واشنگتن: ایران باید کاهش محدودیت های برجامی را به عقب برگرداند

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار درخواست برای پایبندی ایران به تعهدات برجامی پیش از واشنگتن، گفت تهران باید تمام اقدامات کاهش تعهدات را به عقب برگردانده و از برداشتن گام های بیشتر اجتناب کند.

واشنگتن: ایران باید کاهش محدودیت های برجامی را به عقب برگرداند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی رغم تاکید مکرر مقام های سیاسی و تحلیلگران بین المللی مختلف درباره لزوم بازگشت آمریکا به برجام، واشنگتن بار دیگر درخواست نابجای خود مبنی بر اینکه ایران ابتدا باید به توافق هسته ای بازگردد، تکرار کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره ضرب الاجل ایران برای کاهش بیشتر محدودیت های برجامی، گفت: البته که ما از تهدید ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و همچنین دیگر اقدامات بازرسی ذیل توافق سال 2015، آگاه هستیم.

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، پرایس طی نشست خبری روزانه با اشاره به دیگر اقدامات ایران از جمله افزایش سطح غنی سازی اورانیوم، گفت: خبر خوب این است که تمام این گام ها، برگشت پذیر هستند و جهت برای دیپلماسی [با ایران] همچنان باز است.

وی ادامه داد: ما و متحدانمان تاکید کرده ایم که ایران باید این گام ها را به عقب برگرداند و از برداشتن گام های بیشتر که بر تعهداتش به آژانس اتمی اثر می گذارد، اجتناب کند... ایران باید همکاری کامل و به موقعی با آژانس اتمی داشته باشد.

این مقام آمریکایی با تکرار زیاده خواهی اخیر واشنگتن درباره برجام، گفت: پیشنهاد ما هنوز روی میز است، اینکه اگر ایران پایبندی کامل به توافق را از سر بگیرد، ما هم همین کار را خواهیم کرد. همانطور که قبلا شنیده اید، این توافق برای ما، کف [سیاست های بایدن] است، نه سقف آن و ما می خواهیم ورای توافق 2015 برویم.

پرایس ادامه داد: می خواهیم آن را تقویت و تمدید کرده و با توافق های متعاقب برای رسیدگی به دیگر حوزه های نگرانی درخصوص روابط با ایران، از جمله برنامه موشکی بالستیک ایران، آن را گسترش دهیم.

آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد. ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

23 فوریه (پنجم اسفند ماه) زمان اجرای بند ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و توقف نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خواهد بود و تا به امروز تحولی در اجرای تعهدات طرف های برجامی و لغو تحریم ها مشاهده نشده است.

پیش از این اظهارات پرایس، جاناتان پاور تحلیلگر امور سیاست خارجی در اروپا طی یادداشتی با تاکید بر لزوم احیای برجام توسط آمریکا، گفت رئیس جمهور این کشور نباید درباره بازگشت به برجام، دو پهلو رفتار کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1494

به "واشنگتن: ایران باید کاهش محدودیت های برجامی را به عقب برگرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: ایران باید کاهش محدودیت های برجامی را به عقب برگرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید