بیش از 5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال دیابت دارند

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 537 میلیون فرد 20 تا 79 ساله در دنیا دیابت دارند، گفت: بیش از 5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال نیز مبتلا به دیابت هستند.

بیش از 5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال دیابت دارند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از وبدا، افشین پایدار روز سه شنبه به مناسبت هفته ملی دیابت، با بیان اینکه تعداد بیماران دیابتی 20 تا 79 ساله که در سال 2019 بیش از 463 میلیون نفر اعلام شده بود، اضافه نمود: طبق گزارش فدراسیون بین المللی دیابت، تعداد بیماران دیابتی در سال 2021 به 537 میلیون نفر رسیده است.

وی اعلام نمود: تعداد مرگ های ناشی از دیابت یا عوارض ناشی از آن نیز از 4.5 میلیون نفر در سال 2019 به 6.7 میلیون نفر در سال 2021 رسیده است. به عبارت دیگر هر پنج ثانیه یک نفر به علت دیابت یا عوارض آن جان خود را از دست می دهد.

پایدار گفت: پیش بینی می گردد تا سال 2045 تعداد بیماران بزرگسال از مرز 784 میلیون نفر عبور کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه طی سال های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در دنیا، این بیماری را به بزرگ ترین اپیدمی تاریخ تبدیل نموده است، ادامه داد: سالانه 6 میلیون و 700 هزار نفر به علت دیابت در دنیا جان خود را از دست می دهند. از طرف دیگر 541 میلیون نفر در دنیا دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر، اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.

وی اعلام کرد: در ایران بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند و به عبارت دیگر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال از بیماری دیابت رنج می برند. حداقل 75 درصد آنان از بیماری خود مطلع هستند.

پایدار اضافه نمود: سال جاری نیز به منظور مطلعی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت دیابت روزهای 22 لغایت 28 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: شعار روز دنیای دیابت، دسترسی به درمان دیابت است. طبق نظر اعضای کمیته برگزاری مراسم هفته ملی دیابت و روز دنیای دیابت شعار ملی هفته دیابت سال جاری مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همواره معین شد.

وی اضافه نمود: در طول هفته ملی دیابت، دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر با همکاری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روابط عمومی معاونت بهداشت، دفتر بهبود تغذیه جامعه، دفتر آموزش و ارتقای سلامت، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، معاونت درمان و سایر معاونت ها، دانشگاه های علوم پزشکی، شهرداری تهران، انجمن های دیابت، وزارت ورزش و فدراسیون ورزش های همگانی، وزارت آموزش و پرورش، شرکت های داروسازی و ... فعالیت هایی را تدارک دیده اند و با توجه به شرایط پاندمی کووید 19 و با تاکید بر فعالیت در فضای مجازی، برنامه های متعددی به منظور ارتقای مطلعی عمومی در زمینه بیماری دیابت برگزار خواهند کرد.

پایدار اعلام کرد: اجرای برنامه های رادیو تلویزیونی، برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی دیابت به صورت مجازی، کنفرانس های خبری، چاپ مقالات در روزنامه ها و مجلات و فعالیت های مختلف دیگر برای بچه ها و نوجوانان بعضی از مهم ترین برنامه هایی هستند که توصیه می گردد در روزهای این هفته اجرا گردد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت توضیح داد: مشارکت تمام ذی نفعان و درگیر کردن همه افرادی که در راستای سیاست های معاونت بهداشت در پیشگیری و کنترل دیابت، به نحوی با بیماری دیابت یا بیماران دیابتی در ارتباط هستند از جمله اهداف این برنامه ها است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1893

به "بیش از 5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال دیابت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال دیابت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید