برندگان انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا معرفی شدند

به گزارش کاشیا، تهران (پانا) - مراسم اهدای جوایز انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا به مدیریت آرمین میلادی، شب گذشته (30 دی ماه) به میزبانی سفارت استرالیا در تهران برگزار و جوایز برندگان طی مراسمی با حضور سفیر استرالیا و هیات داوران اهدا شد.

برندگان انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا معرفی شدند

این مراسم با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و به صورت محدود به دلیل شرایط ویژه کرونا برگزار گردید.

در ابتدی این مراسم لیندال ساکس سفیر استرالیا در ایران ضمن خیرمقدم به حضار گفت: اگرچه این مراسم به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا به تعویق افتاد اما خشنودم که امشب توانستیم این مراسم را هرچند با مقیاس کوچک تر برگزار کنیم.

وی مطرح نمود: هم استرالیایی ها و هم ایرانی ها به سینما عشق می ورزند؛ سینمایی که هم تفریحی مطلوب به حساب می آید و هم فرصتی برای شنیدن روایت مردمان دیگر را فراهم می سازد.

ساکس ادامه داد: صنعت فیلم هر دو کشور نقش پررنگی در فرهنگ و اقتصاد آنها ایفا می نماید. این صنعت آیینه ای است از فرهنگ، نوآوری و خبرگی برای مخاطب جهانی.

وی اضافه کرد: جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا سال هاست که مخاطبان استرالیایی را با فرهنگ ایرانی آشنا نموده است. این جشنواره داستان های ایرانی ها را در سینماهای شهرهای مختلف استرالیا روایت می نماید. در سال 2020 فیلم های ایرانی در ملبورن، کانبرا، سیدنی، بریزبن، آدلاید و پرت به نمایش در آمدند. کیفیت نمایش های سال گذشته از استاندارد بالایی برخوردار بود و به سهم خودم به تمام برندگان و نامزدها صمیمانه تبریک می گویم.

سفیر استرالیا در ایران بیان نمود: گرچه ویروس کرونا تاثیر شدیدی روی صنعت فیلم دو کشور داشته است، شک ندارم که این صنعت به روزهای اوج خود بازخواهد گشت. خشنودم که اعلام کنم این جشنواره در سال در سال 2021 هم ادامه خواهد یافت.

وی تاکید نمود: در نهایت تشکر ویژه ای از هیات داوران دارم که با تخصص خود و به صورت مستقل بررگان امشب را انتخاب کردند. از برگزارنماینده این جشنواره آدمین میلادی هم ممنونم که سال هاست این جشنواره را بدون کمک در استرالیا برگزار می نماید. دوباره به شما خوشامد می گویم و امیدوارم امشب از مراسم و میهمان نوازی گرم استرالیایی لذت ببرید.

سپس آرمین میلادی مدیر جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا پشت تریبون نهاده شد و پس از خوشامدگویی گفت: سال جاری جشنواره را با 9 ماه تاخیر برگزار کردیم؛ خشنودم که بالاخره این رخ داد هرچند که به شکوه مراسم قبل نیست اما حضور شما در اینجا باعث گرمی مجلس است و چیزیست که برای ما در درجه اول اهمیت واقع شده است.

وی ادامه داد: می خواهم اشاره کوچکی کنم به این نکته که همانطور که خانم سفیر گفت این جشنواره در نوامبر 2019 برای نهمین سال در شش شهر اصلی استرالیا برگزار گردید. جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا به صورت کاملا مستقل برگزار می گردد و دولت استرالیا یا سفارت استرالیا در تهران هیچ گونه دخالتی در نظم و برگزاری جشنواره ندارند، اما خیلی خشنودیم که به ما این افتخار را می دهند و این حمایت را انجام می دهند تا ما این جشنواره را برگزار کنیم.

میلادی بیان نمود: سال گذشته ما 11 فیلم قصر شیرین، سرکوب، جاندار، پیرمردها نمی میرند، هزارتو، زعفرانیه 14 تیر، سمفونی نهم، قسم، پیلوت، تهران شهر عشق و سال دوم دانشکده من را در بخش رقابتی جشنواره داشتیم که برندگان امشب از میان آنها معرفی می شوند.

وی در ادامه از مجموعه فیلم نیوز، پارسینما و مجله فیلم به دلیل همکاری با جشنواره و همچنین از هیات داوران تشکر کرد که بدون هیچ چشمداشتی وقتشان را در اختیار جشنواره قرار دادند.

در ادامه هیات داوران جشنواره متشکل از سید غلامرضا موسوی (تهیه نماینده)، هایده صفی کمک (تدوینگر)، پارسا پیروزفر (بازیگر)، منصور ضابطیان (نویسنده و روزنامه نگار) و پریناز ایزدیار (بازیگر) توسط میلادی معرفی شدند و منصور ضابطیان به عنوان نماینده، بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

اولین جایزه نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا در مراسم اختتامیه جایزه فیلم منتخب تماشاگران بود که به توسط سفیر ایران در استرالیا به محسن تنابنده برای فیلم قسم اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم اول توسط ابراهیم ابراهیمیان اهدا شد به حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری کارگردانان فیلم جاندار که توسط پورامیری دریافت شد.

جایزه بهترین فیلمنامه اهدا شد به محسن قرایی و محمد داوودی برای فیلم قصر شیرین که محسن قرایی این جایزه را دریافت کرد.

در ادامه از بهدخت ولیان برای بازی در فیلم پیلوت تقدیر شد و به دلیل غیبت پارسا پیروزفر در این مراسم، امیر اسفندکمک جایزه بهترین بازیگر زن را به ژیلا شاهی برای فیلم قصر شیرین اهدا کرد.

بهدخت ولیان گفت: خیلی خشنودم که این جایزه را برای فیلمی می گیرم که خیلی دوستش دارم. فیلمی که با تمام فراز و فرودهایی که داشت و بسیار مظلوم واقع شد اما اتفاقات خوبی برایش رقم خواهد خورد.

وی ضمن تشکر از هیات داوران و آرمین میلادی گفت: یک تشکر ویژه دارم از ابراهیم ابراهیمیان که علاوه بر اینکه یک کارگردان درجه یک است، یک دوست و یک حامی بی نظیر است.

ژیلا شاهی نیز پس از دریافت جایزه اش ضمن تشکر از هیات داوران و برگزارنمایندگان جشنواره گفت: من باید تشکر کنم از آقای میرکریمی عزیز به دلیل فرصتی که به من دادند. قصر شیرین همچنان مرا خشنود می نماید و ممنونم از محسن قرایی که اگر اعتماد او نبود قصر شیرین نصیب من نمی شد.

پس از آن ضمن تقدیر ویژه از حسن پورشیرازی برای ایفای نقش در فیلم قسم جایزه بهترین بازیگر مرد توسط پریناز ایزدیار اهدا شد به حامد بهداد برای فیلم قصر شیرین که به دلیل غیبت این بازیگر توسط رضا میرکریمی دریافت شد.

در ادامه این مراسم جایزه بهترین کارگردانی به محسن تنابنده برای فیلم قسم تعلق گرفت که توسط هایده صفی کمک به او اهدا شد.

تنابنده پس از دریافت جایزه اش ضمن تشکر از هیات داوران گفت: خیلی تشکر می کنم از هیات داروان و می دانم که در حضور آقای میرکریمی به من لطف کردند تا من در کنار او یاد بگیرم و فیلم های بهتری بسازم.

جایزه ویژه هیات داوران توسط منصور ضابطیان اهدا شد به رضا جمالی برای فیلم پیرمردها نمی میرند.

در بخش پایانی این مراسم سید غلامرضا موسوی برای اهدای جایزه بهترین فیلم نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا پشت تریبون نهاده شد و ضمن تبریک به تمام برگزیدگان گفت: بهترین فیلم جشنواره در حقیقت فیلمی است که همه اعضای هیات داوران روی آن اتفاق نظر داشتند. فیلم از یک کارگردانی بسیار خوب و بازی گیری های فوق العاده درجه یک برخوردار بود.

وی ادامه داد: من فیلم را دوبار قبل از جشنواره دیده بودم و یک بار هم به منظور داوری در این جشنواره دیدم و هر بار لذت بردم. کارگردان این فیلم به شدت و لحظه به لحظه بر همه اجزای فیلم تسلط دارد، فیلمی است که تحول شخصیت را فوق العاده خوب نشان می دهد و کار بسیار درجه یکی است. این نوع فیلم هاست که می تواند سینمای ما را هر چه بیشتر ارتقا دهد.

جایزه بهترین فیلم توسط غلامرضا موسوی به قصر شیرین ساخته رضا میرکریمی اهدا شد.

میرکریمی پس از دریافت این جایزه ضمن تشکر از سفیر استرالیا در ایران گفت: می خواستم از آرمین میلادی تشکر کنم به دلیل استمراری که در برگزاری این جشنواره داشته است. جشنواره ها کوچک یا عظیم یک فرصت هستند برای ملت ها تا بتوانند ارتباط فرهنگی داشته باشند. جشنواره هایی مثل جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا می تواند مسافت های خیلی دور مثل از اینجا تا استرالیا را کوتاه کند.

وی ادامه داد: باید دست مریزاد گفت به خودش و تیمش برای برگزاری این جشنواره و به دلیل اینکه یک هیات داوری حرفه ای برای این کار انتخاب نموده است. من از تک تک اعضای هیات داوران به دلیل توجهی که به فیلمم داشتند، تشکر می کنم. امیدوارم این جشنواره روز به روز عظیم تر و حرفه ای تر گردد و از همه مهم تر اینکه سینمای ایران را بیشتر و بیشتر به کشور عظیمی مثل استرالیا معرفی کند که ما می شناسیمش هرچند که از آن دور هستیم.

جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا به مدیریت آرمین میلادی یک نهاد مستقل فرهنگی است و توسط موسسه دریچه سینما برگزار می گردد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وبسایت جشنواره به نشانی iffa.net.Au مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1465

به "برندگان انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان انار طلایی نهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید