجام در دور بعدی گفت وگوهای وین ابراز امیدواری نموده است.

مورا گفته معتقد است توافق در مورد برجام در دور بعدی گفت وگوهای هسته ای که از هفته آینده شروع می گردد حاصل خواهد شد.

این مقام اتحادیه اروپا گزارش قبلاً در خبرگزاری رویترز در مورد اینکه دور بعدی مذاکرات وین پنجشنبه هفته آینده برگزار می گردد را تأیید کرد.

خبرگزاری رویترز ساعاتی پیش تر گزارش داده بود این گفت وگوها پنجشنبه آینده 10 ژوئن (مصادف با 20 خرداد) برگزار خواهد شد.

کمیسیون مشترک برجام پس از بیش از یک هفته گفت وگوهای فشرده در چارچوب های دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف در ساعت 20:15 امشب (چهارشنبه) به وقت وین در محل گرندهتل این شهر تشکیل جلسه داد. این نشست چند ساعت بعد خاتمه یافت و مقرر شد روسای هیأت ها برای چند روز رایزنی به پایتخت ها بر گردند و مذاکرات ظرف روزهای آینده مجددا از سر گرفته گردد.

انریکه مورا گفت: من به عنوان هماهنگ کننده امیدوار بودم که این دور از گفت وگوها دور نهایی باشد. این اتفاق نیفتاد اما ما به کوشش ادامه خواهیم داد و اطمینان دارم دور بعد مرحله ای است که پایان به توافق خواهیم رسید و ایالات متحده و ایران را به برجام بازخواهیم گرداند.

او در ادامه توضیح داد احیای برجام فرایند پیچیده ای است. مورا گفت: این، فرایند پیچیده ای است که احتیاجمند تصمیم های سیاسی به جای مسائل فنی است. آنها به موازات هم پیش می فرایند حالا ما داریم به نقطه ای می رسیم که باید با هسته مسائل روبرو شویم.

انریکه مورا گفت: در این موقعیت برای هیئت ها منطقی است که به خانه بازگردند، پیشرفت کار را به مسئولان گزارش دهند. امیدوارم که با ایده های جدید و تازه برگردند و پفراینده مذاکرات را ببندند.

جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به خروج آمریکا از برجام و نقض عهد کشورهای اروپایی در عمل به وعده هایشان برای برخوردار کردن ایران از امتیازات اقتصادی ذیل این توافق در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد.

دولت جو بایدن مدعی است میخواهد به وسیله مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای برجام را فراهم کند.

مقام های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف نموده اند اما تا کنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده اند.

واشنگتن می گوید تنها در صورتی که دو طرف به برجام بازگرداند حاضر است تحریم ها علیه ایران را برطرف کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می گردد که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی آزمایی هستند، اما راستی آزمایی برطرف تحریم ها به دست کم 3 تا 6 ماه زمان احتیاج دارد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید نموده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض نموده این واشنگتن است که باید با برطرف تحریم ها به توافق بازگردد و ضروری است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید نموده اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

دولت آمریکا از زمان اجرایی شدن برجام در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما کارشکنی ها را برای به حداقل رساندن منافع ایران از این توافق شروع کرد.

دولت اوباما علی رغم ادعای برطرف تحریم ها سیاست های مختلفی از جمله هراس افکنی در بانک ها و موسسات اقتصادی بین المللی را برای از بین بردن آثار عملی برطرف تحریم ها در دستور کار قرار داد. جمهوری اسلامی ایران با توجه به این تجربه خواهان راستی آزمایی برای برطرف تحریم ها است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1669

به "ابراز امیدواری اتحادیه اروپا برای حصول توافق برجام در دور بعدی گفت وگوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز امیدواری اتحادیه اروپا برای حصول توافق برجام در دور بعدی گفت وگوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید