استفاده از ظرفیت اساتید زبان عربی برای آموزش دانشجویان عراقی ، پذیرش 110 دانشجوی دکتری در واحدبین&zwnjالملل افغانستان

به گزارش کاشیا، معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد در ملاقات با رایزن فرهنگی عراق در ایران گفت: به راحتی می توانیم از ظرفیت اساتید دانشگاه آزاد که مسلط به زبان عربی هستند، برای آموزش دانشجویان عراقی استفاده کنیم.

استفاده از ظرفیت اساتید زبان عربی برای آموزش دانشجویان عراقی ، پذیرش 110 دانشجوی دکتری در واحدبین&zwnjالملل افغانستان

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، علاءالدین بروجردی معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز 19 آذر ماه 99 با امجد حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران ملاقات و در مورد گسترش روابط علمی و دانشگاهی تبادل نظر کرد.

بروجردی در این ملاقات ضمن خوشامدگویی و تشکر از کوشش های رایزن فرهنگی عراق و سفارت این کشور در ایران برای گسترش تعاملات علمی و دانشگاهی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه غیردولتی منطقه و دنیا، در کشور های مختلف دنیا اسلام دارای واحد های بین المللی فعال است و سال جاری برای اولین بار، 110 دانشجوی دوره دکتری در واحد بین المللی افغانستان پذیرش شدند.

وی با تأکید بر اینکه گسترش واحد های بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی با اولویت کشور های دنیا اسلام، سیاست قطعی این دانشگاه است، اظهار کرد: اعتقاد مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که برای تجدید حیات علمی دنیا اسلام، باید تحول را به سرعت شروع کرد. برای این کار ضروری است زبان فارسی و عربی را به عنوان زبان علمی به دنیا معرفی کنیم، همانطور که در گذشته کتاب قانون ابن سینا به عنوان یکی از منابع علمی در کشور های اروپایی تدریس می شد؛ بنابراین اینگونه نیست که اصطلاحات زبان انگلیسی در علوم پزشکی، مانع استفاده از زبان های فارسی و عربی برای تبدیل شدن به زبان علمی گردد.

معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علوم پزشکی در دنیا زبانزد است. بسیاری از پزشکان ایرانی در کشور های پیشرفته دنیا از جمله آلمان، افراد بنام و شناخته شده ای هستند. این موضوع نشان از آن دارد که دانش پزشکی ما با استفاده از زبان فارسی، به چنین جایگاهی رسیده است. باید این باور را به دانشجویان عراقی بدهیم که با یادگیری علوم به زبان مادری و زبان فارسی، می توانند با دانشمندان کشور های پیشرفته رقابت نمایند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بالقوه عظیمی در تدریس زبان عربی فنی دارد؛ گفت: به راحتی می توانیم از ظرفیت اساتید دانشگاه آزاد اسلامی که مسلط به زبان عربی هستند، برای آموزش دانشجویان عراقی استفاده کنیم تا این دانشجویان در کنار آموزش به زبان عربی و انگلیسی، با زبان فارسی هم آشنا شوند.

معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین پیشنهاد برگزاری وبینار مشترک دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های منتخب عراق به منظور معرفی ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی و استفاده از توان اساتید دو کشور را مطرح نمود.

در ادامه، حمید المظفر رایزن فرهنگی عراق در ایران نیز با قدردانی از کوشش های دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی با عراق، پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک میان رایزنی فرهنگی عراق و دانشگاه آزاد اسلامی را ارائه کرد.

بورس دانشجویان دکتری عراقی در دانشگاه آزاد اسلامی، انجام پژوهش های مشترک و برگزاری نشست ها و همایش های تخصصی، استفاده از منابع مشترک کتابخانه ای و امکانات آزمایشگاهی، انجام فرصت های مطالعاتی، استفاده از اساتید ایرانی و عراقی در تدریس و هیئت ممیزه مجلات علمی، تشکیل کمیته فارغ التحصیلان عراقی و... ازجمله موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1373

به "استفاده از ظرفیت اساتید زبان عربی برای آموزش دانشجویان عراقی ، پذیرش 110 دانشجوی دکتری در واحدبین&zwnjالملل افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ظرفیت اساتید زبان عربی برای آموزش دانشجویان عراقی ، پذیرش 110 دانشجوی دکتری در واحدبین&zwnjالملل افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید