باقری کنی: توقف مذاکرات درخواست ایران نبود

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، مذاکره کننده ارشد کشورمان گفت: ایران در این مرحله خواستار توقف مذاکرات نبوده بلکه ما از ابتدا توافق کردیم که لازم است پس از رسیدن به پیش نویس توافق، استراحت داشته باشیم.

باقری کنی: توقف مذاکرات درخواست ایران نبود

به گزارش خبرنگاران، علی باقری گفت: سه کشور اروپایی روز جمعه در بیانیه مشترکی گفتند که وقفه در مذاکرات وین خواست ایران بوده است.

معاون وزیر خارجه اضافه نمود: ایران از ابتدا بر ضرورت استمرار مذاکرات برای دستیابی به پیش نویس مورد توافق تاکید داشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مذاکره کننده ارشد کشورمان گفت: اگر طرف مقابل دیدگاه ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، گفت وگوهای دور نو می تواند آخرین دور مذاکرات باشد و در کوتاه ترین زمان به توافق برسم.

وی خاطر نشان کرد:️ سرعت دستیابی به توافق بستگی به طرف مقابل دارد.

رییس هیات مذاکره کننده ایران پس از سرانجام مذاکرات این دور نیز در جمع خبرنگاران گفت: در هفته گذشته و در طی مذاکرات در موضوع لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای به دو سند دست پیدا کردیم که این دو سند، دیگر سند به دست آمده در 20 ژوئن (مذاکرات وین 6) نخواهند بود بلکه دو سند نو است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین آغاز می شود.

باقری اظهار کرد: این دور از گفت گوها هیات ایرانی با توجه به اینکه دولت نو در ایران بر سر کار آمده بود و تیم نوی هم برای گفت وگوها ماموریت یافته بود، همراه خود مواضع و دیدگاه های دولت نو را به وین آورد. ما در گفت وگوهای شش دور قبل و پیش نویس هایی که از آن مذاکرات بود، مواضع و دیدگاه های تیم ایران را لحاظ کردیم و در اسناد مذاکراتی درج و به طرف مقابل ارایه کردیم. دو سند برای مذاکرات مهم بود، یکی مربوط به لغو تحریم ها که اولویت اول و دستور کار مهم تیم مذاکراتی ایران بود، البته این اولویت صرفا به ما مربوط نیست بلکه طرف های دیگر از جمله چین هم در مذاکرات تصریح کردند که اولویت آنها هم رسیدگی به موضوع تحریم هاست.

همچنین بر اساس گزارش خبرنگار وال استریت ژورنال، در بیانیه ای که به نقل از سه کشور اروپایی منتشر شده آمده که ما به تصمیم باقری کنی، مذاکره کننده اصلی ایران برای بازگشت به تهران جهت رایزنی استقبال می کنیم هرچند این مسئله وقفه ای مایوس کننده در مذاکرات می اندازد. ما به همراه شرکای چینی، روسی و آمریکایی مان آماده ادامه دادن مذاکرات بودیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2001

به "باقری کنی: توقف مذاکرات درخواست ایران نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری کنی: توقف مذاکرات درخواست ایران نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید